Treky

Přechod největšího ledovce Alp – Aletsch ve Švýcarsku

Impozantní a neuvěřitelně krásný, tak je často popisován největší alpský ledovec, Aletsch ve švýcarském kantonu Wallis. Každoročně sem přijíždí zástupy lidí, aby si užili zimní sporty, krásu místní přírody a nebo třeba horské túry. Jedna z nich vede za dohledu průvodce přímo přes ledovec.

Alpy – Švýcarsko

Typ
2-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
29 km
Nejvyšší bod
3450 m n. m.
Převýšení
1350 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Aletschský ledovec měří kolem 23 km a ve svém nejširším místě má rozlohu téměř 2 km. Od roku 2001 je společně s horskými masivy Jungfrau a Bietschhorn zařazen na seznam přírodních památek UNESCO. Kromě toho, že se v Aletschském ledovci skrývá neuvěřitelných 27 bilionů tun ledu, celá oblast je domovem mnoha vzácných živočichů a rostlin.

Z vlakové stanice na chatu Konkordia Hut / 1. den

Cesta začíná v nejvýše položené vlakové stanici na světě, Jungfraujoch, v 3450 m.n.m. Před srazem s průvodcem můžete využít času a stanici a její okolí si trochu prohlédnout. Jedná se nejlepší přístupovou cestu na Aletschský ledovec a vedlejší Jungfrau.

S průvodcem se setkáváme v nádražní kavárně, odkud se již přivázaní k sobě vydáváme na cestu. Téměř hodinu sestupujeme přes jedno z ramen ledovce ke Konkordiaplatz – místu, kde se čtyři ledovcová ramena stýkají a vytvářejí hlavní Aletschský ledovec. Tloušťka ledu a sněhu pod námi je na tomto místě více než 900 metrů.

Uprostřed pochodu přes zamrzlou pláň se odehraje krátká přestávka. Kdo chce, může posvačit něco ze svých zásob – a chceme všichni. Poté po železném schodišti opouštíme ledovec a vykročujeme směrem ke Konkordia Hut, růžově natřené horské chatě.

Podmínky pro život v této stavbě, položené ve výši 2850 m.n.m., rozhodně ale růžové nejsou. Veškeré zásoby jídla nebo paliva jsou sem převáženy helikoptérou a chybí tu zdroj pitné vody. Užitková voda se získává roztavením okolního sněhu a musí se s ní šetřit. Připravte se tedy na to, že na chatě nejsou sprchy a toalety nelze splachovat. Vodu je možné použít výhradně na mytí rukou a pro čištění zubů doporučujeme sáhnout raději po vodě balené. Pokoje jsou ale vybavené přikrývkami a pod vlivem zážitků a krásného výhledu se tady spí jako v pohádce.

Přes Aletschský ledovec do Fiescheralp / 2. den

Cesta druhého dne začíná brzy, kolem 5:30 ráno. Po snídani odcházíme z chaty a vydáváme se směrem na jih, zpět k ledovci. Pochodujeme podél střední morény až k místu, kde se nám po pravé straně obrovský ledovec vytrácí. Trasa pokračuje dál a malé ohlédnutí přes rameno před námi otevírá výhled na celou trasu, kterou jsme doposud ušli, až od Jungfraujoch.

Poslední část tracku vede podél krásného jezera Märjelensee a přes kvetoucí alpské pastviny do malebného resortu Fiescheralp. Tady se skupina vrhá na zbytky připravených svačin, nebo rovnou do restaurace hotelu Alpina. Lanovka do města Fiesch odjíždí příjemně kolem 3. hodiny odpoledne a odtud nás zpět do Interlaken Ost sveze vlak.

Ubytování a jídlo

chata Alpina

chata Konkordia Hut

Potřebné vybavení

Túra přes ledovec trvá dva dny. Není nutné mít přechozí zkušenosti s hikingem, trek je ale náročný a hodí se tedy pouze pro jedince v dobré fyzické kondici a s výdrží. Trasa prvního dne zpravidla trvá kolem 4 hodin, cesta druhého dne přibližně 6 hodin.

Důležité je také správně se na cestu vybavit. Na zádech toho nenoste příliš, neměla by vám ale chybět svačina na dobití energie – například sušené ovoce či jiná vaše oblíbená dobrota. Čaj, čokoládu, chléb a sendviče je možné pořídit v chatě při večerní přestávce prvního dne. Nebalte si ani příliš mnoho oblečení – termoprádlo, sestava teplého funkčního voděvzdorného oblečení na pohyb ve dne, náhradní ponožky, spodní prádlobavlněné triko na převléknutí v noci by mělo stačit. Když budete své oblečení vrstvit, lépe se pak přispůsobíte teplotním změnám na cestě.

Důležité je nezapomenout na ochranu před sluncem a kromě opalovacího krémujeleního loje přibalit i sluneční brýle. Hodit se vám může také čelovka. Samozřejmostí jsou pevné boty pro pohyb v horách. Postrojestupačky bývají v ceně výletu a zajišťovat by je měl průvodce, tuto informaci si však raději předem ověřte.

Přístup na začátek

K nejvýše položené vlakové stanici se dostanete z města Interlaken v Bernském kantonu.

Základní trasa

Jungfraujoch - Konkordia Hut - Märjelensee - Fiescheralp

Orientační rozpis po dnech

1. den – Jungfraujoch – Konkordia Hut

2. den – Konkordia Hut – Märjelensee – Fiescheralp

Další možnosti túr v okolí

Trek pod horou Säntis v horách Alpstein

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: