Sigiriya: Zdolejte vrchol Lví pevnosti
Treky

Sigiriya: Zdolejte vrchol Lví pevnosti

  Pokud máte na výlet do vnitrozemí jen velmi málo času, pak se vydejte alespoň do Sigiriye. Tento obrovský žulový monolit leží mimo centrální vysočinu nedaleko městečka Dambulla a okolní rovinu s nekonečnými kokosovými háji převyšuje o více jak dvě stě metrů. Ne nadarmo sloužila kdysi tato neobvyklá skalní formace jako pevnost a pokladnice místních vládců.

Central Province – Srí Lanka

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Srí Lanka
Další státy
Srí Lanka
Počet dní
1
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, květen, duben, březen, únor, leden
Nejvyšší bod
349 m n. m.
Převýšení
200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Podle mnohých cestopisů je v srdci Srí Lanky ležící Sigiriya největším divem tohoto ostrova. Například geniální vědec a spisovatel Arthur C. Clark, jemuž se stala tato část světa na mnoho desítek let druhým domovem, Sigiriyi označil za jedno z nejhezčích míst na této planetě.

Na jeho úpatí skalní pevnosti původně stála gigantická brána ve tvaru lva, z níž se zachovaly jen dvě impozantní tlapy s drápy. Tady dodnes začíná jediná cesta vzhůru, která míjí přírodní galerii s freskami polonahých krasavic, jejichž přesné stáří a význam není dosud přesně znám.

Každého, kdo chce vystoupit na samotný vrchol památné skály, čeká krkolomná cesta vzhůru. Začíná kamenným schodištěm ve stínu pralesních velikánů. Pak pokračuje po točitých kovových schůdcích a můstcích zavěšených na strmých stěnách hory. Vysoko nad zelenými korunami tropických stromů náhle končí na terase, kde stála kdysi obrovská cihlová socha lva. Ten dal pevnosti jméno a v jeho tlamě byl umístěn její jediný vchod. Dodnes se zachovala pouze spodní část monumentu a prochází se mezi mnohametrovými torzy lvích pracek. Stezku lemují tabule nabádající návštěvníky, aby nedělali hluk. Ten by totiž mohl rozzuřit divoké včely, jejichž zlověstně bzučící hnízda visí všude okolo a jsou velká jako pytel brambor. Poslední úsek je obzvlášť nevhodný pro osoby trpící závratí. Vede nad asi stometrovou propastí a tvoří ho jen do skály ledabyle vytesané úzké římsy, provizorní kovová stupátka a rozviklané rezavé zábradlí. Z vrcholu, kde stál kdysi královský palác, lze prý za dobrého počasí dohlédnout až k Indickému oceánu.

Dnes je Sigiriya památkou chráněnou UNESCO. Patnáct století hlodal však na tomto místě zub času, takže má daleko do své původní nádhery. Monzunové lijáky, eroze a zemětřesení zničily téměř všechny stavby, které tu kdysi ve své domýšlivosti vybudovali dávní vládcové ostrova a buddhističtí mniši. Zbyly z nich pouze trosky, napůl pohlcené džunglí. Místu se tak částečně vrátila jeho divoká přírodní podoba a na každého návštěvníka musí silně zapůsobit svým nevšedním zjevem a atmosférou. Pokud chcete na Srí Lance zdolat pouze jediný vrchol, tak zvolte určitě Sigiriya.

Potřebné vybavení

Pevná obuv, jídlo, pití, nepromokavé oblečení

Přístup na začátek

Autobusem až do Sigiriya

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Vstupné je přibližně 3690 lkr (650 Kč)

Základní trasa

Sigiriya

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: