Great Ocean Walk: Trek australským pobřežím
Treky

Great Ocean Walk: Trek australským pobřežím

Scenéricky i přírodně úžasný trek podél pobřeží, přes zlatavé pláže, v lesích i vysoko nad útesy, na jehož konci čeká Dvanáct Apoštolů.

Great Otway National Park – Austrálie

Typ
7-10 denní, Dálkový trek
Stát
Austrálie
Další státy
Austrálie
Počet dní
8
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
104 km
Nejvyšší bod
276 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Skoro každý cestovatel zná proslavenou silnici Great Ocean Road, ovšem její příbuzná turistická Great Ocean Walk už něco řekne jen málokomu. Pro Australany je to ovšem ikonická a velice oblíbená dálková trasa. Scenericky nesmírně zajímavý pobřežní trek začíná v městečku Apollo Bay, pokračuje přes skalnaté i písčité pobřeží, krásné pláže, lesy plné pro nás exotických druhů zvířat, nad vysokými útesy nabízejícími krásné výhledy, až k samotnému scenerickému vyvrcholení celé trasy, jímž je pohled na skalní útvary zvané Dvanáct Apoštolů (Twelf Apostels). Dobře značená trasa je koncipována pro pochod z východu na západ, otvírají se tak nejhezčí pohledy a zároveň je to důležité z organizačního hlediska, neboť počet míst pro stany na tábořištích je omezen. Za samotný vstup na stezku nemusíme platit žádný poplatek, ale je nutno dopředu rezervovat a zaplatit místo na stan v jednotlivých tábořištích.

Trasa samotná není příliš náročná, vzdálenosti mezi jednotlivými kempy umožňují pohodlnou chůzi a kochání se přírodními krásami. Na náročnosti ovšem může přidat počasí. Od chladu, silného větru a deště až po spalující horko, kdy v létě teplota může vyšplhat nad čtyřicet stupňů. Což není vůbec příjemné zvláště v úsecích, které vedou otevřenou krajinou. Dalším faktorem je nedostupnost pitné vody. Buď je nezbytné si nést veškeré zásoby vody již od začátku na zádech, anebo používat filtr či tablety na čištění vody. Dále je nutné počítat s mohutným přílivem a odlivem, některé úseky jsou za přílivu neprůchodné, jinde je nutné použít alternativní, výše položenou trasu. Rizikem jsou také lesní požáry, celá trasa se nachází v rizikové oblasti („high bushfire risk area“), v letních měsících může být proto vyhlášen naprostý zákaz ohňů (Total Fire Ban), jenž se vztahuje i na používání plynových vařičů.

Ubytování a jídlo

Přímo na trase spaní ve stanu a jídlo z vlastních zásob. Výjimkou je kiosek u majáku Cape Otway Lighthouse, kde lze případně zakoupit nějaké drobnosti a pití. Z trasy je možné odbočit do vnitrozemí, kde jsou ve vesnicích ubytovací i stravovací možnosti.

Potřebné vybavení

Běžné turistické vybavení, hlavně nezapomenout velkou zásobu pitné vody, hodí se spolehlivý filtr anebo tablety na čištění vody.

Přístup na začátek

Apollo Bay je asi 2,5 hodiny jízdy autem z Melbourne. Obsluhováno i autobusovou dopravou.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Vstup na trasu samotnou je sice zdarma, ale nutno dopředu rezervovat (v hlavní sezóně s dostatečným předstihem) a zaplatit poplatky za kempování na daných tábořištích, mimo vyznačená tábořiště se nocovat nesmí.

Základní trasa

Apollo Bay - Elliot Ridge, Blanket Bay, Cape Otway Lighthouse, Aire River, Johanna Beach, Ryans Den, Devils Kitchen – 12 Apostles

Orientační rozpis po dnech

1. Apollo Bay – Elliot Ridge

2. Elliot Ridge – Blanket Bay

3. Blanket Bay – Cape Otway

4. Cape Otway – Aire River

5. Aire River – Johanna Beach

6. Johanna Beach – Ryans Den

7. Ryans Den – Devils Kitchen

8. Devils Kitchen – Twelve Apostles

Další možnosti túr v okolí

K trase vede mnoho přístupových bodů ze silnice, je možno ji tedy zkrátit.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: