Sněžnicový výstup na nejvyšší vrchol rakouského pohoří Raxalpe – Heukuppe
Treky

Sněžnicový výstup na nejvyšší vrchol rakouského pohoří Raxalpe – Heukuppe

Pro mnohé Čechy je tahle vysoko zdvižená náhorní plošina mnohem lépe přístupná než třeba Krkonoše a nejvyšší vrchol Heukuppe překračuje o celých sedm metrů magickou hranici 2000.

Raxalpe – Rakousko

Typ
Vhodné pro sněžnice, Vhodné i jako zimní pěší túra, Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
10 km
Nejvyšší bod
2007 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nejvýchodnější výběžky Alp – Raxalpe – najdete jižně od Vídně. Pro mnohé Čechy je tahle vysoko zdvižená náhorní plošina mnohem líp přístupná než třeba Krkonoše a nejvyšší vrchol Heukuppe překračuje o celých sedm metrů magickou hranici 2000. A kde jinde se dají naprosto dokonale využít všechny přednosti sněžnic, než právě na náhorních plošinách? Až do konce března tu je skoro stoprocentní jistota sněhové pokrývky a není nouze o setkání s kamzíky. Pokud nemáte štěstí na počasí a dobrou viditelnost, doporučuju připravit si jako záložní plán akční hru „gde proboha su“, jinak řečeno GPS mějte rozhodně po ruce. Terén je tu v zimě za mlhy orientačně opravdu náročný. Pro zdolání nejvyššího vrcholu si vyčleňte dva dny – bezplatné parkování hledejte na mapě v Preiner Gscheid (1070 m), odkud vyběhnete s plnou polní k chatě. Pokud jste ještě svěží, zvládnete v témže dni i výstup na Heukuppe. Pokud vás zmůže únava, přesuňte ho na neděli a vyšlápněte si jenom na hřebínek nad chatou. Od chaty Waxriegelhaus je výstupová cesta k Heukuppe víceméně jasně zřejmá. Jakmile se dostanete na plošinu, vydejte se po sněhové pláni přímým směrem k vrcholu. Kdo touží v Raxalpe po opravdu pohodové sněžnicové turistice, ať zapomene na Heukuppe a zamíří spíš do údolí Höllental. Ubytování hledejte např. v chatě Weichtalhaus (nově je otevřená celoročně), lanovkou se vyvezte do horní stanice Rax-Seilbahn (1547 m) a můžete křižovat Raxalpe libovolným směrem, co vám budou síly stačit. Krásnou panoramatickou túrou je např. procházka ke kříži stěny Preiner Wand (1783 m).  Fantazii se meze nekladou a určitě si tu najdete vlastní sněžnicové eldorádo.

Ubytování a jídlo

Počítejte s tím, že horské chaty tu bývají přes zimu většinou zavřené (aktuální informace hledejte přímo na webových stránkách chat, např. Ottohaus nebo Karl Ludwig Haus), a tak spíš využijte k ubytování celoročně otevřené chaty Waxriegelhaus (1361 m).

Potřebné vybavení

Sněžnice, turistické hůlky

Přístup na začátek

Bezplatné parkování v Preiner Gscheid (1070 m)

Přístup z konce

Okruh

Základní trasa

Preiner Gscheid - Waxriegelhaus - Heukuppe

Orientační rozpis po dnech

1. den – Z parkovišě na chatu Waxriegelhaus (pro zdatné i na vrchol)

2. den – Z chaty Waxriegelhaus na vrchol a zpět

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: