Sněžnicový výstup na posvátnou horu Saana
Treky

Sněžnicový výstup na posvátnou horu Saana

Vydejte se v zimě na sněžnicích na Saanu – posvátnou horu finských Sámů a údajně také nejhezčí horu Finska.

Skandinávské pohoří – Finsko

Typ
Vhodné pro sněžnice, Vhodné i jako zimní pěší túra, Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Finsko
Další státy
Finsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, březen
Délka
9 km
Nejvyšší bod
1029 m n. m.
Převýšení
550 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Saana je monumentální horou, patřící k nemnoha finským tisícovkám. Nepřehlédnutelně se tyčí nad vesnicí Kilpisjärvi, poblíž Finsko-Norské hranice. Ačkoliv je posvátnou horou původních místních obyvatel – Sámů, tak je zároveň přístupná pro turisty. Ostré strmé srázy jsou díky unikátním podmínkám chráněny jako přírodní rezervace.

Z malého parkoviště vzdáleného několik kilometrů od centra vesnice vyrážíme na sněžnicích březovým lesíkem. V zimě je cesta téměř neznatelná, takže volíme vlastní směr mezi břízkami, případně se snažíme držet staré stopy lyží nebo sněžnic, doufajíc, že chodec před námi znal správný směr. Výše se napojíme na stezku vedoucí dlouhým traverzem přímo z vesnice (je možno vyrazit přímo od Visitor Centra, většinou je v sezóně cesta prošláplá). Po ní za chvíli dojdeme k rozcestníku a odtud již pokračujeme strmě vzhůru. V létě jsou zde pro turisty připraveny dřevěné schody, v zimě jsou téměř zaváté, takže strmým svahem šplháme vedle nich. Toto je nejstrmější úsek celého výstupu, pokud je tvrdý firn, tak je tato část bez pomůcek (mačky, nesmeky, sněžnice s hroty, lyže s pásy), v podstatě neschůdná. Dále pokračujeme buď po hřebínku, nebo v závětří údolími, terén je členitější, než by člověk očekával. Vodítkem je vysílací věž, od které ještě kousek pokračujeme na samotný vrchol Saana. Výhled je odsud parádní, ale v zimě není mnohdy na kochání příliš času, teplota klesá nízko pod nulu (na vrcholku je i teploměr, tak se můžete přesvědčit 🙂 ), a silný vítr výrazně snižuje pocitovou teplotu. U o něco níže položené vysílací stanice se dá maximálně trošku schovat v závětří budovy, ale není zde žádná místnost pro turisty, takže v zimě a větru nezbývá, než pokračovat v sestupu. Ten může být i zábavný, dá se na mnoha místech vyřádit v navátém sněhu. Vracíme se stejnou trasou, ve strmé části je opět potřeba opatrnosti.

Možností startu k výstupu na Saanu je povícero, tato popisovaná je nejkratší. Ale je možno vyrazit přímo od Visitor Centra, nebo z některého východiště pro běžkaře, kolem Saany vede udržovaná běžkařská stopa. Samotný výstup je ovšem možný pouze z méně strmé severní (SV a SZ) strany.

Ubytování a jídlo

Kilpisjärvi

Potřebné vybavení

V případě zimního výstupu, popisovaném v tomto příspěvku, jsou podle sněhových podmínek většinou nezbytné buď sněžnice s hroty, mačky, anebo nesmeky. Trasu je možno absolvovat i na lyžích. Za dobrých podmínek je případně možno jít i pouze v pohorách, ale některé úseky jsou exponované a v případě tvrdého firnu může být výstup v nejstrmější části v podstatě nemožný, raději přibalte alespoň kvalitní nesmeky.

Přístup na začátek

Výchozím místem popisovaného výstupu je malé parkoviště po pravé straně silnice, vzdálené několik kilometrů od centra vesnice Kilpisjärvi (směr Norsko).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Kilpisjärvi - Saana - Kilpisjärvi

Další možnosti túr v okolí

Množství skvělých lyžařských (případně i sněžnicových) tůr různé délky i náročnosti v okolí Kilpisjärvi.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: