HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek Banff-Castle Mountain-Moraine Lake v Kanadě

Trek nás zavede k okouzlujícímu ledovcovému jezeru Moraine Lake, které je situováno v Údolí deseti vrcholů a je proslulé svousytě modrou barvou.

Skalnaté hory – Kanada

Stát
Kanada
Další státy
Kanada
Počet dní
5
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
100 km
Nejvyšší bod
2766 m n. m.
Převýšení
1300 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výchozím bodem treku je osmitisícové městečko Banff ležící v kanadské provincii Alberta. Je obchodním a kulturním centrem Národního parku Banff a zároveň druhým nejvýše položeným městem v Kanadě. Leží v nadmořské výšce 1463 m, je obklopeno horami a protéká jím řeka Bow. Na okraji města se nacházejí 9,1 m vysoké a 30 m široké vodopády Bow Falls, které určitě stojí za to navštívit. Z městečka Banff se vydáme k jezeru Tower Lake, které je vzdáleno asi 30 km a jehož okolí je ideální pro kempování.

Druhý  den pokračuje naše cesta k asi půl kilometru vzdálenému jezeru Rockbound Lake, které leží v bezprostřední blízkosti nejvyššího bodu tohoto treku, a to hory Castle Mountain. Během dne máme dostatek času na prozkoumání okolí a také na to, abychom se seznámili s horou, jejíž zdolání nás čeká další den. Poté se ale musíme vrátit zpátky k Tower Lake, protože v oblasti Rockboud Lake je kempování zakázáno.

Třetí  den nás čeká 2766 m vysoká hora Castle Mountain. Na její vrchol vede několik tras. Nejvhodnější je však jít po trase vedoucí už z Tower Lake, pokračovat podél břehu jezeraRockbound Lake a vystoupat na horu z její zadní části. Tato trasa je snazší než např. trasa vedoucí od silnice, protože zde není stoupání tak strmé. Výstup zabere okolo 5 hodin. Ve vyšších polohách zůstávají i během léta sněhová pole, a proto je užitečné mít s sebou cepín. Po zdolání nabízí hora neopakovatelný pohled na celé údolí řeky Bow. Naposled se vracíme kempovat do oblasti Tower Lake.

Čtvrtý den vyrážíme na dvacet kilometrů dlouhou trasu k okouzlujícímu ledovcovému jezeru Moraine Lake, které je situováno v Údolí deseti vrcholů a je proslulé svou sytě modrou barvou. Zde můžeme také přenocovat a následující den nás čeká návrat do zhruba čtyřicet kilometrů vzdáleného městečka Banff.

Tímto se uzavírá náš okruh po východní části Národního parku Banff, který patří k nejnavštěvovanějším národním parkům v Severní Americe. Byl založen už v roce 1885, rozkládá se na ploše 6641 km2 a je zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO. Obývá ho 56 druhů savců, 280 druhů ptáků, ale kvůli kruté zimě zde žije pouze minimum plazů a obojživelníků.

Co se týče srážek je Národní park Banff ve srovnání s ostatními severoamerickými národními parky podprůměrný. Za rok zde spadne v průměru 472 mm srážek. Průměrná denní teplota v letních měsících je 20°C, noční teplota se pohybuje okolo 6°C. Povětrnostní podmínky jsou v letních měsících příjemné.

Ubytování a jídlo

Na začátku a na konci treku v městečku Banff je k dispozici řada penzionů a hostelů a je zde také možnost nakoupit nebo dokoupit zásoby jídla. Během treku je ale člověk odkázán na vlastní stan a stravuje se z vlastních zásob. Pozor – před výstupem na Castle Mountain je nutné kempovat už v oblasti Tower Lake nikoli až bezprostředně pod horou v oblasti Rockbound Lake, protože zde je kempování zakázáno

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, cepín

Přístup na začátek

Calgary (letiště), odtud vlakem nebo autobusem do městečka Banff (cca 120 km)

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Počet lidí za rok (odhadem)

400

Základní trasa

Banff - Tower Lake - Rockbound Lake - Castle Mountain - Moraine Lake -Banff

Orientační rozpis po dnech

  1. Banff – Tower Lake
  2. Tower Lake – Rockbound Lake – Tower Lake
  3. Tower Lake – Castle Mountain (2766m) – Tower Lake
  4. Tower Lake – Moraine Lake
  5. Moraine Lake – Banff

Další možnosti túr v okolí

Návštěva sousedních parků Yoho nebo Kootenay. Oba parky jsou zapsány na seznam Světového dědictví UNESCO

Zkušenosti čtenářů

Tomas

Z popisu trasy zminovaneho treku nejsem zrovna moudry. Presto, ze jsem ponoril hlavu do mapy Banffu a okoli, neni mi jasne zejmena nasledujici: 1.den – kudy jste putovali z Banffu k tomu 30 km vzdalenemu Tower Lake? Zadnou primou a relativne schudnou stezku jsem nenasel. 4.den – jakou trasou jste pokracovali k Morraine Lake? 5.den – navrat od Morraine Lake do Banffu – udajne 40 km (to je ale tak vzdusnou carou), jak a kudy zvladnout v tamnim terenu za den? Dik za info.

ZJ
Tomas:

Upozorňuji, že trek je zařazen do kategorie náročných (!!!) treků a žádá si značnou dávku zkušeností. Velká část trasy není značena, ale poté, co skloubíte práci s mapou, navigací a sledování terénu není problém správnou cestu najít. Přestože není uvedena v průvodcích (alespoň u nás prodávaných), dle místních patří k oblíbeným a zajímavým, na což značí i vyšlapaná stopa. Trasa začíná na severozápadním okraji města, kde vás dovedou značky či rada místních a poté vede (zjednodušeně řečeno a s určitým odstupem samozřejmě) podél silnice Bow Valley. Za městečkem Castle Mountain začíná už krásně značená cesta, která vede až k Tower Lake(a poté k Rockbound Lake). K Moraine Lake jsme se vydali obdobnou cestou. Z městečka Castle Mountain (dle rad místních, mapy a navigace) směrem na jihozápad a poté jsme pokračovali vyšlapanou stezkou pod úpatím hor až k jezeru Moraine Lake. A co se týká Vaší poslední otázky, uznávám, 40 km je hodně přibližná hodnota a bude to asi více, nicméně trasu nemusíte absolvovat během jednoho dne a pokud nechcete nemusíte ji absolvovat vůbec a můžete si při zpáteční cestě zkusit jízdu stopem po silnici 🙂

ZJ
ZJ:

Dovolím si opravit sama sebe. Dvakrát zmíněné městečko Castle Mountain nahradím městečkem Castle Junction a vše bude v pořádku 🙂

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: