Přechod Nebrodi – hřebenová trasa
Treky

Přechod Nebrodi – hřebenová trasa

Čtyřdenní přechod hřebene pohoří Nebrodi na Sicílii vede hlubokými lesy s výhledy na Etnu. Hlavně z jara tu kvetou koberce pestrobarevných květů.

Nebrodi – Itálie

Typ
4-6 denní, Hřebenovka
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
4
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, září, říjen
Délka
77 km
Nejvyšší bod
1661 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hory Nebrodi, Madonie a Peloritani společně vytváří Sicilské Apeniny (Appennino siculo). Jejich severní úbočí směřují k Tyrhenskému moři, zatímco na jihu hraničí s vulkanickou krajinou okolí Etny.

Hlavním rysem charakterizujícím krajinu Nebrodi je velká rozmanitost reliéfu, bohatá vegetace a mokřady. Arabové nazývali Nebrodi jako „ostrov na ostrově“ a důvodem je právě bohatost lesů, zelené horské pastviny, tichá jezera a zurčící potoky – krajina tolik odlišná od představy suché a sluncem spálené Sicílie. Přírodní rezervace (parco naturale) Nebrodi byla založena roku 1993 a zahrnuje nejdůležitější a největší zalesněnou oblast Sicílie (cca 50.000 ha).

Navzdory zhoršujícím se podmínkám životního prostředí najdeme v Nebrodi největší bohatství fauny z celé Sicílie. Některé druhy bohužel již vymizely – poslední vlci byli zabiti na konci dvacátého století, populace supů zanikla během 60. let díky otráveným návnadám nastraženým na lišky. Mezi současné, často vzácné, obyvatele Nebrodi patří například dikobraz obecný, kočka divoká, kuna lesní , želva zelenavá, želva bahenní, žabka pestrá a skokan zelený. Na území Nebrodi bylo zjištěno 150 ptačích druhů, mnohé z nich endemické.

Zbloudilý vícedenní přechod

Pro dobrodružnější povahy nabízí Nebrodi poctivý čtyřdenní přechod hřebene na těžko. V hlubokých lesích a na zvlněných pastvinách možná nikoho nepotkáte celé dny. Asi sedmdesátikilometrový přechod vede od východu na západ mezi horskou vesnicí Floresta a silnicí jižně od malebného městečka Mistretta. Pokud sem jako my vyrazíte časně zjara, čekají vás rozkvetlé koberce planě rostoucích narcisů, fialek a sasanek a lány sytě zeleného medvědího česneku, který zpestří instantní jídelníček. Trochu nás ale v těchto jižních končinách koncem dubna zaskočily zbytky sněhu ve vyšších polohách. Nečekejte tu žádná turistická centra, občerstvení ani jiné vymoženosti, zkrátka pravá horská romantika. Kvůli méně častému nebo chybějícímu značení ale nepodceňte přibalení mapy a buzoly!

Ubytování a jídlo

S sebou vlastní stan, spacák a karimatku,  jídlo vlastní

Přístup na začátek

Floresta leží na silnici Capo d’Orlando – Randazzo.

 

Přístup z konce

Mistretta je přístupná po silnici SS117 spojující S. Stefano di Camastra s Nicosia, trek začíná z této silnice, několik km nad městem.

Orientační rozpis po dnech

  1. Portella Dagara (Floresta)– Portella Femmina Morta
  2. Portella Femmina Morta – Portella dell’Obolo
  3. Portella dell’Obolo – Serro Merio (Mistretta)

Další možnosti túr v okolí

cestou možnost výstupu na některé vrcholy s fantastickým rozhledem (Monte Pelato – výhled na Etnu i hřeben Nebrodi, Mt. Soro – pozor, zde jsou přímo na vrcholu nepřístupné vojenské objekty)

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Lucie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je cesta trochu rozmanitá, nebo zda jde člověk v podtstě tím samým prostředím nepřetržitě. Líbíla se vám více polovina k Mistrettě či až konec treku k Florestě? Díky za odpověď

Natálie Kohoutková
Lucie:

Zdravím, je to už pět let, co jsme to prošli, trasa vede převážně skrz lesy (prima stín před sluncem), místy přes louky a pastviny s pěknými výhledy. My šli ve směru Floresta -Mistretta, u Floresty jsou super výhledy na Etnu, tak bych asi volila tuto polovinu. Měli jsme tehdy celkem trable s navigací, mapu jsme nesehnali, měli jsme jen PDF v tabletu a značení bylo sporadické….

Lucie
Natálie Kohoutková:

Děkuju za odpověď 🙂

Nikola Bandíková

Zdravím!
Prosím, nevíte někdo, jak je to s doplňování vody na cestě?

Michal

Dobry den,
chcem sa spytat ako je to s dopravou na trek a spat? Chodia tam autobusy?
Ako je to s vodou na ceste, su tam studnicky, alebo pramene?
Treba ju filtrovat?
Dakujem.

Natálie Kohoutková
Michal:

Hezký den,
na výchozí i cílové místo jsme se dostali autobusy, do Floresty nějakým školním autobusem (na spojení jsme se museli doptat ve městečku pod horami), z Mistretty pak místní bus bez problému.

Vodu jsme nabírali z potůčků přímo v horách, filtr jsme neměli, ale doporučila bych ho, místy se pasou ovce nebo koně…

Michal
Natálie Kohoutková:

dakujem

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: