HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Přechod Nebrodi – hřebenová trasa

  Hory Nebrodi, Madonie a Peloritani společně vytváří Sicilské Apeniny (Appennino siculo). Jejich severní úbočí směřují k Tyrhenskému moři, zatímco na jihu hraničí s vulkanickou krajinou okolí Etny.  

Nebrodi – Itálie

Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
70 km
Nejvyšší bod
1661 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hory Nebrodi, Madonie a Peloritani společně vytváří Sicilské Apeniny (Appennino siculo). Jejich severní úbočí směřují k Tyrhenskému moři, zatímco na jihu hraničí s vulkanickou krajinou okolí Etny.

Hlavním rysem charakterizujícím krajinu Nebrodi je velká rozmanitost reliéfu, bohatá vegetace a mokřady. Arabové nazývali Nebrodi jako „ostrov na ostrově“ a důvodem je právě bohatost lesů, zelené horské pastviny, tichá jezera a zurčící potoky – krajina tolik odlišná od představy suché a sluncem spálené Sicílie. Přírodní rezervace (parco naturale) Nebrodi byla založena roku 1993 a zahrnuje nejdůležitější a největší zalesněnou oblast Sicílie (cca 50.000 ha).

Navzdory zhoršujícím se podmínkám životního prostředí najdeme v Nebrodi největší bohatsví fauny z celé Sicílie. Některé druhy bohužel již vymizely – poslední vlci byli zabiti na konci dvacátého století, populace supů zanikla během 60. let díky otráveným návnadám nastraženým na lišky. Mezi současné, často vzácné, obyvatele Nebrodi patří například dikobraz obecný, kočka divoká, kuna lesní , želva zelenavá, želva bahenní, žabka pestrá a skokan zelený. Na území Nebrodi bylo zjištěno 150 ptačích druhů, mnohé z nich endemické.

Trek prochází chráněným územím od západu na východ, cestou překračuje silnice vedoucí od severu k jihu spojující pobřeží s vnitrozemím za horami. Hřeben, v jehož blízkosti se také nachází jediný horský mokřad na Sicílii, prochází horským prostředím a nabízí nádherné přírodní scenérie. Stezka je dobře značena.

Ubytování a jídlo

přespání v refugiích nebo cestou ve stanu, občerstvení (hotová jídla) lze místy zakoupit cestou, jinak jídlo vlastní

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava

Přístup na začátek

Mistretta je přístupná po silnici SS117 spojující S. Stefano di Camastra s Nicosia, trek začíná z této silnice, několik km nad městem.

Přístup z konce

Floresta leží na silnici Capo d’Orlando – Randazzo.

Základní trasa

Serro Merio (Mistretta) - Urio Quattrocchi - Portella dell'Obolo - Portella Limestone - Portella Colle Basso - Refuge Miraglia - Portella Femmina Morta - Lago Biviere - Serra Pignataro - Portella Dagara (- Floresta)

Orientační rozpis po dnech

  1. Serro Merio (Mistretta) – Portella dell’Obolo
  2. Portella dell’Obolo – Portella Femmina Morta
  3. Portella Femmina Morta – Portella Dagara (Floresta)

Další možnosti túr v okolí

cestou možnost výstupu na některé vrcholy s fantastickým rozhledem (Monte Pelato – výhled na Etnu i hřeben Nebrodi, Mt. Soro – pozor, zde jsou přímo na vrcholu nepřístupné vojenské objekty)

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: