Spící vulkán i nejvyšší hora íránského Balúčistánu, to všechno je monumentální Taftan
Treky

Spící vulkán i nejvyšší hora íránského Balúčistánu, to všechno je monumentální Taftan

Spící vulkán, na jehož vrcholu se nachází několik silných sirných výronů. Koryta bystřin ve svahu jsou lemována bizarními žlutými usazeninami síry. Hora má dva výrazné a několik vedlejších vrcholů. Místní milovníci hor se sem vydávají poměrně často, cizinci jen výjimečně.

Balučistán – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
3
Vhodné měsíce
listopad, říjen, září, květen, duben
Délka
30 km
Nejvyšší bod
4042 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Taftan je nejvyšší horou íránského Balúčistánu. Jedná se o spící vulkán, na jehož vrcholu se nachází několik silných sirných výronů. Koryta bystřin ve svahu jsou lemována bizarními žlutými usazeninami síry. Hora má dva výrazné a několik vedlejších vrcholů. Místní milovníci hor se sem vydávají poměrně často, cizinci jen výjimečně. Klasická jižní cesta začíná u vesničky Gusheh. Odtud pak stoupá kolem monumentální skalní věže Pir-bi-back na piknikové místo s provizorními plechovými přístřešky, kde se ztrácí v úzké skalní rokli.

Výstup na TaftanVýstup na Taftan

Tady lze ještě doplnit z pramene vodu, dále již je potůček plný síry. Trasa je značená jen ve fársí a to jednoduchými nápisy přímo na skalách. V nejužším místě soutěsky je nutné překonat několik vysokých skalních prahů, kde je nutné požít i ruce. Dál už nejsou žádná obtížná místa. Stezka opouští rokli a stoupá k velké horské chatě, kde lze zdarma přenocovat. Od chaty nazývané v literatuře Taftan Sobah Shelter trvá cesta na vrchol 3 – 4 hodiny.

Obvykle se vystupuje jen na atraktivnější jižní vrchol, ze kterého kouří sirné plyny. Snadno lze však zdolat i vyšší severní vrchol. Pozor, sirný povlak u fumarol na jižním vrcholu docela klouže. Při cestě od chaty zpět do vesnice Gusheh jsou skalní prahy v soutěsce ještě hůře zdolatelné než-li při cestě nahoru, zvláště s batohy na zádech. To platí především pro ten nejvyšší. Hodí se krátké lano na spuštění bagáže.

Ubytování a jídlo

V polovině cesty na vrchol je velká volně přístupná ubytovna pro turisty, takže stan není třeba. K dispozici je zde i pitná voda. Jídlo není možné nikde na trase dokoupit.

Potřebné vybavení

Pokrývka hlavy proti úpalu, vhodná obuv, spací pytel. Stan není potřeba. Pro pobyt na vrcholu se hodí teplé oblečení, zvláště začátkem jara a koncem podzimu.Hodit se může šátek nebo roška na prohlídku fumarol a kus lana na zpáteční cestu soutěskou.

Přístup na začátek

Pod horu Taftán se lze dostat z blízkého městečka Haš (Khash) prakticky jedině taxíkem. Vzhledem k nízkým cenám této dopravy v Íránu lze uvažovat o najmutí taxi i ze vzdáleného Záhedánu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Není nutné pro samotný výstup na vrchol. Pohyb po této neklidné části Íránu může však výrazně usnadnit doporučení (tzv. „modžávez“) od některých vládních úřadů či od turistické informační kanceláře (Edaré džhangardí) v Zahedánu. Okolí hory je místem častých ozbrojených střetů mezi vojáky a pašráky ze sousedního Pákistánu. Z bezpečnostních důvodů je občas tato oblast turistům nepřístupná.

Základní trasa

Gušeh – horská chata (Taftan Sobah Shelter) – jižní a severní vrchol

Orientační rozpis po dnech

  1. Guheh – horská chata
  2. výstup na vrchol
  3. sestup do Gusheh

Další možnosti túr v okolí

Kvůli problematické poloze u hranic s Pákistánem není možné v této oblasti legálně podnikat žádné další treky. Zajímavý terén leží navíc pouze v blízkosti Taftanu, okolí tvoří poušť. Další zajímavým cílem v íránském Bálučistánu může být asi 150 km vzdálený vulkán Bazman, což není ani domácími turisty běžně navštěvovaná destinace.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: