Treky

Příbřežní trek Juan de Fuca

Nádherný příbřežní trek, kdy z pláže budete stoupat na několik set metrů vysoké útesy po bahnité stezce a následně stejným terénem scházet na další pláž. Náročnější úseky jsou upravené mostky či schody, nejčastěji pouze vytesanými do staletých padlých kmenů.

Vancouver Island – Kanada

Stát
Kanada
Další státy
Kanada
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
47 km
Nejvyšší bod
200 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ioánnis Fokás byl řecký mořeplavec a objevitel, který se v 16. století ale plavil ve španělských službách – proto Juan de Fuca. Je zde po něm pojmenován průliv, podmořský hřbet i provinciální park, jehož divočinou vede tento nádherný příbřežní trek. Po cestě půjdete mnoho kilometrů po kamenitých plážích, ale delší, zajímavější a náročnější jsou části treku, kdy se naopak z pláže vzdálíte a budete stoupat na několik set metrů vysoké útesy po bahnité stezce a následně stejným terénem scházet na další pláž. Náročnější úseky jsou upravené mostky či schody, nejčastěji pouze vytesanými do staletých padlých kmenů.

Po cestě vás nepochybně zaujme množství zajímavé flóry, z místní fauny si naopak budete přát, aby vás nepotkalo setkání s medvědem či pumou – kvůli nim je bezpodmínečně nutné všechno jídlo (i vakuované), ale i veškeré další aromatické věci (zubní pasta, špinavý ešus, deodorant, …) dávat na noc mimo stan do zvířatům nepřístupných schrán. Navržený směr je sice dopravně přirozenější, ale co se týče náročnosti, bylo by možná vhodnější začít od Botanical Beach a pokračovat jihovýchodním směrem k Jordan River. První den by byl orientačně i fyzicky nejsnazší a náročnější části treku (především úsek mezi Chin a Bear Beach) by vás zastihl už „rozchozené“.

Trek lze začít ukončit jen na čtyřech přístupových bodech, kromě Jordan River a Botanical Beach je to ještě na pláži Sombrio a u řeky Parkinson (což je ale jen několik málo hodin od Botanical Beach). Mimo tato místa je ústup na silnici prakticky nemožný. Orientace je vesměs snadná, v lese většinou jiná cesta není, na pláži je směr také zjevný, takže jediný potencionální problém může být nalezení místa k opuštění pláže. Tato místa jsou značená oranžovými balóny zavěšenými na stromech nebo skalách. V celé délce treku jsou na dřevěné kilometrovníky značící kolik chybí do cíle. Je ale nutné na vývěskách, které jsou na koncích treku i tábořištích, nastudovat nejen bezpečnostní zásady pro případ setkání s medvědem či pumou, ale i časy a výšky přílivu a odlivu, které mají vliv na průchodnost pláží.

Ubytování a jídlo

stan vlastní, spaní jen na vyhrazených tábořištích vybavených záchodem a místem na uložení potravin přes noc, na Chin Beach je možné využít malou chatku

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, stan, pevné boty, nutné kvalitní voděodolné oblečení (všude v Britské Kolumbii prší velmi často, na Ostrově ještě častěji). Zdatní turisté mohou celý trek zvládnout za dva dny bez stanu s jediným přespáním v přístřešku na Chin Beach, za dobrého počasí samozřejmě klidně venku.

Přístup na začátek

V sezóně na oba konce treku autobusem www.TrailBus.com. Od října do dubna je asi jediná možnost busem 50/61 z centra Victorie do Sooke a dále stopem cca 3 km za vesnici Jordan River a zpět rovněž stopem z Port Renfrew, případně rovnou od Botanical Beach. Mapa: www.juandefucamarinetrail.com

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne, poplatek za noc a osobu 5 CAD

Základní trasa

Jordan River – Mystic Beach – Bear Beach – Chin Beach – Sombrio Beach – Botanical Beach – Port Renfrew

Orientační rozpis po dnech

  1. příjezd z Vancouver/Victorie, začátek na Mystic Beach
  2. Mystic Beach – Chin Beach
  3. Chin Beach – Little Kuitshe Creek
  4. Little Kuitshe Creek – Botanical Beach – Port Renfrew

Další možnosti túr v okolí

Od začátku května do konce září je možné z Port Renfrew pokračovat po známějším a delším West Coast Trail. Přes léto je ale nutná rezervace (je omezený počet trekařů denně).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: