Adlerweg – Orlí stezka napříč Tyrolskem
Treky

Adlerweg – Orlí stezka napříč Tyrolskem

Tak jako se orel vznáší nad krajinou můžete i vy pěkně z výšky obdivovat krásy alpských údolí a řek. V rakouském Tyrolsku vznikla tzv. Orlí stezka, která vám skutečně umožní vidět to nejhezčí z ptačí perspektivy.

Alpy – Rakousko

Typ
7-10 denní, Dálkový trek
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
9
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
90 km
Nejvyšší bod
2961 m n. m.
Převýšení
8000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Před deseti lety vznikla v Tyrolsku dálková trasa s příznačným názvem „Orlí stezka„. Pokud byste ji celou vynesli na mapu, bude nápadně připomínat siluetu tohoto dravého, pro Alpy typického, dravce.

Celá hlavní trasa vede 320 km z St. Johannu v oblasti Tiroler Unterland do Arlbergu. Celkové stoupání je 23 000 m a klesání 20 000 m. V některých místech strmá a obtížná, v jiných pozvolná a jemná, ale vždy skalnatá. Jak začínající turisté, tak zkušení trekaři si užijí tuto unikátní stezku vedoucí samotným srdcem Alp. Do některých úseků by se ale měli pouštět jen ti zkušenější.

Orlí stezka by mohla by být jen o přírodě a pohledech z pěkné výšky, přesto však přináší něco navíc. Každá etapa stezky je obohacena o svoji historii. Poznáte první průkopníky alpského cestování, kteří cestu „prošlapávali“ a kteři jako první stavěli, tehdy ještě mohdy jednoduché, přístřešky pro turisty.

Velmi zajímavá kratší varianta Orlí stezky připadá na východní Tyrolsko. Během 9 úseků, tedy během 9 dnů z města Ströden na úpatí hory Großvenediger až k chatě Stüdlhütte na hoře Großglockner překonáte 93 kilometrů. Navštívíte dvě největší hory Rakouska a největší ledovce východních Alp. Tato časově přijatelná kratší varianta velké Orlí stezky vás provede překrásnými úseky přímo mezi masiv Venediger, Granatspitz, Schober a Lasörling.

Východní Tyrolsko se navíc může pyšnit 250 horami, které překračují magickou nadmořskou výšku 3 000 m. Z nichž ta nejvyšší nesé název Grossglockner a měří 3 798 m. Národní park Vysoké Taury, který se v oblasti také nachází je jeden z nejpopulárnějších v celém Rakousku. Kromě nejvyšších vrcholků nabízí množství ledovců, krásných průzračných jezer a bohatou floru a faunu. Na své si tu přijdou tedy nejenom turisté, ale i botanici, horolezci a fotografové.

Díky propracovanému systému značení vás cesta vždy bezpečně dovede na konec denní etapy – horskou chatu či hotel. Spolu s ubytováním si tady můžete objednat i převážení vašich zavazadel mezi hotely anebo tzv. „Orlí balíčky“ na cestu, které obsahují lékarničku, zápisník, nouzové oblečení a malý talisman na cestu.

Ubytování a jídlo

Po celé trase je možné spát v horských chatách nebo bivacích.

Možností je stravovat se na chatách, anebo si jídlo nést na zádech. Vyloženě „po cestě“ je jediná šance doplnit zásoby v městečku Matrei, a to až na konci pátého dne.

Potřebné vybavení

Obvyklé vybavení pro trekování jako například pohorky, trekové hůlky apod. V létě nezapomenout na opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Do Strödenu se dostanete z vesničky Hinterbichl, kam jezdí autobus, který vás vezme rovněž až na Ströden.

Přístup z konce

K nebo Z Lucknerhausu se dostanete rovněž autobusem, jelikož je tady zastávka.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Ströden - Johannishütte - Eisseehütte - Bonn-Matreier Hütte - Badener Hütte - Matrei v Osttirol - Sudetendeutsche Hütte - Kalser Tauernhaus - Stüdlhütte

Orientační rozpis po dnech

Etapa 1: Ströden – Johannis Hütte6,5 hodiny, 13 km

Etapa 2: Johannishütte – Eisseehütte3,5 hodiny, 7 km

Etapa 3: Eisseehütte – Bonn-Matreier-Hütte3,5 hodiny, 7 km

Etapa 4: Bonn-Matreier Hütte – Badener Hütte5 hodin, 10 km

Etapa 5: Badener Hütte – Matreier Tauernhaus5,5 hodin, 14 km

Etapa 6:Matrei in Osttirol – Sudetendeutsche Hütte4 hodiny, 8 km

Etapa 7: Sudetendeutsche Hütte – Kalser Tauernhaus4 hodiny, 8 km

Etapa 8: Kalser Tauernhaus – Stüdlhütte6,5 hodiny, 14 km

Etapa 9: Stüdlhütte – Lucknerhaus 5,5 hodiny, 11 km

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: