Routeburn trek: jeden z devíti Great Walks Nového Zélandu
Treky

Routeburn trek: jeden z devíti Great Walks Nového Zélandu

Routeburn Track patří k devíti Great Walks Nového Zélandu. Na oblíbeném dvou- až třídenním treku čekají kýčovité výhledy na Jižní Alpy a krajinu dvojice národních parků Mt. Aspiring a Fiordland NP na Jižním ostrově.

Jižní Alpy – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, duben, březen, únor, leden
Délka
32 km
Nejvyšší bod
1277 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Routeburn Track je zařazen do takzvaných Great Walks Nového Zélandu. Trasa Routeburn Track je dlouhá 32 km a volným tempem by vám měla zabrat tři dny. Pokud spěcháte, dá se zvládnout za dva dny, viděli jsme však i extremáky, kteří ji prošli za jediný den. Jedno východiště (Routeburn Shelter)se nachází asi dvacet kilometrů severně od vesnice Kinloch, druhé (The Divide) na druhé straně hor, na silnici vedoucí do vesnice Milford Sound.

Při zdolávání Routeburn Track vás čekají úžasné (někdy až kýčovitě úžasné) výhledy na štíty okolních hor. Budete procházet podhorskou buší, ve které nechybí stromové kapradiny a novozélandské pabuky. Až se vyškrábete okolo vodopádu Routeburn Falls, čeká vás úžásný přechod alpské sekce, plné vysokohorské flóry. Nad hlavou vám pravděpodobně přelétne horský papoušek Kea. Jakmile se přehoupnete sedlem Harris Saddle, v dálce uvidíte třpytivé odlesky fjordu Milford Sound.

Skalním trekařům, kteří se chtějí vyhnout tlačenici na stezce, doporučuji porozhlédnout se v dané oblasti po jiném treku, který není „Great“. Tím nechci ovšem krásu Routeburn treku snižovat. Pokud máte štěstí na počasí, které je na jižním ostrově dost vrtkavé, budete mít skutečně nádherné výhledy. Rozhodně nevynechávejte výstup na Conical Hill (1515 m), odkud je 360° výhled na oba národní parky Mt. Aspiring a Fiordland NP. Trek lze jít i v zimě, ale počítejte se sněhem a možnými lavinami.

Profil Routeburn treku. Grafika: André Richard ChalmersProfil Routeburn treku. Grafika: André Richard Chalmers

1. den: od Routeburn Shelter k Routeburn Falls Hut

(8,8 km | 3-4 hodiny) První část trasy Routeburn Track je fyzicky nenáročná, povede vás podél zurčící řeky Routeburn, zelenými pastvinami údolí Routeburn Flats. Většina trasy je ukryta v bukovém lese, což se hodí zejména v parném letním dnu. Kousek před chatou Routeburn Flats hut se trasa odděluje a pokračuje dále na Routeburn Falls. Pokud si chcete trochu odpočinout a dát si malou svačinu, chata Routeburn Flats je asi 10 minut chůze. Od chaty Routeburn Flats jsou nádherné pohledy přes louku do otevřeného údolí a zelených planin Routeburn Flats.

Od Routeburn Flats, track stabilně šplhá vzhůru k chatě Routeburn Falls Hut. Většinou jdete ve stínu lesa a buše. Pod vámi se otvírají krásné pohledy do údolí řeky Routeburn a okolo vás zasněžené vrcholky horských obrů, zejména na jaře. Po cestě přejdete dva visuté lanové mosty. V roce 1994 zničil mohutný sesuv půdy asi 150 metrů dlouhou část trasy Routeburn Track, pozor byste si měli dát zejména po dešti, i tak to bláto docela klouže. V některých místech také hrozí pád kamenů ze stěny nad vámi, měli byste být na pozoru.

Jakmile uslyšíte burácení vodopádu, bude to neklamné znamení, že se blížíte k Routeburn Falls Hut. V době naší návštěvy, v těchto místech stavěli druhou luxusnější chatu pro turisty s průvodcem, přišlo mi to trochu jako paradox, v porovnání s batůžkářskou Routeburn Falls Hut. Už tak se mi zdálo, že jsme na Routeburn Track potkávali na můj vkus až příliš moc lidí. Zdá se mi že Routeburn bude brzy následovat Milford Track a bude se muset zavést systém bookingu, aby nedošlo k jeho přelidnění. Chata Routeburn Falls pojme až 48 spáčů a má ve výbavě plynové vařiče a topení.

2. den: od Routeburn Falls k Lake Mackenzie Hut

(11,3 km | 4-6,5 hodin) Od chaty Routeburn Falls trasa stabilně a strmě stoupá až do sedla Harris Saddle. Mějte na paměti, že tato část cesty je exponovaná a to jak dešti, tak slunci. Nepodceňujte horské slunce, a raději se namažte krémem s dostatečným ochranným faktorem. Nešlapejte mimo vyznačenou trasu, nachází se zde řada chráněných rostlin. Od jezera Harris Lake šplhá Routeburn Track strmě až do sedla Harris Saddle. U přístřešku si můžete oddechnout, cesta bude jen klesat.

V Harris Saddle si můžete udělat nepovinnou odbočku na vrchol Conical Hill. Je to krátký asi půlhodinový výšlap, na jehož vrcholu vás čekají úžasné pohledy na údolí Hollyford a okolní horské štíty. V dálce uvidíte i odlesky mořské hladiny fjordu Milford Sound. I s návratem by vám tato odbočka neměla trvat více než hodinu.

Z Harris Saddle Routeburn Track jen stabilně klesá až jezeru Mackenzie. Jakmile se přehoupnete přes sedlo, jezero Mackenzie se pod vámi otevře jako zelenomodré oko položené v údolí mezi masivními horskými štíty. Pro takové pohledy stojí za to žít. Chata Mackenzie, případně kemp u jezera Mackenzie, bude pravděpodobně vaším noclehem. Okolo jezera jsou nádherná místa, pokud ještě není tma, věnujte chvíli procházkou po okolí.

Pohled do Routeburn Valley, Routeburn trek, Nový Zéland. Foto: Or HiltchPohled do Routeburn Valley, Routeburn trek, Nový Zéland. Foto: Or Hiltch

3. den: od Lake Mackenzie k The Divide

(12 km | 4-5 hodin) Na závěrečné části Routeburn Track minete několik zajímavých míst, mezi které patří ‚The Orchard‘ – zelená louka s několika stromy, která někomu asi připomínala sad, Earland Falls, impozantní 174 metrů vysoký vodopád, kde se pravděpodobně i trochu namočíte – zejména pokud fouká vítr. U Howden Hut je odbočka, která vás dovede do kempu Lake Howden Campsite a dále do údolí řeky Greenstone. Od chaty Howden Hut vás čeká jen chvilka mírného stoupání a pak už se Routeburn track spouští do údolí k východišti The Divide.

Poslední nepovinnou odbočkou z Routeburn Track je výstup na Key Summit, kde vás čekají krásné výhledy do okolí, rašeliniště a poznávací procházka, při které se dozvíte něco o chráněných horských rostlinách. Pokud se chcete na Key Summit vydat, u odbočky si můžete nechat věci a nahoru se vydat nalehko. Odbočka na Key Summit by vám i s návratem na Routeburn Track měla zabrat hodinu a půl. Pokud ještě nemáte dost, na Key Summit se rozhodně vydejte.

Kombinace Routeburn Track a Greenstone/Caples

Druhou možností je zkombinovat trasu Routeburn Track s jednou z dvojice treků Greenstone nebo Caples. Vzhledem k ceně chat na trase Routeburn Track, bych se přikláněl k možnosti stanování. Na trasách Greenstone a Caples je stanování zdarma, na trase Routeburn potom stojí jedna noc 15 NZD. Výhodou této možnosti je, že se vrátíte téměř [asi 20 km vzdálené] na místé, ze kterého jste vyrazili. V závislosti na počasí, byste měli celý okruh včetně Routeburn Track zvládnout asi za 5 dní volným tempem.

Jezero Harris, Routeburn trek, Nový Zéland. Foto: Andre ChalmersJezero Harris, Routeburn trek, Nový Zéland. Foto: Andre Chalmers

Ubytování a jídlo

Lze spát ve velmi dobře vybavených chatách nebo kempovat. Obojí je třeba předem bookovat na stránkách Department of Conservation NZ www.doc.govt.nz. Cena za chatu je 50 NZD, za stan 15 NZD.

V létě je trek přecpán turisty, musí se na ně dělat rezervace předem a platí se dost vysoké poplatky. Na treku jsou výborně vybavené chaty, ve kterých je vše, co potřebujete, kromě spacáku a jídla, které si musíte přinést s sebou. Naproti tomu campsites jsou chudičká, najdete zde jen zdroj vody, kadibudku a nouzový přístřešek, ovšem atmosféra je zde mnohem přátelštější a cena za stan je třetinová. Na trase Routeburn Track naleznete dva kempy a to nedaleko chaty Routeburn Flats a chaty Lake Mackenzie Hut. V každé chatě je warden, který obchází i stany, tak se raději nepokoušejte jít tento trek bez placení. 

Potřebné vybavení

Běžná trekingová výbava a vybavení pro kempování – chaty nedisponují dekami, vezměte si proto určitě spacák.

Počasí Nového Zélandu je pověstné svou proměnlivostí, počítejte tedy s možností deště a zimy. Doporučená je pevná treková obuv.

Veškeré jídlo je potřeba si nést s sebou. Na trase Routeburn Track také nenajdete pitnou vodu(všechna voda, která se nachází na jednotlivých chatách pochází buď z horských potoků, nebo ze zásobníku na dešťovou vodu. A protože se ve vodních zdrojích na Novém Zélandu občas nachází bakterie, které způsobují nevolnost a průjmy, je rozumné vodu před konzumací ošetřit varem nebo speciálními tabletami).

nouzový přístřešek, Routeburn trek, Nový Zéland. Foto: Nomadtalesnouzový přístřešek, Routeburn trek, Nový Zéland. Foto: Nomadtales

Přístup na začátek

K Routeburn Shelter lze dojet stopem nebo se soukromými dopravci z Glenorchy nebo Queenstown. Vlastní auto není příliš vhodné, z konce treku na jeho začátek je to po silnici 350 km! Další možností je návrat po 27 km dlouhém Caples Tracku, jehož konec je asi 30 km po silnici od Routeburn Shelteru.

Přístup z konce

Na konci treku The Divide vede frekventovaná silnice, po které se lze dostat do Milford Sound nebo do Te Anau. Doporučuji stop, jinak na carparku lze najít jízdní řády autobusů.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Mějte na paměti, že se nacházíte v Národním Parku Mt. Aspiring, své chování tomu tedy musíte podřídit. Kempování na trase Routeburn track je povoleno pouze na místech k tomu určených. Na trase je zakázáno rozdělávat oheň.

Počet lidí za rok (odhadem)

13000

Základní trasa

Routeburn Shelter – Harris Saddle – Lake Mackenzie – The Divide

Orientační rozpis po dnech

  1. Routeburn Shelter – Routeburn Falls Hut, 8.8 km, 2.5-3.5 h
  2. Routeburn Falls Hut – Lake Mackenzie, 11.3 km, 4.5-6 h
  3. Lake Mackenzie – The Divide, 12 km, 4-5 h

Další možnosti túr v okolí

Od Howden Hut na konci treku lze pokračovat Greenstone nebo Caples trekem k Lake Wakatipu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: