HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Přechod hřebenu Western Arthurs

Výjimečný trek, který není pro každého. Spolu s ještě obtížnějším Federation Peak patří k vrcholům Tasmánského trekingu.

Western Arthurs – Austrálie

Stát
Austrálie
Další státy
Austrálie
Počet dní
9
Vhodné měsíce
prosinec, březen, únor, leden
Délka
72 km
Nejvyšší bod
1098 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výjimečný trek, který není pro každého. Spolu s ještě obtížnějším Federation Peak patří k vrcholům Tasmánského trekingu. Leží na jihu Tasmánie v národním parku Southwest NP, který patří do světového dědictví UNESCO pro svoji neporušenou divokou přírodu. Zvláště, pokud jdete sólo, je třeba dobrá psychycká a fyzická odolnost. Terén není náročný na navigaci, je však velice členitý. O jeho kráse a obtížností svědčí to, že na hlavním hřebenu dlouhém 15 km je 30 ledovcových jezer a 22 vrcholů!

Po nastoupání na vrchol jdete po rovině opravdu výjimečně. Některé pasáže jsou velmi strmé a kluzké, občas je třeba i s batohem přelézt nějaký balvan. Zřejmě vás překvapí údaje v rozpisu po dnech. I já jsem se usmíval nad 7mi hodinami potřebnými ke zdolání 4 kilometrů, ale nepodceňujte to. Další nepříjemností je počasí, ovlivňované chladnými frontami Jižního oceánu. V této oblasti prší v létě průměrně 6 z 10 dnů, ve zbytku roku je to ještě horší. Připravte se, že boty a oblečení prvně usušíte za týden na hotelu. Silné deště navíc umí zkomplikovat poslední část cesty po planině, která se zdá na mapě lehká.

Pro mě bylo posledních 25 km očistcem a neočekávanou celodenní bahenní koupelí. Nejhorší je, že v bahnitých kalužích na cestě nelze odhadnout hloubka, takže jednou se zaboříte po kotník a po druhé zahučíte po pás. Pády nejsou výjimkou, takže vše důležité zabalte do igelitových pytlů. Nepočítejte se signálem na mobil, pravděpodobně nepotkáte ani žádné další trekaře. Abych jen nezastrašoval, trek se dá výrazně zkrátit, z hřebenu vedou celkem 4 cesty zpět na planinu a pokud budete mít alespoň trochu štěstí na počasí, čeká vás pohled na krásná ledovcová jezera a na konci hřebenu také výhled na monumentální Federation Peak. A to vše bez jakékoli civilizace.

Ubytování a jídlo

Lze stanovat na vyhrazených místech. Je třeba vzít si veškeré jídlo a vařič s sebou.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava + návleky na boty

Přístup na začátek

V současné době jsem nenašel žádnou pravidelnou dopravu. Začátek treku je 154 km z Hobartu, část po prašné cestě sjízdné i osobním autem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Scott’s Peak Dam – High Moor – Cracroft Crossing - Scott’s Peak Dam

Orientační rozpis po dnech

  1. Scotts Peak Dam – Junction Creek, 7km, 2-3 h
  2. Junction Creek – Alpha Moraine – Lake Oberon,11km , 11 h
  3. Lake Oberon – Mt Pegasus – Mt Capricorn – High Moor, 4km, 7 h
  4. High Moor – Beggary Bumps – Haven Lake, 4km, 7 h
  5. Haven Lake – Mt Scorpio – Promontory Lake, 5km, 4 h
  6. Promontory Lake – Lake Rosanne, 10km, 7 h
  7. Lake Rosanne – Cracroft Crossing, 5km, 6 h
  8. Cracroft Crossing – Junction Creek, 19km, 10 h
  9. Junction Creek – Scotts Peak Dam, 7km, 2-3 h

Další možnosti túr v okolí

Port Davey Trek, Federation Peak Trek

Zkušenosti čtenářů

Káča Petříková

Tak ted me trosku mrzi, ze jsem tenhle trek vynechala:-)No jeste neni vsem dnum konec..Kazdopadne dekuju za tip. K.

Petr Beran
Káča Petříková:

Není zač Káčo.
Pokud budeš potřebovat více info, napiš na mail. Každopádně trek doporučuji, jak je vidět v katalogu, s blátíčkem máš zkušeností dost 🙂
Petr

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: