Trek Acigöl a Meke Gölü
Treky

Trek Acigöl a Meke Gölü

  Málo známá oblast kráterových jezer u městečka Karapianar ve střední Anatólii připomíná místo z jiné planety.  

Centrální Anatólie – Turecko

Stát
Turecko
Další státy
Turecko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
30 km
Nejvyšší bod
1268 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Málo známá oblast kráterových jezer u městečka Karapianar ve střední Anatólii připomíná místo z jiné planety. Nenáročný trek lze zahájit u snadno dostupného jezírka Aci Gölü (Hořké jezero), jež má rozlohu asi jeden kilometr čtvereční. Jeho nezvykle modrá voda je slaná (obsah soli 65 g na jeden litr) a při koupání nadnáší. Dalším cílem je ještě zajímavější jezírko Meke Gölü. Cestou k němu musíme přejít silnici spojující města Karapinar a Eregli. Tady máme nadlouho poslední možnost doplnit si u nedaleké benzínové pumpy zásoby vody.

Dále postupujeme jihozápadním směrem po vyprahlé pláni. Zatopený kráter Meke je památkou na dávnou přírodní katastrofu. Vlastně nejde o kráter, ale o propast, které se odborně říká kaldera. Ta vzniká při obrovské erupci, když sopka vychrlí veškerou svou hmotu a celá se následně zhroutí sama do sebe. To, že nově vzniklou propadlinu časem zaplní voda, je celkem obvyklé. Tady však navíc vyrostl později uprostřed sirného jezírka mladší sopečný kužel a popel z jeho erupcí vytvořil několik malých ostrůvků. To dodává místu skutečně bizarní vzhled. Rozměry kaldery Meke jsou úctyhodné – obvod celé obří propadliny je 4 kilometry. Pohled na jezero Meke se neomrzí asi za celý den, neboť z každé světové strany a v každou denní dobu vypadá trochu jinak. Ze svahu lze sestoupit až na dno kaldery ke břehu jezera, kde se dobře táboří.

Na jihovýchodní straně lze jezírko snadno přebrodit a následně vylézt na vrchol ostrovního kráteru, jehož nadmořská výška je 1120 metrů. Strmé stěny nevelkého vulkánu jsou pokryté sypkou fialovou škvárou. Z vrcholu se naskýtá nádherný panoramatický výhled na sopečné hory v okolí. Nejvíce upoutá nejvyšší vrchol sopečného pohoří, kterým je se svými 1265 metry (jinde 1302 m) vulkán Meke Tepe (Vrch Meke, na některých mapách též Karapinar volcano nebo Meke Dagi). Ten leží asi 10 kilometrů na jihozápad od jezera Meke Gölü a nevede k němu žádná cesta. Nezbývá než postupovat pichlavou stepní vegetací. Kráter má velmi strmé stěny a převyšuje okolní pláň o 250 metrů. Po jeho dobytí se vrátíme stejnou cestou zpět, obejdeme opačný břeh jezera Meke Gölü a vrátíme se zpět na silnici ke Karapinaru.

Tentokrát po polní cestě, jež ústí na silnici jinde, než leží odbočka na Aci Gölü, a také blíže k městu. Pokud se rozhodnete navštívit toto místo v létě, což kvůli značnému vedru nelze doporučit, můžete si v jezírku Acigöl zaplavat. V takovém případě je ovšem lépe absolvovat trasu v obráceném pořadí, neboť voda obsahuje velké množství soli a není kde se osprchovat. Své kouzlo mají zatopené krátery i v zimě, kdy je zdobí sněhový poprašek. Vzhledem k značným mrazům je však lépe místo popisované túry realizovat jen jednodenní výlety z přilehlých měst. Slaná voda v Meke Gölü navíc nezmrzne natolik, aby se bylo možné bezpečně dostat na ostrovní kráter. Ideální dobou k návštěvě je jaro. Podrobné mapy této oblasti bohužel neexistují. Před cestou se můžete kouknout alespoň na satelitní mapu na Googlu, která pro základní orientaci postačí.

Ubytování a jídlo

Nutno mít zásoby na celou túru, nikde není možno cokoliv dokoupit. Vodu je možné doplnit pouze u benzínové pumpy při přechodu silnice od jezírka Acigöl ve směru k Meke Gölü.

Potřebné vybavení

Běžná turistická výstroj do lehkého terénu, spacák a stan. Mohou se hodit plavky. Nutností je dostatek nádob na pitnou vodu, kterou nelze nikde doplnit.

Přístup na začátek

Ze silnice mezi Karapianrem a Eregli. Z autobusu se nechte vysadit u odbočky na Acigöl. Jezero je dobře vidět ze silnice – nachází se po levé straně vozovky ve směru od Karapinaru.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Acigöl - Meke Gölü – Meke Tepe

Orientační rozpis po dnech

  1. silnice – Acigöl
  2. Acigöl – silnice – Meke Gölü
  3. Meke Gölü – Meke Tepe – silnice

Další možnosti túr v okolí

Zajímavě vypadá nedaleké pohoří Karacadag, ale nejedná se o běžně navštěvovanou oblast. Ze svahů bude patrně pěkný výhled na okolní krátery poseté pláně. Uprostřed hor údajně leží malé zelené údolí s kusem lesa a malým jezírkem.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Kamila

Poznámka k Acigolu :Voda není tak slaná,jak popisujete a už vůbec Vás nenadnáší(tedy nemá zřejmě vysokou hustotu),kdybych se v ní nekoupala,tak bych Vás o tom nepřesvědčovala.Je jen zásaditá.Po vykoupání jsme absolvovali prohlídku Konye a žádnou sůl jsme na sobě neměli.
Jinak Turecko je super a přeji mnoho krásných trekových požitků.Kamila

Tomáš

Slanost vody v Aci Gol se hodně mění v průběhu roku, jak jezero vysychá. V některých obdobích (září) je to nasycený roztok. Akorát ta sůl není NaCl, ale něco jiného. Ví-li někdo co, budu rád za odpověď

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: