Trek Bhaba Pass – z Kinnauru do Spiti
Treky

Trek Bhaba Pass – z Kinnauru do Spiti

Jedná se o zkratku mezi oblastí Kinnaur a údolím Spiti, kterou místní obyvatelé i dnes využívají namísto dlouhé cesty autobusem. Trek přechází z jihu na sever hlavní himálajský hřeben, nicméně, ten je v této části poměrně dobře schůdný, nepříliš strmý a méně zaledněný.

Great Himalaya Range, Indický Himálaj – Indie

Stát
Indie
Další státy
Indie
Počet dní
4
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
70 km
Nejvyšší bod
4865 m n. m.
Převýšení
2700 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Na jižní (kinnaurské) straně je krajina zelená, za sedlem poměrně vyprahlá, typická pro oblast Spiti. Pravděpodobnost, že na tomto treku v období monzunů zaprší, je o poznání větší, než například v Ladakhu nebo Zanskaru. Po obou stranách sedla táboří ve svých stanech pastevci, vstřícní a pohostinní.

Trek je možné jít v obou směrech, záleží, jaký je váš předchozí program. Bhaba pass je v porovnání se sedly na okolních populárních trecích spíše nižší. Proto se dá zvládnout i s minimální předchozí aklimatizací. Přesto je dobré ji nepodcenit. Pokud přijíždíte z jihu, nabízí se možnost strávit noc či dvě ve vesnici Sarahan u chrámu Bhimakali. Tato stavba kombinuje prvky původní buddhistické architektury s pozdějšími hinduistickými vlivy. Pokud jedete přímo z nížin, raději počítejte s jedním aklimatizačním dnem stráveným na treku navíc.

Chrám ve vesnici Nako.Chrám ve vesnici Nako.

Pasoucí se jak.Pasoucí se jak.

Vesnička v údolí Spiti.Vesnička v údolí Spiti.

Výchozím bodem pro start z jižní strany je vesnice Kafnu. Leží poblíž silnice vedoucí ze Shimly do Reckong Peo. Je třeba odbočit u mostu Wangtu (respektive poprosit řidiče autobusu, aby vám zde zastavil). Odsud pokračujte autobusem nebo džípem asi 12 kilometrů na sever. Kafnu leží v nadmořské výšce asi 2400 metrů. Probíhá zde stavba vodní elektrárny, která značně mění tvář údolí. Je možné zde přespat v jednom z několika guest housů či homestayů, doplnit zásoby jídla v obchůdcích, popř. najmout si průvodce a poníky.

Za vesnicí stezka přechází na pravou stranu řeky (ve směru pochodu) a stoupá do lesa, tvořeného himálajskými borovicemi, cedry, javory, smrky a jedlemi. Přechází boční údolí a vrací se zpátky k řece. Za jednoduchým vlajkovým čortenem na travnaté pláni je tábořiště Mulling. Další dvě až tři hodiny trvá cesta na tábořiště Kara, kde každoročně přebývá množství pastevců ve stanech.

Za dobrého počasí lze obdivovat ledovce visící ve stěnách údolí. K tábořišti Phustirang, výchozímu bodu pro výstup do sedla, je třeba přebrodit několik proudů říčky – nejlépe pravděpodobně dole, u soutoku. Za tábořištěm Phustirang uhýbá stezka v pravém úhlu do bočního údolí vedoucího k severu. Stoupá serpentinami nejprve po suti, poté mírnějí po sněhových polích. Za sedlem čeká trekaře do poloviny léta několikahodinový pochod po sněhu k příjemnému tábořišti zvanému Bulder (Baldar, Čhočhden), ležícího na soutoku tří řek. Vzdálenější údolí vede do sedla Pin Parvati Pass, prostředním, málo známým, se dá přes dvě sedla dostat zpět do Kinnauru, do Sorang Valley.

vesnice Tabo v údolí Kinnaur.vesnice Tabo v údolí Kinnaur.

Není nutné brodit na „dálnici“ vedoucí po druhé straně řeky od sedla Parvati, i na pravé straně řeky je schůdná stezka. Začátkem sezóny mohou být můstky přes řeky strženy, využijte v případě potřeby k brodění lano nebo pomoc koní. Trek končí v malebné vesničce Mud, odkud je možné vzít autobus do Kazy nebo si prodloužit pěší pochod a pokračovat dál do Kungri či Sangnamu. Cestou do Kazy, správního střediska oblasti Spiti, se vyplatí nevynechat návštěvu malebného kláštera Dhankar, fotogenicky umístěného na výběžku skalního hřebene vysoko nad údolím.

Ubytování a jídlo

na treku nelze spoléhat na možnost ubytování nebo doplnění zásob, vše je nutno vzít s sebou

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, trekové hole se mohou hodit při překonávání řek, mačky a cepín nejsou třeba

Přístup na začátek

Autobusem ze Shimly přímo nebo s přestupem v Rampuru na odbočku u mostu Wangtu, odtud dále 12 kilometrů do vesnice Kafnu.

Přístup z konce

Z cílové vesnice Mud ranním autobusem, nebo džípem do Kazy, případně ke klášteru Dhankar.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Povolení pro příhraniční oblasti Spiti není třeba (celá část Spiti, pro kterou je potřeba povolení, tj. úsek mezi Reckong Peo a Tabo, se tímto trekem obejde). Formálně je nutné povolení vyřízené v Dillí nebo v Shimle, protože trek částečně prochází přírodní rezervací. V praxi ale není vyžadováno.

Počet lidí za rok (odhadem)

v sezóně přibližně jedna výprava za den

Základní trasa

Kafnu – Mulling – Kara – Phustirang – Bhaba Pass – Mud

Orientační rozpis po dnech

  1. Kafnu – Mulling
  2. Mulling – Phustirang
  3. Phustirang – Bulder
  4. Bulder – Mud

Další možnosti túr v okolí

možnost pokračovat dále pěšky do dalších vesnic v údolí Pin Valley.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Pepan

Trek je to super, díky za tip. Hlavně cesta z Kafnu nemá chybu, druhá strana je trochu jednotvárnější. A vesnice Mudh je ideální na alespoň jednodenní flákačku po treku. Bacha ale při výstupu z Putlingu, teda spíš výlezu po příkrým suťovišti. V podstatě po čtyřech šplháte po velkejch uvolněnejch šutrech a s těžkým batohem mi to přišlo už docela na hraně..

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: