Sněžnicový výstup na jehlu Totes Gebirge – vrchol Stubwieswipfel
Treky

Sněžnicový výstup na jehlu Totes Gebirge – vrchol Stubwieswipfel

Vydejte se na turisty zcela zapomenutý vrchol, který je přitom nepřehlédnutelný – Stubwieswipfel.

Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Vhodné i jako zimní pěší túra, Vhodné pro sněžnice
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
16 km
Nejvyšší bod
1786 m n. m.
Převýšení
1600 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Duto zaparkujeme v městečku Roßleithen a vydáme se vstříc kopcům (částečně pod lanovkou) až na krásnou chatu Dümler (1495 m n. m.). Zde si můžeme nechat věci.

Vydáme se jihovýchodním směrem – po turistické stezce č. 218, značky nalezneme bez větších potíží na stromech. Sníh bývá na jaře v řídkém lese poměrně tuhý a dobře se po něm jde i bez lyží či sněžnic, takže nemějte strach, že byste se ani nehnuli (pokud tedy není dva metry nového sněhu…). Krásným, poklidným širokým údolím vystoupáme nahoru do sedla Hals na severním úpatí skalnatého Mitterbergu (1695 m n. m.), z něhož se otevřou první skvělé výhledy na špici Stubwieswipfel (1786 m n. m.), kde určitě spatříme mnoho skialpinistických stop.

Krátce sestoupíme do osady Stubwiesalm (1496 m n. m.) a následně opět velmi prudce, v zimě doslova jakoukoliv variantou, vystoupáme až na vrcholek jehly Stubwieswipfel (1786 m n. m.), kam dorazíme k vrcholovému kříži zaručeně patřičně rozehřátí, zadýchaní a hladoví.

Nikam nespěchejme, dejme si zde oběd či větší svačinu, bude-li perfektní jarní den, tak se opalujme na sluníčku. Výhledy jsou odsud dokonalé, jen co je pravda – Totes Gebirge v celé své kráse jako na dlani! Pozor na závratě a na případný pád od kříže hluboko dolů do krmelců místní lesní zvěře. Cesta nás zpátky čeká stejná, výstupové pasáže můžeme krásně sjet doslova po zadku, někdy je ale svah opravdu prudký, tak ať se zdárně shledáme dole!

Návrat na chatu Dümler (1495 m n. m.) je při sněhové pokrývce otázkou přibližně dvou hodin včetně všech pauz, a tak je tento výlet opravdu případně vhodný i jako půldenní při rychlejším tempu, kdybyste například museli spěchat domů a večer odjet autem z Roßleithenu.

Ubytování a jídlo

Dobrou základnou nejen pro tuto túru, ale i další je Dümlerhutte. Jídlo s sebou nebo stravování na chatě či kombinace.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě a na jaře nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Roßleithen můžeme dojet autem či autobusem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Roßleithen - chata Dümler - sedlo Hals - osada Stubwiesalm - vrchol Stubwieswipfel

Orientační rozpis po dnech

1. den – Roßleithen – chata Dümler

2. den – chata Dümler – sedlo Hals – osada Stubwiesalm – vrchol Stubwieswipfel + sestup nebo noc na chatě vzhledem k další túře

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: