HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek Howletts – Pourangaki – Waikamaka

Chráněné území Ruahine Forest Park nabízí jedny z nejlepších podmínek pro vícedenní tramping na Severním ostrově Nového Zélandu, přesto zůstává rozsáhlé pohoří Ruahine Range zahraničními turisty téměř neobjeveno.

Ruahine Range, Ruahine Forest Park – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
36 km
Nejvyšší bod
1682 m n. m.
Převýšení
3500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Chráněné území Ruahine Forest Park nabízí jedny z nejlepších podmínek pro vícedenní tramping na Severním ostrově Nového Zélandu, přesto zůstává rozsáhlé pohoří Ruahine Range zahraničními turisty téměř neobjeveno. Pohoří dosahuje délky přes 100 km a jeho šířka se pohybuje mezi 8 – 24 km. Je součástí dlouhého pásu hor, které se táhnou napříč Severním ostrovem od Wellingtonu po East Cape.

Ruahine Range nabízí strmé exponované hřebeny porostlé alpínskou vegetací nejčastěji ve výškách mezi 1400 – 1700 m a hluboká údolí řek s pabukovými pralesy. Pěšího turistu zde čeká relativně náročný terén – mimo jiné proto, že trasy napříč pohořím nejsou souvisle značeny. Trasa Howletts – Pourangaki – Waikamaka začíná ve východní části parku a prochází po hřebeni napříč pohořím a dále do údolí řeky Pourangaki, odkud se přes několik údolí a průsmyků navrací zpět na východ.

Kombinuje tak hřebenové přechody s úseky v údolích řek, kde je třeba počítat s několikerým broděním. Stezky v lesích jsou většinou značené, trasy po hřebenech značené až na výjimky nejsou a vyžadují schopnost orientace v horském terénu. V případě nepřízně počasí spojené se špatnou viditelností je pohyb na hřebenech velmi obtížný až nemožný. Stejně tak je nutno počítat s možností rozvodnění většiny vodních toků.

Ubytování a jídlo

Noclehy v turistických chatách (backcountry huts). Poplatek za ubytování v nich se platí před trekem např. v informačních centrech DOC zakoupením lístků (hut tickets), případně ročního průkazu (annual hut pass). Zásoby jídla na celý trek je nutné nést s sebou.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, topografická mapa oblasti

Přístup na začátek

Trek začíná zhruba 2 km před koncem silnice Kashmir Road, 19 km západně od hlavní silnice SH 50 (křižovatka s Makaretu Road).

Přístup z konce

Trek končí nedaleko konce silnice North Block Road, 26 km západně od hlavní silnice SH 50 (křižovatka s Makaroro Road).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Kashmir Road – Daphne Hut – Howletts Hut – Mt. Tiraha – Whanahuia Range – Pourangaki Hut – Hikurangi Range – Waterfall Hut – Rangi Saddle – Waikamaka Hut – Waipawa Saddle – North Block Road

Orientační rozpis po dnech

  1. Kashmir Road – Howletts Hut
  2. Howletts Hut – Pourangaki Hut
  3. Pourangaki Hut – Waikamaka Hut
  4. Waikamaka Hut – North Block Road

Další možnosti túr v okolí

Jednou z mnoha možností na atraktivní prodloužení treku o jeden den je varianta vedoucí z Waipawa Saddle přechodem přes výrazný vrchol Te Atuoaparapara k oblíbené chatě Sunrise Hut. V bezprostředním okolí treku se nicméně nachází celá řada dalších turistických chat, kterých lze využít k bezpočtu dalších možných variant pěších tras vedoucích po okolních hřebenech či údolími řek.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: