Přechod pohoří Pohorje
Treky

Přechod pohoří Pohorje

Pohorje – Slovinsko

Typ
2-denní, Hřebenovka
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1543 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Masív Pohorje je především královstvím krásných, zdravých lesů a prosluněných luk. Bohužel není našimi turisty příliš mnoho navštěvován. Jistě k tomu přispívá sousedství mnohem atraktivnějších Savinjských nebo Julských Alp. Přesto výstup na nejvyšší vrchol pohoří si najde místo v plánu cest, možná také jako vítaná a příjemná přestávka při cestě k moři.

Výstup začíná v městečku Slovenj Gradec. První úsek je možno jít po sjízdné cestě do osady Kernik (8 km), ležící cca čtvrt hodiny od chaty na Kremžerjevom vrhu. Jinou, mnohem pěknější a zajímavější variantou je výstup západním hřebenem po transverzále č. 1.Výstup vede zprvu po lesní cestě k lovecké chatě Gradišce (6 km), k dosažení chaty na Kremžerjevom vrchu pak zbývá necelá hodina cesty. Od chaty vede červeně značená cesta východním směrem přes Mačkov vrh (kříž), klesá do Slovenjgraška sedla (1 001 m) a pokračuje dále přes louku na Kaštirsko sedlo. Směr dalšího postupu se lomí na jihovýchod, kde zanedlouho míjíme chatu Partizanski dom na Male Kopi (1 450 m, otevřeno celoročně, kapacita 50 lůžek, v druhém domě dalších 60 lůžek, konec sjízdné cesty ze Slovenj Gradce, vlevo malý lyžařský vlek s výhledy na sever). Holý lučinatý vršek Mala kopa (1 524 m) lze přejít jak přímým výstupem, tak jej můžeme obejít po jižní straně svahu. Před námi leží druhý nejvyšší vrchol Pohorje – Velika Kopa (1 542 m). Od betonového patníku obsáhlé panorama masívu Uršlja gora a výhled na Savinsjké Alpy. Pokračujeme východním hřebenem do sníženiny Veliko sedlo (1 371 m, také Pungart), kde stojí větší chata Grmoškov dom pod Veliko kopo (1 377 m, 55 lůžek). Před námi se otevírá otevřený lučinatý hřeben vedoucí k nejvyššímu vrcholu Pohorje. Charakter krajiny připomene Velkou Fatru s bohatou květenou a stále pěknějšími rozhledy. Nejprve přejdeme nevýraznou kótu Otiše (1 416 m) a otevřeným terénem dojdeme na nejvyšší vrchol pohoří Pohorje. Z vrcholu Črni vrh (stylový sloup s vrcholovou knihou a razítkem) obsáhlý výhled na všechny strany.

Půlhodina klesání částečně otevřeným terénem nás dovede k další turisticky významné chatě Pohorje – Ribniški koče. Stojí na malé louce ve výši 1 507m pod vrcholem Mali Črni vrh a pro krásný rozhled bývá nazývána „královnou chat Pohorje“. Chata je celoročně otevřená a má k dispozici 60 lůžek. V blízkosti slouží malé lyžařské středisko, kde jsou v zimě  upravovány běžecké stopy.

Pokud máme v úmyslu přejít celým pohořím pokračujeme od Ribniške koči po transverzále č. 1 směrem na východ. Nejprve vyjdeme k umělému jezírku (zásobárna vody pro zimní zasněžování sjezdovek) na vršku Mali Črni vrh a pak stále střídavě lesem a po loukách přes Jezerski vrh a sedlo Šiklarica (1 298 m, také Ribniško sedlo) do zajímavé přírodní botanické rezervace Lovrenška jezera. Jedná se celkem o 20 menších či větších modrých kaluží stojaté vody utopených v husté zelené kosodřevině. Jedná se o unikátní přírodní fenomén (tzv. barje), pozůstatek doby ledové se stářím odhadovaným na 8000 let. Protože terén je značně podmáčený, k jezírkům se dostaneme po dřevěných hatích (celou oblast přehlédneme z dřevěné rozhledy, cenné informace o rezervaci najdeme na několika tabulích). Hřebenovka v dalším úseku obchází vrchol Mulejov vrh (1 533 m) a přes sedlo Komisija přejde nad sjezdovkami k horskému hotelu Planja na Rogli (1 447 m, obrovský komplex bungalovů) Zde hřeben protíná silnice (autobusové spojení do Zreče na jihu pohoří). Na blízkém vrcholu Rogla (1 517 m) stojí kovová, 30 m vysoká rozhledna nabízející obsáhlé panoráma celého pohoří Pohorje, dále výhled na Panonskou nížinu, při dobré viditelnosti dohlédneme až na Triglav na severu a vrchol Učky a Snežníku u moře na jihu. Rozhledově asi nejhodnotnější vrchol pohoří, je však nutno se připravit na mnohem větší turistický ruch. Nacházíme se totiž v hlavním turistickém centru Pohorje. Půl hodiny pod vrcholem leží turistická chata Koča na Pesku (1 386 m, celoroční provoz, 56 lůžek, větší lyžařské středisko Rogla). Zde je vhodné přenocovat.V dalším průběhu cesty překračujeme rašeliniště pod Brvnim vrhom, míjíme Klopni vrh (1 335 m) a klesáme kolem Koče nad Šumikom (také Gozdarski dom) do údolí Lobnica.Nedaleko cesty pěkný vodopád Veliki Šumik (výška 25 m) a Vernski slap (výška 9 m, přírodní rezervace), ležící v pralese Šumik. Chodník stoupá přes Žigartov vrh na silnici vedoucí k chatě Ruška koča. Ta stojí v blízkosti kostela Sv. Areha (Jindřicha). Jedná se o nejstarší chatu v Pohorji (postavena v r. 1907), v jejíž blízkosti stály ještě další dvě chaty – Planinka a Čandrova koča. Všechny tři byly v r. 1943 zapáleny, aby se nedostaly do rukou Němců. Od r. 1946 funguje nová Ruška koča. Je otevřená celoročně, 37 lůžek, tel.+386 2 603 50 46. Vedle stojí nový Šport hotel Areh. Výhled pouze na jihovýchod. Od chaty můžeme přerušit celkový hřebenový přechod sestupem na sever do obce Ruše (značená cesta), nebo sejít otevřeným bočním hřebenem na jih do obce Šmartno na Pohorju a autobusem dojet do Mariboru. Pohodlnou cestou se asi za hodinu dostaneme od Ruške koči k poslední chatě hřebene Pohorje – Mariborske koči. Jsme již v blízkosti Mariboru, nedaleko vede kabinová lanovka (cca 45 minut chůze). Velmi frekventované území, především v zimě.

Ubytování a jídlo

Turisticky nejvýznamnější chatou v oblasti je Koča pod Kremžarjevim vrhom (1 102 m, majetek PD, v provozu 1. 5.–30. 9., kapacita 48 lůžek, tel. +386 2 88 44 883). Nová chata (stará vyhořela v r. 1944) funguje od r. 1948, má pěknou polohu pod zalesněným vrcholem Kremžarjev vrh (1 161 m) a jsou od ní hezké, třebaže omezené pohledy na západně ležící masívy Golte, Plešivec a do údolí Dravy. Výchozím bodem pro absolvování hřebenovky od východu je horská chata Mariborská koča (1 068 m, majetek PD Maribor, 35 lůžek, v provozu celoročně, tel. +386 2 60 32 731). Chata stojí na malé louce jižního hřebene Reški vrh. První chatu otevřel Německý alpský spolek z Mariboru v r. 1913, v r. 1921 přešla pod slovinskou správu. V průběhu války partyzáni chatu zapálili (německá vojenská stanice). V r. 1946 byla na původních základech postavená chata nová.

Přístup na začátek

Z okresního města Maribor vede silnice č. 3 do Dravogradu kolem řeky Dravy (z Ruše možný výjezd na Koču pod Peskom). Z Dravogradu pokračujeme po silnici č.10-8 do Slovenj Gradce, které je výchozím místem k chatě pod Kremžarjevim vrhom (výstup na nejvyšší vrchol pohoří).Železniční trať vede údolím Dravy. Pro výstup na Črni vrh od severu jsou výhodné železniční stanice Ruše, Fala a Ruta.

Základní trasa

Slovenj Gradec – Koča pod Kremžarjevim vrhom 2 hod. – Velika Kopa – Črni vrh 3,5 hod. – Ribniška koča 0,45 hod. – Koča na Pesku 3 hod. – Ruška koča 5 hod. – Mariborská koča 1 hod. Celkem: 1. den: 9 hod., 2. den: 9 hod. + sestup (sjezd) do Mariboru.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: