HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek k prameni Gangy (s prodloužením k louce Tapovan)

Trek k prameni svaté řeky Gangy vytékající z ledovce Gongotri. Nad ledovcem Gongotri se však ve výšce 4460 m.n.m. nachází překrásná louka Tapovan s výhledy na himálajské sedmitisícovky,

Garhválský Himálaj – Indie

Stát
Indie
Další státy
Indie
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, květen
Délka
44 km
Nejvyšší bod
4460 m n. m.
Převýšení
1312 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

V Gongtri, podél pravého břehu řeky Gangy stojí chrám zasvěcený bohům. Tento chrám slouží jako významné poutní místo. V těchto místech také začíná trek k prameni svaté řeky Gangy vytékající z ledovce Gongotri. Tento pochod lze v ideálních podmínkách ujít během 2 dní. Nad ledovcem Gongotri se však ve výšce 4460 m.n.m. nachází překrásná louka Tapovan s výhledy na himálajské sedmitisícovky, která tento trek prodlouží minimálně o další den.

Vesnice Gongotri se nachází v nadmořské výšce 3148 m.n.m. Odtud je to k prameni Gangy přibližně 18km. Z Gongotri vede vyšlapaná cesta s překrásnými výhledy na horu Bhagirathi podél řeky až do vesnice Chirbasa. Za vesnicí se cesta stává se obtížnější, až se po cca. 6-ti hodinách pochodu dostáváme do vesničky Bhujpasa sloužící jako dobré místo k přespání.

Další den nás cesta po 2 hodinách a 5 kilometrech zavede do výšky kolem 3900 metrů k místu jménem Gomukh (Kravská tlama) odkud z ledovce vytéká svatá řeka Ganga. Pokud se rozhodneme pro návrat, lze během jednoho dne ujít cestu až do vesnice Gongotri. V opačném případě překročíme ledovec Gongotri a po náročném výstupu se dostáváme na krásnou louku Tapovan. Na tomto místě je možné přespat pod dohledem hory Shivling.

Ubytování a jídlo

Zásoby k nesení v batohu (nudlové polívky, těstoviny apod.) je vhodné nakoupit už v Rishikeshi (větší město=lepší výběr=nižší ceny). Další nákupy možné v Gongotri. Po cestě k prameni Gangy je mnoho stánků s levným jídlem, takže není třeba nést vlastní zásoby . V úseku od pramene Gangy k louce Tapovan není žádná možnost stravování – nutno vše nést na zádech. Ubytování v Gangotri a Bhujpase je možné v ašramech. Na louce Tapovan ve stanu.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, hodí se mačky a cepín (cesta po ledovci je za !ideálních! podmínek zvládnutelná i bez ledovcového vybavení)

Přístup na začátek

New Delhi – Haridwar (vlak), Haridwar – Rishikesh (bus), Rishikesh – Uttarkashi (bus nebo jeep), Uttarkashi – Gangotri (bus nebo jeep)

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Gangotri – Chirbasa – Bhujpasa – pramen Gangy – ledovec Gangotri – louka Tapovan – Gangotri

Orientační rozpis po dnech

  1. Gangotri – Bhujpasa
  2. Bhujpasa – louka Tapovan
  3. louka Tapovan – Gangotri

Další možnosti túr v okolí

Z Gangotri mnoho krátkých aklimatizačních výletů po okolních údolích/kopcích – např. jednodenní trek k jezeru Kedar Tal. Dále je možnost pokračovat z Tapovanu na horskou louku Nandanvan (6hod) nebo pod hory Kedarnath a Kedar Dome.

Zkušenosti čtenářů

michala

Jen jsem chtěla doplnit, cesta z Gangotri k pramenům Gangy už není bezplatná.V Gangotri poblíž místa, kde stojí autobusy je třeba požádat o vystavení permitu. Stojí to 600 rupií na dva dny pro jednoho, delší permit nevystavují. Vydávání permitu je indicky zdlouhavé a pozor vyžadují kopii pasu a víza, kterou ale nevrací.
Permit je asi po dvou km kontrolován a navíc nutí lidi k zaplacení zálohy za plastové lahve vnášené do oblasti. Pokud se zdržíte déle, připočítávají dalších 250 rupek na osobu a den. Permit dále kontrolují na checkpointu asi 500 od Gaumukhu, v našem přídapě trvali vojáci na tom, že permit platí pouze tam a dál (přímo k jeskyni a dále na ledovec nesmíme) docela dlouho jsme se s nimi hádaly a za bakšiš nás nakonec pustili dál.Když jsme se odpoledne vracely, tak už tam nebyli. Zřejmě mají jen ranní službu.
Dále je poměrně (na indické poměry) drahé přespání v BUjbase, 300 rupií za osobu v jejich stanech – s postelemi, i jídlo jako maggi nudle zde stojí 150 rupek. Druhá varianta asram stojí 300 včetně jídla,ale ubytování je to pro fakt otrlé cestovatele. Pak ještě je možné spát ve vlastním stanu, ale i za to se platí.
Je to krásná cesta a trek, jen je třeba si sebou vzít víc peněz. Toto je stav v květnu 2012
michala

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: