HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Přechod údolí Uraman

Pokud chcete spatřit „divoký Kurdistán“, jak jej popsal Karel May, tak právě tady máte dobrou příležitost. Tento horský kraj okouzlí každého na první pohled svou drsnou krásou.

Zágros – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
3
Vhodné měsíce
listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
30 km
Nejvyšší bod
2000 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zapadlé údolí Uraman (též Howraman nebo Oraman) je patrně poslední baštou kurdských tradic.Vesničky vypadají v této části Íránu úplně stejně jako v předchozích staletí (kámen, dřevo, hlína), silnice jsou zde špatné nebo žádné, vymoženosti moderní doby zatím nijak nenarušují rytmus života místních obyvatel, kteří dodnes neodložili své kroje ani zvyky.Pokud chcete spatřit „divoký Kurdistán“, jak jej popsal Karel May, tak právě tady máte dobrou příležitost. Tento horský kraj okouzlí každého na první pohled svou drsnou krásou.

Nezapomenutelná jsou také setkání s velmi přátelskými domorodci, jenž svým vzezřením občas připomínají bandu loupežníků z pohádky o Alibabovi. Kromě centrální vesničky Uraman Takht leží v údolí ještě několik dalších kamenných osad, starobylých svatyní a přírodních zajímavostí. Některá místa jsou spojena vyjetou štěrkovou silničkou, k jiným vede pouze úzká kozí stezka. Pozoruhodné cíle leží i v horách mimo hlavní údolí. Z průzkumem Uramanu lze proto začít prakticky kdekoli a obcházet jednotlivé vesničky podle libosti.

Pevný itinerář není ani pro návštěvu tohoto regionu úplně ideální, časový rozvrh je spíše vhodné upravit podle aktuální situace. Jen tak je možné využít všech pozvání od domorodců i právě probíhajících folklorních akcí. Vždyť člověku se nepoštěstí každý den vidět tradiční kurdskou svatbu, pohřeb nebo náboženskou oslavu. Íránské cestovní kanceláře obvykle vysazují své klienty u vesnice Hajij, kde se nachází působivý vodopád (persky: „abšar“). Odtud trek pokračuje přes několik menších vesnic (Belbar, Selen atd.) do obce Uraman Takht.

Dalším zajímavým cílem je stranou ležící svatyně Pir Shaliar, ke které se každoročně koná významná muslimská pouť. Túra poté pokračuje přes vesnici Darki do působivého kaňonu Kalji a končí ve stejnojmenné vesnici. Ideální dobou k návštěvě Uramanu je konec jara. Pokud by jste se chtěli zúčastnit velké náboženské slavnosti u svatyně Pir Shaliar, tak přijeďte začátkem února (45 zimní den).

Ubytování a jídlo

Ve vesničce Uraman Takht nabízí několik rodin ubytování v soukromí. Na ostatních místech je většinou nutný vlastní stan. Ve vesnicích lze dokoupit jen základní potraviny.

Potřebné vybavení

Hodí se vlastní stan, neboť ubytování v soukromí lze sehnat prakticky jen ve vesničce Uraman Takht.

Přístup na začátek

Najmutým autem z (do) Marrivanu.

Základní trasa

Hajij - vodopád - Belbar - Selen - Uraman Takht - Darki - kaňon Kalji

Orientační rozpis po dnech

  1. Hajij – vodopád – Belbar – Selen
  2. Uraman Takht – Pir Shaliar – Darki
  3. kaňon Kalji – vesnice Kalji

Další možnosti túr v okolí

Možno přejít přes hřeben do blízkosti hory Kuh Shahu a pokusit se o její zdolání. Běžná výstupová trasa však vede na tento vrchol z výše položeného Palanganu. Viz. „Trek přes Kuh Shahu“

Zkušenosti čtenářů

Vláďa

Musím bohužel konstatovat, že text v popisu treku už neplatí. V údolí jsou před dokončením dvě velké přehrady (podzim 2016) a tato stavba zásadně změnila nejen vzhled krajiny a přírodu, ale taky život lidí. Mají zde fungl novou asfaltku, údolí je teď zcela průjezdné a přístupné z jihu z města Paweh i ze severu z Marivanu. Ve vesnicích už prakticky nenajdete původní dům, všechno jsou to novostavby, často 3 i 4 patrové, v Uramanu Takht vyrostl velký hotel. Hory v okolí jsou sice stále krásné, údolí je ale jedno velké staveniště.
Dolní přehrada stojí už pod vsí Hajij a voda vzdutí dosahuje až k domům ve vsi. Samotné Uramanské údolí je zatopené až k vesnici Silen. Rozhodně tedy nečekejte nějaký zapomenutý kout světa, Kurdové tady žijí 21. stíoletí jako my…

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: