Procházka soutěskou Kakouetta ve francouzském Baskicku
Treky

Procházka soutěskou Kakouetta ve francouzském Baskicku

Pokud se nacházíte v Baskicku a velkých kopců už máte v nohách dost, nebo vám přebývá trochu času, určitě si nenechte ujít krásnou procházku soutěskou Kakouetta.

Pyreneje – Francie

Typ
1-denní
Stát
Francie
Další státy
Francie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, únor, leden
Délka
5 km
Nejvyšší bod
750 m n. m.
Převýšení
300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Takřka každá země či kraj má svůj „Velký kaňon“ a Baskicko není žádnou výjimkou. V líbezné krajině severního podhůří hlavního pyrenejského hřebene je velkých a zajímavých kaňonů dokonce hned několik. Všechny vynikají nejen hloubkou, divokostí skalních forem, ale především bujnou, přímo tropickou vegetací připomínající deštné pralesy Amazonie. Jednoznačný prim patří nádherné soutěsce Kakoueta, která se tak zařazuje mezi největší přírodní pozoruhodnosti francouzského Baskicka. Najdeme ji, ostatně jako hned několik dalších soutěsek (Ehujarré, Olhadybia), v horní části údolí Haute Soule (roztroušená správní obec Sainte-Engráce). Na přítomnost kaňonu nás upozorní hned několik tabulí u hlavní cesty a prostorné parkoviště. Přechod dnem soutěsky je vzorně upraven, a tak asi příliš nepřekvapí, že se za vstup platí. Správkyně soutěsky je příjemná dáma a pokud si v jejím bufetu dáme něco dobrého, nechá se „ukecat“ i na nižší cenu za vstup.

Cesta

Zprvu široká cesta nejprve obchází kouzelné jezírko, v jehož klidné hladině se odráží statné stromy lemující skalní bránu. Jakmile překonáme neobyčejně bujný les s liánami a obřím kapradím, vstupujeme do samotné soutěsky. Pomocí pečlivě instalovaných roštů přecházíme nad říčkou nejužším místem kaňonu (šířka jen 5 metrů, výška stěn kolem 300 m). Ve druhé části se prostor rozšiřuje a pěšina vede po hladkých kamenech přímo kolem vodního toku. Nejkrásnější pasáží je pravděpodobně 20 m vysoký vodopád, který tryská v podobě stříbrného závoje přímo ze skalní dutiny. Kouzelnou podívanou umocňuje možnost pohlédnout na tento nevšední jev také z vnitřní strany vodopádu (upravená stezka). Celá prohlídka vrcholí prohlídkou jeskyně s jezírkem, kde stezka končí a návrat do výchozího bodu je nevyhnutelný. Celý okruh zabere cca 1,5 – 2 hod, nejlepší dobou pro prohlídku je poledne, kdy alespoň na okamžik pronikne do úzkého kaňonu sluneční světlo.

Ubytování a jídlo

Na začátku kaňonu se nacházi kavárna/bar La Cascade, kde se také kupují lístky.

Potřebné vybavení

Tuhle procházku můžete jít i v žabkách :-).

Přístup na začátek

Ke vstupní bráně do kaňonu se dostanete od Pau z Francie, anebo od Pamplony, Huescy či Zaragozy ze Španělska.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

vstupné: dospělí a děti 16+ - 5 euro, děti 7 - 16 let - 4 eura, děti do 7 let - zdarma, skupiny od 20 osob mají slevu. Soutěska je otevřena od 8 hodin ráno. Soutěska je otevřena od 15.3. do 15.11.

Základní trasa

chodník Gorges de Kakoueta - jeskyně Grotte aux Lacs

Další možnosti túr v okolí

Výstup na vrchol Auñamendi nacházejícím se na střeše Baskicka v Pyrenejích

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: