HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek a výstup na vulkán Copahue

Vulkán Copahue (2 928 m) je tvořen několika krátery. Je stále velmi aktivní, poslední erupce byla zatím zaznamenána v roce 2 000. Na jeho živost upozorňuje laguna s vařící vodou (Laguna Termal) a velmi páchnoucí sírou, která vyplňuje jeho východní kráter.

Severní Patagonské Andy – Argentina

Stát
Argentina
Další státy
Argentina
Počet dní
3
Vhodné měsíce
duben, březen, únor, leden
Délka
30 km
Nejvyšší bod
2928 m n. m.
Převýšení
900 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Provinční park Copahue (Parque Provincial Copahue) se rozprostírá kolem stejnojmenného vulkánu na hranicích Argentiny a Chile. Vulkán Copahue (2 928 m) je tvořen několika krátery. Je stále velmi aktivní, poslední erupce byla zatím zaznamenána v roce 2 000. Na jeho živost upozorňuje laguna s vařící vodou (Laguna Termal) a velmi páchnoucí sírou, která vyplňuje jeho východní kráter. Vuyžívány jsou léčivé termální prameny na jeho úpatí v lázních Copahue.

Trek, začínající v těchto lázní, vede holou vulkanickou krajinou až pod východní stěnu vulkánu. Zde se překračuje několik teplých smradlavých potoků tekoucích z horní laguny. Výstup k laguně je velmi prudký a fyzicky náročný vzhledem k nestabilnímu a bortícímu se podloží. V poslední části stoupání žene vítr smradlavé páry přímo do obličeje a sloučeniny síry v nich obsažené způsobují silné podráždění dýchacích cest, sliznice nosní i očí.

Břeh laguny je na některých místech velmi úzký a je riziko pádu do vařící vody. Lagunu je potřeba obejít zprava a za ní se rozprostírá malý, ale rozpraskaný ledovec. Navázání se na lano je nezbytné. Samotný vrchol je již na skále a je označen dřevěným křížem a oranžovou hraniční tyčí. Kousek pod vrcholem se nachází polorozpadlá dřevěná bouda, zavátá i vevnitř sněhem a poskytující alespoň trochu závětří v mrazivé noci. Při optimálních podmínkách je možno zkrátit trek na dva dny s přespáním v této boudě. Skvělou odměnou za námahu je na konci prohřátí vymrzlých svalů v termálních lázních.

Ubytování a jídlo

je potřeba mít sebou stan a vzít si veškeré jídlo sebou

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, mačky, cepín, úvazek, lano a další materiál potřebný k pohybu po ledovci

Přístup na začátek

z města Zapala autobusem do lázní Copahue

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Copahue - Lagunas Las Mellizas - Paso de Copahue - Laguna Termal - Vulkán Copahue

Orientační rozpis po dnech

  1. Lázně Copahue – východní úpatí vulkánu Copahue
  2. Východní úpatí vulkánu Copahue – vrchol vulkánu Copahue – východní úpatí vulkánu Copahue
  3. Východní úpatí vulkánu Copahue – lázně Copahue

Další možnosti túr v okolí

Alternativní sestup je možný přes krásný les araukárií do vesnice Caviahue ležící na stejné přístupové silnici, časově není rozdíl.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: