Reunion GR 3: okruh po zapadlých vesničkách divoké zborcené kaldery Cirque Mafate
Treky

Reunion GR 3: okruh po zapadlých vesničkách divoké zborcené kaldery Cirque Mafate

Čtyřdenní putování nejdivočejší krajinou Reunionu po kaldeře Mafate skrz vesničky, kam nevede silnice.

Reunion - Cirque Mafate – Reunion

Typ
4-6 denní, Okruh
Stát
Reunion
Další státy
Reunion
Počet dní
4
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
39 km
Nejvyšší bod
2000 m n. m.
Převýšení
3400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Krajina na Reunionu je neuvěřitelně krásná – zelené strmé srázy se tyčí prudce vzhůru, ze skalnatých stěn tu padají bílé stuhy vodopádů, výhledy z hran kalder (zvané remparts) berou dech. Členitý terén, poměrně velké převýšení a celkem teplé klima činí trek mírně náročnějším.

Trek prochází nejdivočejší z trojice zborcených sopečných kalder (kráterů) nazývaných Cirques. Jsou na sebe nalepené jako trojlístek a od sebe je dělí vždy skalnatá hradba, která přesahuje dva tisíce metrů. V místě, kde se všechny tři kaldery potkávají, se tyčí nejvyšší bod ostrova Piton des Neiges (3070 m). Všechny tři kaldery jsou nádherné a jedinečné, nicméně Mafate skutečně bere dech.

Do Cirque Mafate nevedou žádné silnice, vesničky jsou tu zásobované vrtulníkem a místní tu žijí naprosto jiným životním tempem. Domky jsou tu zasazené v zelených svazích, které se strmě vzpínají do oblak. Celou kalderou protéká řada říček a potoků, které vymodelovaly hluboké kaňony a strže, které je potřeba překonávat. Trek rozhodně není zadarmo, ale té kráse na fotkách neuvěříte, dokud to sami neuvidíte.

Nad vesnicí Roche Plate, Cirque Mafate, Reunion.
Nad vesnicí Roche Plate, Cirque Mafate, Reunion.

Ubytování a jídlo

Chaty: Po trase je dostatek dobře spravovaných chat, tzv. gite, takže se dá trek absolvovat nalehko. Většinou se spí ve společných noclehárnách na palandách, polštář a deku dostanete, není od věci vlastní vložka do spacáku. Cena za osobu se pohybuje podle sezony 17 – 19 euro, možné je objednat si (nejlépe předem) večeři za 16 – 19 euro nebo snídani 6 – 7 euro. Rezervovat je dobré předem na http://gites-de-france-reunion.com.

Stan: oficiálních kempů je na Reunionu málo, va kaldeře Mafate jsoule  tolerovaná kempoviště ve vesnicích: Marla (zdarma), Roche Platte, La Nouvelle, Ilet des Orangers (8 eur/osoba), Aurére, pár pěkných míst je také v okolí vodopádu Trois Roches. Pozor, kvůli dost členitému a zarostlému terénu není snadné najít místo na stan úplně všude, je dobré dopředu trochu plánovat a také rozvrhnout hospodaření s vodou.

Jídlo se dá dokoupit ve vesničkách, někde fungují i bufety, případně se dá jídlo objednat v gites, kde se ubytujete. Alespoň částečně je ale dobré zásobit se dopředu.

Přístup na začátek

Pod sedlo Col des Bouef se dá dojet autem a nechat ho na parkovišti. Další přístupové trasy jsou jedině pěšky (Z Cilaos přes Col de Taibit do Marly – asi 6 hodin, ↑ 1000 m, nebo od Dos d´Ane nebo z vyhlídky Maido) – vše trek minimálně o den prodlouží.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Pozor na období cyklonů - listopad až duben! Je potřeba sledovat aktuální informace.

Základní trasa

Col des Boeufs – Marla – Roche Platte – Ilet des Orangers – Ilet des Lataniers – Aurére – Ilet a Malheur – Col des Boeufs Trasa má řadu dalších variací např. přes vesničky La Nouvelle nebo Grand Place.

Orientační rozpis po dnech

  1. den: Col des Boeufs (2000 m) – Marla (1600): 8 km, ↑ 600 v. m, ↓700 v. m
  2. den: Marla – vodopád Trois Roches – Roche Platte (1100 m) – Ilet des Orangers (1000 m): 12 km, ↑ 1000 v. m, ↓1600 v. m
  3. den: Ilet des Orangers – Ilet des Lataniers (500 m) – Aurére (900 m): 9 km, ↑ 1300 v. m, ↓1300 v. m
  4. den: Aurére – Ilet a Malheur (850 m) – Col des Boeufs (2000 m): 9 km, ↑ 1650 v. m, ↓800 v. m

Je potřeba plánovat podle toho, zda jdete se stanem nebo budete ubytovaní v chatách (gite).

Další možnosti túr v okolí

  • Dalším oblíbeným okruhem je GR1, vede kolem hory Piton des Neiges po kalderách Mafate, Salazie a Cilaos.
  • Celý Reunion se dá také projít v asi 12 dnech od severu k jihu po trase GR2.
  • Populární je jednodenní výstup na aktivní sopku Piton de la Fournaise od chaty Gite du Volcano.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: