Přechod Ötschergraben do soutěsek Tormäuer
Treky

Přechod Ötschergraben do soutěsek Tormäuer

Ybbstálské Alpy – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ötscherland to není jen samotný vrchol Ötscher. To je také spletitý systém hlubokých soutěsek s divoce tekoucími potoky a několika vysokými vodopády. Tím vším vedou odvážně instalované turistické chodníky, které pomocí žebříků a ocelových roštů překonávají nástrahy přírody. Pokud tedy věnujeme Ybbstálským Alpám alespoň dva dny, pak mimo výstupu na hlavní magnet pohoří – Ötscher rozhodně projděme tímto pestrým vodním světem. Přechod přes Ötscherské příkopy (Ötschergraben) lze spojit s návštěvou soutěsek Předního i Zadního Tormäueru (Vordere Tormäuer, Hintere Tormäuer). Je to však opravdu „výživná“ túra, která zabere celý den. 

Prvním krokem k tomuto náročnému okruhu je dosažení sedla Riffel Sattel (1 284 m) v blízkosti chaty Ötscher Schutzhütte. Pokud je v provozu sedačková lanovka z Lackenhofu k chatě, tak se rozhodně svezme. Pěší výstup z Lackenhofu zabere cca 1,5 hodiny. Ze sedla prudce klesáme lesem po tzv. „Sluneční straně“ – jižním svahem masívu Ötscher (žlutá značka), až narazíme na lesní cestu a dojdeme ke statku Spielbichler (926 m). Pokračujeme podél značení a pohodlně bez ztráty výšky traverzujeme svah Sonnenseite. Po 2 km sejdeme odbočkou (zn. cesta č. 622 a 277) klesající doprava do skalnaté úžiny. Po chvíli míjíme první vodopád – Schleierfall. Stezka po chvíli vstupuje do samotného skalnatého kaňonu Ötschergraben, kde je místy vytesána ve stěně nad bystřinou Ötscher Bach. Přecházíme kolem dalšího zajímavého vodopádu Mirafall a dojdeme k malému kiosku Ötscherhias, zavěšenému jako vlaštovčí hnízdo nad bystřinou (visutý můstek).

Pod mohutnou baštou skalnatého hřebene Hollerbrandmauer procházíme nejdivočejší částí soutěsky. U malé elektrárny a přehradního jezírka Ötscherské příkopy končí, nikoli však divoké prostředí skalnatých soutěsek. Směr postupu se mění na sever a vstupuje do nejužší a asi nejatraktivnější části našeho přechodu. Hintere Tormäuer je asi 3 km dlouhý a velmi úzký temný kaňon sevřený až 400 m vysokými skalními stěnami. Značený chodník č. 677 několikrát přechází z jednoho břehu burácejícího potoka na druhý. Místy velmi kluzký terén. V závěru se soutěska rozšiřuje a pěkným lesem dojdeme k přehradě a historické elektrárně Erlaufboden. Pokud jsme již přesyceni dojmů můžeme cestu přerušit a po 4 km chůze po silnici dojít na hlavní cestu č. 20 (Mariazell – Annaberg, autobusová a železniční zastávka). 

Hltači nevšedních zážitků však pokračují dál. Ještě jsme zdaleka neviděli všechno, co tento kousek země nabízí. Nejprve však musíme takřka 4 km šlapat asfaltovou silnicí podél říčky Erlauf k špičaté osamělé skále „Čertovského kostela“ – Teufelkirche (výstup na vyhlídku pod vrcholem možný, krásný pohled na Ötscher). Stále podél značení č. 677 jdeme příjemným údolím až narazíme na rozcestí značených cest. Držíme se žlutých značek a vstupujeme do Zadního Tormäueru. Hned v úvodu nás vítá nejvyšší vodopád pohoří – 120 m vysoký Trefflingfall (složen ovšem z několika stupňů). Soutěska se opět zužuje a přibývá skal. Stezka je zabezpečena několika žebříky a můstky nad peřejemi říčky Erlauf. Její konec je u silnice spojující Gaming s Lackenhofem.

Do Lackenhofu zbývá ještě 8 km chůze po silnici. Nejezdí zde žádné autobusy, tak se musíme plně spolehnout na své nohy nebo doufat, že nás sveze některé ze sporadicky projíždějících aut.

Ubytování a jídlo

Na západním hřebeni vrcholu Grosser Ötscher stojí chataÖts-cherschutzhaus(1 408 m, majetek ÖTK, kapacita 47 míst, s výjimkou listopadu otevřeno celoročně, tel. 0043 7480 5249), kam se kromě pěšího výstupu dostaneme také pohodlně sedačkovou lanovkou. V oblasti vrcholu Dürrenstein najdeme jedinou turistickou chatu Ybbstaler Hütte (1 344 m, majetek OeAV, kapacita 47 míst + 4 místa v zimním prostoru, v provozu od června do konce října, tel. 0043 664 9886801).

Přístup na začátek

Pro turistiku v oblasti Ötscheru je to oblíbené dolnorakouské lyžařské střediskoLackenhof (809 m), ležící 18 km jižně od správního města kraje Gamingu (rozlohou druhý největší okrsek Dolního Rakouska). Do masívu Dürrenstein a vlastně do srdce Ybbstálských Alp se dostaneme z celoročně navštěvovaného letoviska a střediska zimních sportů Lunz am See(601 m). V obci zaujme pěknými sgrafity vyzdobený renesanční dům Amon-Haus s vlastivědným muzeem. Další zajímavou zastávkou může být prohlídka opevněného selského dvorce Übelgraben.

Základní trasa

Lackenhof – Riffel Sattel 1 hod. 15 min. – Ötschergraben (Ötscherhias) 1 hod. 45 min. – Hintere Tormäuer 1,5 hod. – Taufelskirche 1 hod. – Trefflingfall 1 hod. – Lackenhof 2,5 hod. Celkem 9 hod. (možnost zkrácení túry na několika místech).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: