Rosina: exponovaná kolmá ferata kolem vodopádu v soutěsce Silberkarklamm
Feraty

Rosina: exponovaná kolmá ferata kolem vodopádu v soutěsce Silberkarklamm

Dachstein Gruppe – Rakousko

Nejvyšší bod
1220 m m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D
Celkový čas
do 2 hodin
Doba lezení

1 h

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ferata Rosina je nejnáročnější z trojice ferat v soutěsce Silberkarklamm nedaleko Ramsau am Dachstein.

Příjezdové místo

Dojet je možné k ústí soutěsky Silberkarklamm (po Gebackerweg, 47°26’10.204″N, 13°42’58.360″E). Soutěska leží kousek východně od Ramsau am Dachstein.

Výchozí bod

Od parkoviště stoupejte soutěskou vzhůru asi 15 minut. Nástup na feratu nejde minout, vede přes dravou říčku po lanovém mostě (druhý most v pořadí, první vede na ferat Hias). Do soutěsky se platí vstupné 3,5 eura (dospělí, údaj z r. 2017).

Výstup

Úvodní pasáž přes lanový most vede k prvnímu kolmému úseku C/D. Následuje těžká pasáž za D v rohu a kolný výšvih na poklici (B). PO pravé ruce padá do soutězky pod námi svižně vodopád.

Další dlouhá kolmá pasáž (C/D) prověří odolnost proti závrati. Přes další plato se dostaneme pod poslední dvě dlouhé kolmé pasáže a závěr za A/B skrz  vegetaci už si jen užíváme výhledy.

TOPO FERATY ROSINA ke stažení na Bergsteigen.com

Topo feraty Rosina.Topo feraty Rosina.

Sestup

Po cestě vzhůru a pak doprava k chatě Silberkarklamm Hutte. Odtud po dřevěných chodnících malebnou soutěskou Silberkarklamm. Asi 45 minut.

Obtížnost (popis)

Celkem vzdušná ferata v kolmé stěně. Většinou dosahuje obtížnosti C/D, v nejtěžších úsecích i D. Oproti feratě Hias na protější stěně soutězky je Rosina náročnější, protože chybí lehčí úseky, kde by se dalo odpočinout. Ferata není vhodná pro začátečníky.

Převýšení 140 m.

Vhodná doba k lezení je od května do října.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: