HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Přechod přes sedlo Harper Pass

Stezka propojující oblast Arthur’s Pass a Lewiss Pass byla již dávno používána Maorskými obyvateli při cestování z východního na západní pobřeží. Později zde procházeli zlatokopové mířící k nalezištím zlata na Západním pobřeží.

Jižní Alpy, Arthur’s Pass a Lake Sumner Forest Park – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
50 km
Nejvyšší bod
963 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Stezka propojující oblast Arthur’s Pass a Lewiss Pass byla již dávno používána Maorskými obyvateli při cestování z východního na západní pobřeží. Později zde procházeli zlatokopové mířící k nalezištím zlata na Západním pobřeží. Trek vede podél řek a jezera Sumner Lake, překračuje sedlo Harper Pass.

Náročnější západní část není příliš značena (klasifikace treku jako „route“) a mnohokrát překračuje nepřemostěné řeky. V případě silnějších nebo déletrvajících dešťů se stává překročení řek nemožným a je nutno čekat na opadnutí vody. Pokusy o překročení rozvodněných řek si vyžádají každoročně několik obětí na životech. Oproti historické tradici je doporučováno jít trek směrem západ-východ, protože hned na začátku je několik nejdůležitějších brodů, které je nutno překonat za dobrého počasí (nízkého stavu vody). V případě rozvodnění těchto toků je lepší neriskovat a trek odložit na dobu po opadnutí vody.

Ubytování a jídlo

Přespání možné v chatách a bivacích udržovanými DOC (Department of Conservation), předem je nutné v některém z informačních center zakoupit lístky (hut tickets), kterými se na chatách platí (bivaky a chaty zařazené v kategorii „basic“ jsou zdarma). Při delším cestování na Novém Zélandu je další možností zakoupit Backcountry Hut Pass platný po dobu 12 měsíců. Jídlo vlastní.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava

Přístup na začátek

Trek začíná z parkoviště Aicken carpark na silnici SH 73, 5 km západně od města Otira. Je nutné přebrodit řeku Otira.

Přístup z konce

Konec treku je u přístřeku a parkoviště Windy Point na silnici SH 7 (vedoucí přes Lewis Pass), mezi místy Boyle Village a Hope Bridge.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

parkoviště u SH 73Aicken - Kiwi Hut - Locke Stream Hut - Harper Pass - Hurunui No.3 Hut - Hurunui Hut - Kiwi Saddle - Hope Kiwi Lodge - Hope Shelter - Windy Point

Orientační rozpis po dnech

  1. Aicken – Locke Stream Hut
  2. Locke Stream Hut – Hurunui Hut
  3. Hurunui Hut – Hope- Kiwi Hut
  4. Hope- Kiwi Hut – Windy Point

Další možnosti túr v okolí

1–2 denní alternativní trek k jezeru Lake Karapataka (odbočka je u Pfeifer Creek, mezi parkoviště a Kiwi hut). U jezera jsou dobré možnosti pro kempování.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: