Trek Čhadar – cesta po zamrzlé řece do nitra Himálaje
Treky

Trek Čhadar – cesta po zamrzlé řece do nitra Himálaje

Čhadar v ladačtině znamená něco jako „zima, když ze stromů padají zmrzlí ptáci“. Místní tak nazývají unikátní cestu po zamrzlé řece z údolí Zanskar do Ladaku.

Himálaj – Indie

Typ
7-10 denní
Stát
Indie
Další státy
Indie
Počet dní
7
Vhodné měsíce
únor, leden
Délka
105 km
Nejvyšší bod
3500 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Bizarní putování mohou absolvovat jedině uprostřed zimy za nejtřeskutějších mrazů, kdy je řeka zamrzlá nejlépe. Což ovšem v žádném případě neznamená, že úplně…

Led je neuvěřitelně různorodý. Jednou zlehka kloužeme po ledu průsvitném jak sklo, jindy klopýtáme po kluzkém, ale hrbolatém povrchu pak se zase boříme do vzduchových bublin uvězněných v ledu. Na takovém úseku lámající se led pod nohama rachotí, jako bychom se brodili hromadami rozbitého porcelánu. Také jsme se bořili přímo do vody, lavírovali  na úzkých a kluzkých ledových krajích nebo se plazili pod převisem po proužku ledu těsně vedle proudící ledové vody. Opakovaně jsem se brodili – až po pás v ledové břečce či dokonce řeku v příznivém místě brodili napříč…

Tradiční Zanskar

Zanskar je jméno údolní oblasti v indickém Himálaji, stejně se jmenuje divoká řeka tekoucí ze Zanskaru do Indu a stejně se nazývají také okolní hory. Odlehlý Zanskar je něco jako okres v distriktu Kargil, který je částí indického státu Džammú a Kašmír. Zatímco v Kargilu a okolí převažují muslimové, v Zansakru žijí hlavně buddhisté. Proto je Zanskar kargilskou vládou hodně přehlížen a patří k velmi málo rozvinutým lokalitám. Díky tomu se zde však dodnes uchovala velmi tradiční himálajská enkláva.

Historicky a kulturně je ale Zanskar spjat s Ladakem (nazývaný někdy také Malý Tibet), dříve byl součástí tohoto himálajského buddhistického království. A tak Zanskařané dodnes putují do Ladaku za prací, do škol a podobně. V létě to znamená třídenní hodně kodrcavou jízdu autobusem nebo několikadenní přechod himálajských sedel. Každoročně je ale Zanskar od světa odříznut sněhem víc než půl roku.

Zvláštní cesta

A právě během dlouhých zimních měsíců se Zanskařanům uprostřed zimy horami otvírá podivuhodná cesta – po zamrzlé řece. I ve 21. století se Zanskařené vydávají z nejrůznějších důvodů kaňonem na zimní pochod dlouhý přes sto kilometrů, v nadmořské výšce kolem 3500 metrů. Někdy tudy vláčí trámy na nový dům, protože stromů je u nich v horách nedostatek, jindy za sebou po řece táhnou obrovské neskladné hrnce do školní jídelny.

Stejnou cestou putují koncem února ladacké učitelky do škol v Zanskaru, když jim končí zimní prázdniny. Předtím se tudy ubírali počátkem ledna  na dovolenou domů do Ladaku. Také jsme tu potkali skupinku studentů, kteří se do Zanskaru na zahájení školního roku vraceli z Ladaku, kde absolvovali základní počítačový kurz, na kterém se naučili pracovat například s Wordem, Excelem, PowePointem, atd… Na zamrzlé řece se ale všichni musí vrátit k dovednostem, které zdědili po předcích a které jim i ve 21. století umožňují přežít v jejich domovině, která nadále zůstává jednou z nejizolavnějších obydlených enkláv na světě.

Ubytování a jídlo

Většinou ve stanu, občas lze spát v guesthousu

Potřebné vybavení

Vybavení do mrazu

Přístup na začátek

Z Leh do Tilad Do

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: