Preikestolen – výšlap na skalní Kazatelnu v Norsku
Treky

Preikestolen – výšlap na skalní Kazatelnu v Norsku

Skalní Kazatelna Preikestolen je ikonickým obrázkem Norska. Obří skalní vyhlídka se tyčí nad úchvatným Lysefjordem. Výstup na Preikestolen není pro člověka s průměrnou fyzičkou nic náročného.

jižní Norsko – Norsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Túra vhodná pro děti
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
8 km
Nejvyšší bod
623 m n. m.
Převýšení
645 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Preikestolen je jednou z nejznámějších turistických atrakcí v Norsku. Jedná se o obrovský kvádrový skalní blok tyčící se ve 604 m nad tyrkysovým Lysefjordem. I přes jeho výšku není na okraji skály žádné zábradlí. Můžete tak na samotném okraji zažít unikátní pocit adrenalinu a ocitnout se doslova na hraně. Vyhlídková skalní plošina má rozměry 25 x 25 metrů a vede k ní 4 kilometry dlouhá trasa s převýšením cca 330 metrů. Každý milovník hor by výšlap na tuto skalní vyhlídku určitě neměl vynechat.

Preikestolen se tyčí nad Lysefjordem, Norsko
Preikestolen se tyčí nad Lysefjordem, Norsko

Cesta nahoru na Kazatelnu začíná v místě zvaném Preikestolenhytta. Ve výchozím bodě je možnost přespání v hotelu nebo posilnění v místní restauraci. Nachází se zde parkoviště a autobusová zastávka, kam přijíždí autobus přímo od trajektu. Již od parkoviště je cesta dobře značená. Cestu ale určitě nepřehlédnete, jelikož je prakticky celoročně plná turistů. Osobně doporučuji vyrazit prvním trajektem a mít tak tuto krásnou část norské přírody pro sebe aspoň na chvíli.

Cesta na skalní vyhlídku není zdaleka tak náročná, jak se na první pohled zdá. Hned od parkoviště však začíná cesta prudce stoupat (cca 0,5 km). Další strmé stoupání následuje na 1,5 km. Po zbytek trasy stoupá cesta pozvolna. Nejprve je povrch jednoduchý po lesních pěšinách, kamenný schodech, či dřevěných lávkách. Postupně se terén stává obtížnějším a přibývají menší i větší kameny. Místy vede cesta pouze po velikých kamenných blocích (přístup NENÍ bezbariérový!). Na cestě se nachází několik odpočinkových míst s krásnými výhledy.

Zhruba po 2,5 km se před vámi objeví jezero Tjødnane, kolem kterého často přespávají nadšenci ve stanech. Odtud už je cesta snadnější. Zanedlouho se začne otevírat pohled na Lysefjord, nad kterým ční samotná Kazatelna. Poslední úsek k cíli vede po úzké cestě na okraji skály. Při větším množství lidí je třeba obezřetnosti, jelikož cesta není nijak zajištěná.

Za necelé cca 2 hodiny od parkoviště dorazíte do cíle. Otevře se před vámi dechberoucí výhled na fjord a okolní skály.

Sestup z Preikestolen k parkovišti vede stejnou cestou zpět. Na zpáteční cestu si opět vyhraďte cca 2 hodiny.

Potřebné vybavení

Určitě doporučuji pevnou obuv, ideálně voděodolnou (díky častému dešti přes cestu místy mohou téct malé potůčky. Turistické hole využijí především starší výletníci.

Přístup na začátek

Z města Stavanger jezdí trajekt do městečka Tau. Odtud se na výchozí místo dopravíte autobusem.

Další možnosti túr v okolí

 

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: