Sněžnicový přechod švýcarské krajiny cestou ze Scuolu přes S-Charl až do Lü
Treky

Sněžnicový přechod švýcarské krajiny cestou ze Scuolu přes S-Charl až do Lü

Údolí řeky Clemgia je v létě doslova obsypáno turisty. V zimě je tady vše pod sněhem, což znamená určité omezení, respektive potřebu sněžnic či skialpů. Lidí je tady proto v zimě pomálu.

Alpy – Švýcarsko

Typ
Vhodné pro sněžnice, 2-denní, 1-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
prosinec, duben, březen, únor, leden
Délka
24 km
Nejvyšší bod
2251 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Cesta údolím řeky Clemgia je v létě průjezdná osobním autem, a jezdí se také autobus. V zimě je však nádherně zasněžená a kromě turistů na sněžnicích nebo skialpech tu projede jen několik koňských povozů. Cesta začíná u farmy San Jon, kde můžete zaparkovat. Trochu stoupání lesem nás přivádí do poměrně širokého údolí, kde můžeme obdivovat skalní srázy, průzračně ledovou vodu se sněhovými čepkami. Po naší pravici se zvedají štíty masivu Piz Minger, kterým už začíná Švýcarský národní park.

Cesta uhýbá údolím vlevo a po půlhodině cesty lesem se opět otevírá a ukazují se první domky roztomilé vesničky S-Charl v 1.800 mnm. Stejně jako blízký Scuol, může se i S-Charl pochlubit nádhernými renesančními domy. Jeden z nich je citlivě přestavěn na útulný hotel, který funguje i přes zimu. Je výtečnou základnou pro túry v okolí. Tady končí lehčí varianta túry, můžeme však pokračovat stále směrem na Lü v údolí Val Müstair: přes Alp Plaxer a Alp Astras až do sedla Costainas (2251 mnm). Čtrnáct kilometrů mezi vesnicí Lü a S-Charles vám na sněžnicích bude trvat celý krásný den.

Ubytování a jídlo

hotel Crusch Alba S-charl

Potřebné vybavení

Jedná se o zimní túru, takže základním předpokladem je teplé oblečení. V tomto případě ještě přibalit sněžnice, trekové hůlky s širokými kotoučky a není co řešit. Termoska s horkým čajem taky přijde vhod.

Přístup na začátek

K rozcestníku u San Jon se dostanete pohodlně autem, je tady také parkoviště. Anebo, kvůli logistice, vyrazte už ze Scuolu po svých, ať nemusíte řešit složitý návrat k autu.

Základní trasa

Scuol/San Jon - S-Charl - Lü

Orientační rozpis po dnech

1. den – Scuol/San Jon – S-Charl

2. den – S-Charl – Lü

Další možnosti túr v okolí

Sněžnicová túra začínající v Muottas Muragl ve Švýcarsku

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: