Treky

Tongariro Alpine Crossing na Novém Zélandě

Jedná se o údajně nejhezčí jednodenní trek na Novém Zélandě. Provede nás mezi sopkami v National Park Tongariro.

pohoří Tongariro – 3 sopky Ruapehu, Ngauruhoe, Tongariro – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
1
Délka
20 km
Nejvyšší bod
1886 m n. m.
Převýšení
1080 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jedná se o údajně nejhezčí jednodenní trek na Novém Zélandu. Provede nás mezi sopkami v NP Tongariro. Většinu trasy se jde po vulkanickém podkladu, ale trek je dobře udržován. Je dobré si dopředu zařídit transport z druhého konce treku, nabízí ho mnoho společnosti (cca $20). Trek je mírně náročný a průměrnému turistovi zabere 7 – 9 hodin. Jedinci, kteří se cítí ve formě si můžou v rámci treku „odskočit“ na vrchol Mt. Ngauruhoe a taky Mt. Tongariro. Je dobré se informovat v návštěvnickém centru o počasí, být připraven na déšť / sníh a užít si tento nádherný trek mezi 3 sopkami.

Skutečně nejkrásnější jednodenní track Nového Zélandě. Dopředu se informujte o počasí v návštěvnickém centru v Taupo nebo Taurangi, protože předpokládám, že si zaplatíte nějaký dovoz / odvoz po skončení tracku. Je to úžasný průchod mezi dvěma sopkami Ngauruhoe a Tongariro, v dáli je Ruapehu. Měsíční krajina je nepopsatelná, šmrnc dodávají taky zasněžené vrcholky pokud jste tam na jaře nebo pozdním podzimem. V mém případě jsme kvůli špatného počasí nemohli jet autobusem nějaké společnosti, tak jsem se rozhodl dojet tam autem a dojít do poloviny tracku a vrátit se zpátky. Bylo to na jaře, v údolí pršelo, pak už jen poprchávalo, ale když jsem se dostal do větší nadmořské výšky tak se déšť změnil ve sněžení, které pořád houstlo. V blizkosti Red Crateru jsem to musel otočit, silný vítr, hluboký sníh a husté sněžení mě k tomu donutily.

Ubytování a jídlo

Na cestě jsou 2 chaty – Mangatepopo Hut a Katetehi Hut, jejich využití je spíše pro delší treky v rámci Tongariro NP. Jejich vybavá je skromná, jenom palandy a vařiče. Jídlo si musíte vzít sebou, na trase si nejde nic koupit a jediné městečka Turangi nebo National Park.

Potřebné vybavení

běžná trekkingová výbava, pevné boty, teplé oblečení (silný vítr a NZ wind chill efekt), ochrana před sluncem

Přístup na začátek

odbočka z SH 47 asi 7km po prašné cestě k Mangatepopo Car Park, popřípadě s nějakou společností z městečka Taurangi

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Počet lidí za rok (odhadem)

15 000

Základní trasa

Mangatepopo Car Park – Mangatepopo Hut – Soda Springs – South Crater – Red Crater – Emerald Lakes – Central Crater – Blue Lake – Katetahi Hut – Katetahi Car Park

Orientační rozpis po dnech

  1. Mangatepopo Car Park – Soda Springs  1 – 1,5 hodin
  2. Soda Springs – South Crater   40 min – 1 hodina
  3. South Crater – Red Crater   1 hodina
  4. Red Crater – Blue Lake    30 min
  5. Blue Lake – Katetahi Hut   1 hodina
  6. Katetahi Hut – Katetahi Car Park  2 hodiny

Další možnosti túr v okolí

Možnost vystoupit na Mt. Ngauruhoe, jedná se o dosti náročný výstup po sopečném prachu, který zabere asi 2 hodiny. Další možnost je vystoupit na vrchol Mt. Tongariro, který je obtížnosti lehčí a zabere asi hodinu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: