Trek k průsmyku Tesi Lapcha
Treky

Trek k průsmyku Tesi Lapcha

  Méně častým trekem v nepálském Himaláji je cesta k průsmyku Tesi Lapcha s případným pokračováním do tajemného údolí Rolwaling. Samotné Tesi Lapcha se uvádí jako jedno z nejtěžších sedel v Nepálu. Nad sedlem se tyčí jeden z lehčích šestitisícových vrcholů v Himaláji – Parchamo.

Himálaj – Nepál

Stát
Nepál
Další státy
Nepál
Počet dní
6
Vhodné měsíce
listopad, říjen, září, květen, duben, březen
Délka
50 km
Nejvyšší bod
5455 m n. m.
Převýšení
2300 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Méně častým trekem v nepálském Himaláji je cesta k průsmyku Tesi Lapcha s případným pokračováním do tajemného údolí Rolwaling. Samotné Tesi Lapcha se uvádí jako jedno z nejtěžších sedel v Nepálu. Nad samotným sedlem se tyčí jeden z lehčích šestitisícových vrcholů v Himaláji – Parchamo. Ze sedla Tesi Lapcha se dá pokračovat do údolí Rolwalingu. V takovém případě následuje orientačně složitý sestup s dlouhou ledovcovou pasáží.

Trek začíná v městečku Namche Bazar a je třeba se zde vybavit vším potřebným, zejména jídlem. Po prvním dnu dojdeme do vesnice Thame, kde je možnost přespání v lodžích. Nad Thame se týčí velký klášter, jenž rozhodně stojí za návštěvu, a od kterého vede cesta vysoko nad řekou k osadě Thyangbokharka, kde je možné přespat na travnatých plochách. V sezóně zde funguje jediná lodge. Zřetelná pěšina pokračuje do hor, louky ustupují a cesta se mění ve slabou stezku. Značení ulehčují kamenní mužíci na důležitých místech.

Nad 5000m se začínají objevovat sněhová pole. Možnost stanování je ve výšce 5300m, na velké plošině. Samotný výstup do sedla je obtížný, konec vede po hladké skále, či v prudkém ledovci. Je nutné použít horolezecké vybavení. Ze sedla je krásný výhled na ledovcovou část Rolwalingu a vrcholy v Tibetu. Výzvou je výstup na vrchol Parchamo s výškou 6 237m.

Ubytování a jídlo

je možné v lodžích, na denní úseky s sebou

Potřebné vybavení

horská výbava do zimních hor, teplé oblečení, spacák, stan, věci na vaření, kompas, výškoměr, či GPS, sluneční brýle, přilba, mačky, cepín, lano, šrouby do ledu, karabiny, smyčky, úvazek

Přístup na začátek

Namche Bazar – dvoudenní přístup z Lukly (letiště)

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ano (650 NRs.)

Počet lidí za rok (odhadem)

500

Základní trasa

Namche Bazar - Thame - Thengpokharka - Tesi Lapcha - cesta zpět stejnou cestou

Orientační rozpis po dnech

Namche Bazar – Thame 2.Thame – Thyangbokharka 3.Thyangbokharka – tábor 5300m pod T.L. 4.tábor 5300m – Tesi Lapcha – tábor 5300m 5.tábor 5300m – Thame 6.Thame – Namche Bazar

Další možnosti túr v okolí

Pokračování údolím Rolwaling (1 týden) do městečka Charikot, výstup na Parchamo.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: