HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek a výstup na vulkán Parinacota

Vyhaslý vulkán Parinacota spolu se svým o něco nižším dvojčetem Pomerape představují jedny z nejkrásnějších sopek v Jižní Americe. Přitom na ně i do jejich okolí míří jen minimu turistů.

Cordillera Real – Chile

Stát
Chile
Další státy
Chile
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
35 km
Nejvyšší bod
6342 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vyhaslý vulkán Parinacota spolu se svým o něco nižším dvojčetem Pomerape představují jedny z nejkrásnějších sopek v Jižní Americe. Přitom na ně i do jejich okolí míří jen minimu turistů.

Obě hory leží na chilsko-bolívijské hranici – chilská část spadá do NP Lauca, bolívijská do NP Sajama. Na Parinacotu se dá díky jejímu symetrickému tvaru vystupovat prakticky ze všech stran.

My jsme zvolili výstup z jihu, který má několik výhod: není třeba shánět speciální dopravu (trek začíná od mezinárodní silnice), na jižní straně leží hranice sněhu níž a po sněhu se vystupuje lépe než po sopečném štěrku a konečně na jižní straně nebyly kajícníci (zřejmě díky tomu, že slunce dopadá pod menším úhlem).

Jedinou nevýhodou je větší zima než na severní straně. Výstup je technicky zcela bezproblémový – obtíže spočívají v nadmořské výšce, nedostatku vody (v BC se musí tavit sníh) a velmi nízkých teplotách.

Ubytování a jídlo

je potřeba mít sebou stan a vzít si veškeré jídlo sebou

Potřebné vybavení

pevné boty, mačky a cepín, nutné oblečení a spacák do velmi nízkých teplot (-10 až -20 st.)

Přístup na začátek

autobus Arica – La Paz (vystoupí se u informačního centra u Laguny Chungara)

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

pro výstup na vrchol z chilské strany se oficiálně požaduje povolení – vyřizuje se v Putre a je zdarma, v praxi ho ale zřejmě nikdo nekontroluje. Z bolívijské strany není povolení třeba.

Základní trasa

Informační centrum u Laguny Chungara – západní cíp Laguny Chungara – základní tábor (jižní strana) – vrchol Parinacota – zpět stejnou cestou

Orientační rozpis po dnech

  1. Informační centrum u Laguny Chungara – západní cíp Laguny Chungara (poslední voda v kapalném stavu)
  2. západní cíp Laguny Chungara – základní tábor
  3. základní tábor – vrchol – základní tábor
  4. základní tábor – Informační centrum u Laguny Chungara

Další možnosti túr v okolí

Trek je možný prodloužit k lagunám Cotacotani, ležícím jihozápadně od Parinacoty. V okolí je ještě několik snadných šestitisícových vrcholů (Acotango, Guallatiri) a také už poněkud náročnější Sajama (na bolívijské straně).

Zkušenosti čtenářů

mananan

Ahojte, nevite nekdo, jestli se daji nekde kolem pujcit macky a cepin? (treba v tom infocentru prip. v Arice???)

jeff
mananan:

Ne,nedají

Marcela
mananan:

Ale daji, primo ve vesnicce Parinacota je chlapek Justino, kterej tam ma malinkou cestovku Turismo Andino a ma nejaky skelety, cepiny a jedny normalni a troje rychloupinaci macky – ceny dohodou na den pujceni. Mimoto funguje i jako pruvodce na Parinacotu a ochotne i jenom poradi 🙂 mucha suerte Maca

Franta
Marcela:

Ano, je to přeně tak. Justino je moc sympatický.

jeff
Franta:

na výstup jsem vyrážel od stanice rangerů a vesnici jsem minul, za 4 dni jsem nepotkal živáčka a z toho jsem vyvodil, že nebude kolem žádná turistická infrastruktura, ale jak vydím opak je pravdou.

Marcela
jeff:

No uplne infrastruktura bych tomu nerikala 🙂 ale v parinacote se da najmout ridic, ktery cloveka sveze do „base campu“ ale s tema mackama jsem se sekla – Justino sidli v Putre!

Jary

Nemá někdo zkušenosti s výstupem z Bolivijské strany? A s půjčením maček, cepínu tam (vesnice Sajama…)

kuba
Jary:

Ano, ve vesnici Sajama se da pujcit cepin i macky.

Petr

Ahoj, nevíte někdo, proč je výstup omezen na 4-9? Tou dobou je na jižní polokouli zima, takže se dá předpokládat více sněhu.

Petr
Petr:

Protože ti tam nebude pršet.

Jarka

Kvůli dešti?

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: