Přechod ostrovů Malta, Gozo a Comino
Treky

Přechod ostrovů Malta, Gozo a Comino

Týdenní přechod přes trojici malých ostrůvků ve Středozemním moři: Maltu, Gozo a Comino. Trek podél pobřežních útesů, malebných pláží a s úžasnými výhledy na moře.

Malta – Malta

Typ
4-6 denní, 7-10 denní, Dálkový trek
Stát
Malta
Další státy
Malta
Počet dní
6
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, září, říjen
Délka
100 km
Nejvyšší bod
253 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Objevení úžasné jarní Malty

Překvapilo mě, že od odjezdu na Maltu mě spoustu lidí celkem odrazovalo. „Nic tam není, budeš bloudit mezi soukromými políčky, psi po tobě budou vybíhat zpoza rohu, budeš se nekonečně proplétat přelidněným ostrovem, na kterém je více lidí a automobilů, než je vzhledem k jeho velikosti zdrávo…“ Ačkoliv přes ostrov neprochází žádná oficiální dálková pěší turistická trasa, pomineme-li některé úseky s názvem MMV Tour, které nabízejí Mapy.cz, tak jsem se nenechal odradit a začátkem března 2019 jsem se opravdu vypravil na týdenní přechod přes trojici malých ostrůvků ve Středozemním moři spadající pod jeden stát – Maltu.

Jeden z noclehů pod širým nebem a východ slunce na útesech u vesničky Wied iz-Zurrieq, přechod Malty
Jeden z noclehů pod širým nebem a východ slunce na útesech u vesničky Wied iz-Zurrieq, přechod Malty

Seznámení s ostrovem

Maltská republika, jak zní oficiální název země, je nejmenším členským státem Evropské unie, ale to ji vůbec neřadí do pozadí. Se svým počtem téměř 500 tisíc obyvatel se její hustota osídlení blíží k 1300 obyvatelům na kilometr čtvereční. Tímto se země dostává na 8. příčku ve světě v nejhustěji osídlené zemi. Příliš mnoho místa pro soukromý odpočinek tu tedy tím pádem nenajdete. Ovšem… je toto tvrzení pravdivé? Sám za sebe jsem velice rád, že se mi tento mýtus podařilo vyvrátit.

hlavním městě Valleta se právě chystalo místní karnevalové veselí, když jsem procházel opevněným starým městem. V podstatě celá stará Valleta je jedna velká pevnost, která je obehnána neskutečně mohutnými hradbami, které jsou i několik metrů silné. Lidé si mě zde zvláštně prohlížejí a já mám pocit, že turistu s velkým batohem a s holí z rákosí, kterou jsem nalezl při procházce podél moře, tu dlouho neviděli. Nezbývalo, než z festivalového blázince utéct za poznáním ostrova.

Autobusovou dopravou, která vás v zimním období přepraví kamkoliv za 1,50 Euro, přijíždím do města Marsaxlokk na jihovýchodě Malty. Přímořské letovisko je typické svými zakotvenými rybářskými loďkami v přístavu, kterým místní říkají ,,luzzu“. Překvapí vás svými krásnými barvami a taktéž vás zaujmou namalované oči na přídi, které měly odhánět neštěstí při výpravách na širé moře. Odtud se dá cestou dojít až k tzv. St. Peter`s Pool – malý záliv s obloukovitým útesem, kde v létě můžete vyzkoušet zhruba 3 m vysoký skok do moře. Po celém ostrově narazíte na spoustu starých pevností, na jednu takovou i nedaleko těchto míst. Nese jméno Fort San Lucjan a dohlíží nad hladinou moře na přístav města Birżebbuġa.

Bez lidí i bez vody

Má samotná pěší trasa začne právě za městem Birżebbuġa, odkud chci přejít celý ostrov podél jihozápadního pobřeží. Po několika kilometrech zastavuji na vyhlídce nad obrovskou jeskyní Blue Grotto (Modrá jeskyně) v blízkosti Wied iz-Zurrieq. Vysoká klenba masy kamene vymletá od příboje působí ohromně. Po prvním dnu mi zároveň na tomto místě zapadá slunko za obzor a já přečkávám noc na jednom z útesů. Zavrtaný ve spacáku se zadívám na jasně hvězdnou oblohu a zaposlouchávám se do šumění klidného moře, které několik desítek metrů pode mnou tiše naráží na mohutné skály.

Následující dny již poznávám výbornou volbu chůze po západní straně ostrova místo té východní. Najdete zde minimum vesnic a měst a tím pádem je zde také daleko méně lidí, než je tomu jinde. Je pravdou, že tímto faktem nastal i trochu problém s vodou, které je na Maltě nedostatek, a několikrát jsem musel dojít neplánovaně do některé z vesniček a nechat si vodu doplnit nebo koupit balenou. Malťané odsolují vodu mořskou, což je velice náročný a drahý proces. I tak voda po zpracování, kterou si napustíte z kohoutku, má prazvláštní, jemně slanou pachuť, která ne každému může přijít k chuti. Někteří z ní mohou mít i střevní potíže. Mně se tento problém naštěstí nepotvrdil a vodu jsem pil jak kupovanou, tak tu natočenou z kohoutku.

Ale zpět k pobřeží – je úžasné! Celé maltské pobřeží je ohromně členité, s nespočtem zátok a ostrých útesů, které budí dojem nabroušených břitev, které jsou připraveny vše rozřezat. A k tomu průzračná mořská voda. Takto na jaře se může zdát ještě daleko čistší než pak v letních měsících. Jedna z prašných cest vás dovede na strmé bílé skály Dingli Cliffs, které se mohou přirovnat k Doverským stěnám v Anglii. Hned nad útesy se zároveň nachází nejvyšší bod celé Malty, kde „zdoláte“ místo s názvem Ta‘ Dmejrek ve výšce 253 m n. m.

Jedny z největších a nejvyšších maltských útesů - Dingli Cliffs, na nichž současně leží nejvyšší bod celé Malty
Jedny z největších a nejvyšších maltských útesů – Dingli Cliffs, na nichž současně leží nejvyšší bod celé Malty

Ve vnitrozemí ostrova leží další opevněné město Mdina, které jistě zahlédnete z mnoha dalších míst díky jeho poloze na kopci. To bylo v minulosti hlavním městem celé Malty. Prastaré úzké uličky vás provedou městem, kde v jednom zákoutí v současnosti narazíte i na zaparkovaný starší legendární český automobil Škoda 120. Nicméně doprava je v celém městském opevnění zakázaná až na některé výjimky.

Na dalším místě u západního pobřeží se před vámi náhle objeví zdánlivě rybářská vesnička Popeye Village. Domečky vypadají jak z obrázku a od pravdy nebudete příliš daleko. Tato legendární vesnička, která byla pro účely natáčení celá uměle postavena, hostila natáčení filmu o Pepkovi námořníkovi z roku 1980, kdy hlavní roli Pepka ztvárnil Robin Williams. Barevné střechy a stěny domů vypadají opravdu jak z dílny komiksů Walta Disneye.

Odtud se už vydáme dle mého názoru na jeden z dalších symbolů Malty, a tím je červená strážná věž, která vyčnívá na severu země. Můžete ji spatřit z mnoha míst a rozhodně si ji nespletete. Jak už jsem zmiňoval, celé maltské jihozápadní a západní pobřeží lemují nádherná zákoutí opuštěných zátok, útesů a pláží. A samozřejmě nesmím opomenout maltské baziliky a kostely. Údajně se říká, že každý den v roce byste se zde mohli modlit v jiném svatostánku. Podle některých údajů zde existuje kolem 360 bazilik, klášterů a kostelů. Jsou to neuvěřitelná čísla na takto malou plochu uprostřed moře.

Uměle postavená vesnička Popeye Village, přechod Malty
Uměle postavená vesnička Popeye Village, přechod Malty

Gozo hýří zelení

Maltu nechávám za sebou a trajektem se nechávám dovézt na 20 min. vzdálený ostrov Gozo, který je daleko menší, ale také zelenější a ne tolik vyprahlý. Za návštěvu zde určitě stojí místní pláže Dahlet Qorrot, San Blas a velká Ramla Bay. Směřuji do severního města Marsalforn, kde pracuje a bydlí můj kamarád David s přítelkyní Kájou, u kterých jsem mohl na zbylé 3 noci zůstat. V hlavním centru Goza, ve městě Ir-Rabat, se nachází obrovská citadela, která dříve sloužila taktéž jako střežená věznice. Vypravit se můžeme i k vysokému skalnímu útvaru zvanému Azurové okno, které se vypínalo na samém západě ostrova Gozo, a stalo se také symbolem Malty, ale bohužel vlivem častých bouří a vysokých vln se v roce 2017 zřítilo do moře. Na toto místo vás v poklidu doveze autobusové spojení a zpět do hlavního města Ir-Rabat se vypravte po svých a po cestě navštivte třeba nádhernou katedrálu Ta´ pinu.

Vysoké útesy na severu ostrova Gozo, Malta
Vysoké útesy na severu ostrova Gozo, Malta

Miniaturní Comino

Následující den se ve společnosti Davida a po smlouvání s místním průvodcem o ceně převozu na člunu, vydáváme na třetí a ještě menší ostrůvek Comino, který trvale obydlují údajně pouze 3 obyvatelé. Za pár hodin ho dokážete obejít kolem dokola, vykoupete se na plážích a v tyrkysové Modré laguně (Blue Lagoon), nebo se třeba podíváte do opuštěné a rozlohou obrovské bývalé prasečí farmy. Na ostrově se také projdete v místech natáčení velkofilmu Trója a na jednom 70 m vysokém útesů objevíte další z mnoha kamenných staveb, kterou si vybrali filmaři k natočení historického filmu Hrabě Monte Christo.

Týden přechodu a poznávání třech malých ostrůvků utekl jako voda. Malta dokázala překvapit několika věcmi a mě tedy hlavně svým klidem, který zde po zimě, za brzkého jara, naleznete a objevíte, než sem začnou opět proudit davy turistů za ideálem letní dovolené
u moře. Zároveň mě potěšilo, že jsem se nenechal ovlivnit zprávami, že Maltu není moc dobré poznávat bez zapůjčeného auta, pěšky s batohem na zádech, spaním pod širým nebem a cca 100 km dlouhým putováním.

Ubytování a jídlo

Nocování: Vyhledával jsem odlehlá místa na útesech, nikde nebyl žádný problém. Pozor si dávejte na soukromé pozemky a pole, ačkoliv se zdají mnohdy opuštěné.

Počasí: Noční teploty v březnu klesaly pod 10°C, s tímto je potřeba počítat. Ostré jarní slunko vás naopak může potrápit během dne. Můj obličej dostal při celodenní chůzi bez opalováku za vyučenou.

Voda: Mít na paměti, že kohoutková voda na Maltě není příliš kvalitní a taktéž chuťově nevyhovující díky odsolování vody mořské. Citlivějším jedincům doporučuji nakupovat vodu balenou a předejít tak případným zažívacím potížím.

Přístup na začátek

Doprava na Maltě: Veškeré spoje na ostrově lze nalézt na webu www.publictransport.com.mt, mimo sezonu jízdenky po celém ostrově za 1,50 Euro, v letní sezoně pak za 2 Eura. Kupují se u řidiče a na 2 hodiny jsou dokonce přestupní. Možnost zakoupení také vícedenní jízdenky. Trajekt na ostrov Gozo je při cestě tam zdarma, platí se až zpáteční trasa směrem na Maltu. Výlety na ostrov Comino lze zakoupit v přístavu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: