HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek k ledovci Donjek

Národní park Kluane se nachází v Teritoriu Yukon v severozápadní části Kanady při hranici s Aljaškou. Převážnou část jeho území pokrývají rozsáhlé ledovce v pohoří St. Elias Mountains. Nejvyšší vrchol parku – 5959 metrů vysoký Mt. Logan – je zároveň nejvyšší horou celé Kanady. Celá oblast je pro svou obrovitou rozlohu, nedostupnost a značnou nehostinnost člověkem prakticky nedotčena.

Kluane Range, Národní park Kluane – Kanada

Stát
Kanada
Další státy
Kanada
Počet dní
7
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
100 km
Nejvyšší bod
2164 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Kluane se nachází v Teritoriu Yukon v severozápadní části Kanady při hranici s Aljaškou. Převážnou část jeho území pokrývají rozsáhlé ledovce v pohoří St. Elias Mountains. Nejvyšší vrchol parku – 5959 metrů vysoký Mt. Logan – je zároveň nejvyšší horou celé Kanady. Celá oblast je pro svou obrovitou rozlohu, nedostupnost a značnou nehostinnost člověkem prakticky nedotčena. Aktivity, jako je turistika, se tak převážně provozují pouze na severovýchodním okraji parku. Donjek Route patří mezi nejnáročnější vícedenní treky, které lze v Kluane podniknout. Je to dáno hlavně jeho délkou a obtížně schůdným horským terénem.

První dny vedou přes subalpínské louky a přes průsmyk Hoge Pass, z nějž sestoupíte do údolí řeky Donjek River a ke stejnojmennému ledovci (Donjek Glacier). Následuje přechod průsmyku Atlas Pass k řece Duke River a návrat zpět k Alaska Highway podél Copper Joe Creek. Trasa vede nedotčenou divočinou převážně podél řek a potoků, částečně též po starých těžařských cestách, zvířecích stezkách a terénem bez jakékoliv zřetelné cesty.

Zejména přechody obou průsmyků jsou orientačně velmi náročné a potenciálně nebezpečné. Je proto předpokládána předchozí zkušenost s orientací a pohybem v podobných podmínkách. Je nutné počítat s četným broděním vodních toků, stejně tak jako s faktem, že se budete pohybovat v oblasti s výskytem medvědů, čemuž je nutné uzpůsobit své chování a dodržovat určité zásady zejména při kempování. Podrobné informace k předcházení problémovým setkáním s medvědy získáte v informačních centrech, případně na internetových stránkách správy kanadských národních parků a rezervací (http://www.pc.gc.ca).

Ubytování a jídlo

Ubytování ve vlastních stanech. Zásoby jídla na celý trek je nutné vzít s sebou. Trek vyžaduje naprostou soběstačnost a nezávislost. Doporučuje se uchovávat jídlo a další aromatické látky (např. deodoranty, zubní pasta) ve speciálních kanystrech, odolných vůči medvědům. Potraviny zásadně nepatří do stanu. Vařte a jídlo na noc umístěte alespoň 100 metrů od stanu ve směru po větru.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, topografické mapy oblasti, kompas, medvědům odolné přepravky na jídlo (viz povolení)

Přístup na začátek

Trek začíná v místě, kde se řeka Duke River kříží se silnicí Alaska Highway, zhruba 9 km severozápadně od Burwash Landing.

Přístup z konce

Trek končí v místě, kde se Copper Joe Creek kříží s Alaska Highway, zhruba 20 km od začátku treku.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ano – povinná registrace v informačním centru (buď v Sheep Mountain Visitor Reception Centre, případně v Kluane Visitor Reception Centre v Haines Junction) a zaplacení poplatku za kempování ve volné přírodě (backcountry permit) – 10 CAD na osobu a noc. Dále je doporučováno použití speciálních plastových nádob, které jsou odolné vůči mědvědům, v nichž musí být umístěno po celou dobu treku veškeré jídlo (tzv. bear resistant food canisters). Jejich zapůjčení je možné v uvedených informačních centrech.

Základní trasa

Alaska Highway (Duke River) – Burwash Uplands – Burwash Creek – Hoge Pass – Hoge Creek – Donjek River – Bighorn Creek – Chert Creek – Atlas Pass – Duke River – Cache Lake – Copper Joe Creek – Alaska Highway

Orientační rozpis po dnech

  1. Duke River – Burwash Uplands
  2. Burwash Uplands – Burwash Creek
  3. Burwash Creek – Donjek River
  4. Donjek River – Chert Creek
  5. Chert Creek – Duke River
  6. Duke River – Cache Lake
  7. Cache Lake – Copper Joe Creek

Další možnosti túr v okolí

Vzhledem k náročnosti přechodu průsmyku Altas Pass může být hlavně při zhoršeném počasí výhodnější návrat od ledovce Donjek stejnou cestou přes průsmyk Hoge Pass.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: