Přechod hřebene Steinernes Meer: Breithorn – Schönfeldspitze
Treky

Přechod hřebene Steinernes Meer: Breithorn – Schönfeldspitze

Berchtesgadenské Alpy – Rakousko

Typ
2-denní, Hřebenovka
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2653 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Breithorn(2 504 m) – Schönfeldspitze (2 653 m)

Tyto dvě dominanty jižního okraje Kamenného moře jednoduše nejde přehlédnout. Zatímco rozložitý Breithorn spolu s vrcholy Mitterhorn a Persailhorn působí dojmem mohutného skalnatého hradu, Schönfeldspitze je ostrou pyramidou, která vévodí celému hřebeni. Přes všechny vrcholy vede vskutku jedinečná cesta Saalfeldener Höhenweg, která by rozhodně neměla chybět ve „sbírce“ žádného horáka. Nejprve však musíme dojít z obce Saalfelden do osady Bachwinkl (3 km severně z centra letoviska). Značená cesta č. 412 stoupá do zalesněného svahu Kiemberg (můžeme však jít také rovně kolem potoka Ofen Bach k nákladní lanovce) a po více než třech hodinách výstupu dosáhneme chaty Peter-Wiechenthaler-Hütte (1 762 m). Od chaty pokračujeme dobře značenou stezkou č. 428 přes kosodřevinu až k západní stěně Persailhornu. Zde se cesta dělí na dvě varianty. K původní zajištěné cestě jižním hřebenem přibyla v r. 1993 nová varianta od severu (tzv. „Wildental-Klettersteig“, starou nezajištěnou stezkou západním hřebenem již nikdo nechodí pro akutní nebezpečí pádu kamení). Pokud chceme ušetřit síly pro další postup hřebenem, volíme o něco snadnější Südwand-Klettersteig, která je však dosti vystavena slunci.

Po odbočení doprava vedoucí stezkou a dosažení vstupu do jeskyně začíná samotný „klettersteig“. Celkem na třech úsecích nám ocelové žebříky usnadní výstup v náročném skalním terénu (max. II. UIAA). Dvě hodiny nádherného lezení a jsme na vrcholu Persailhorn (2 350 m) s nezbytným křížem. Skvělý výhled do labyrintu štítů jižního okraje Steinernes Meer. Ale naše cesta ani zdaleka nekončí, spíše naopak, dobrodružství teprve začíná. Cestou označenou jako Saalfeldener Höhenweg vede ocelovými lany zabezpečený chodník nejprve východním směrem až do místa, kde stezka uhýbá do severních srázů. Následně přes skalní plotny a žleby se vrátíme na hranu hřebene a vyjdeme na vrchol Mitterhorn (2 491 m, 1,5 hod.). K blízkému vrcholu Breithorn pokračujeme zpočátku bez viditelné stezky. Nejprve přes hladké plotny sejdeme na hřeben, následně přes žleb k charakteristické skále zvané Docke (Sloupek) a odtud po stupňovitě uspořádaných terasách vyjdeme na samotný Breithorn (2 504 m, 1 hod.). Na chatu Riemannhaus(2 177 m, majetek OeAV, kapacita 140 míst, otevřeno 15. 6.–30. 9., tel. 0043 664 2110337) scházíme nejprve serpentinami, později přímo svahem (1 hod.). Za sebou máme první den přechodu a tak chaty (nebo jejího okolí) využijeme k noclehu. 

Od chaty pokračuje hlavní alpská cesta, značená jako „Alpin 01“, obloukem přes skalní kotel pod vrcholem Wurmkopf až dojde k nástupu na další jištěnou cestu. Jdeme nejprve po dlouhé a nijak exponované lavici až k místu, kde se před námi tyčí hladké skalní plotny. Ty překonáváme pomocí vzdušně instalovaných kramlí až dospějeme do zcela snadného, spíše suťového terénu. Východním hřebenem vyjdeme (někde možná po všech čtyřech) na nejvyšší vrchol pohoří Steinernes Meer – Schönfeldenspitze s velkým křížem ve tvaru dřevěné sochy Madony s Kristem v náručí. Z vrcholu schází značená stezka do sedla Buchauer Scharte (2 268 m, možnost sestupu po částečně zajištěné, ale snadné cestě do obce Maria Alm na jihu pohoří).

Pokud nemáme v úmyslu vystoupit na nádhernou pyramidu Selbhornu (+ 2 hod., návrat stejnou cestou), napojíme se na dálkovou trasu 01 a po dvou hodinách „bloudění“ v labyrintu náhorní pláně Kamenného moře dojdeme k bivakovací boudě Wildalmkirchl-Bivakschachtel(2 457 m, 8 míst, vodu najdeme ve směru slabě znatelné stezky na sedlo Wasserfallscharte – sníženina mezi vrcholy Scheereck a Hochponeck, 20 minut od bivaku).Od bivaku pokračuje stezka dále na východ a přes Brandhorn (2 610 m) a Martelkopf (2 444 m) dosáhne ledovce Übergossene Alm a vyjdeme na Hochkönig (+6 hod., náročné, místy zajištěné).

Ubytování a jídlo

Pomineme-li chaty nalézající se po obvodu pohoří, pak v samotných horách najdeme pouze jediné stavení –Matrashaus(2 941 m, majetek ÖTK, kapacita 111 míst, v provozu 15. 6.–31. 10., tel. 0043 6467 7566, info: www.matrashaus.at). Chata stojí přímo na vrcholu Hochkönig. 

Přístup na začátek

Pro vstup do svérázného světa Steinernes Meer se nejvíce hodí krásné podhorské letovisko a klimatické lázně Saalfelden am Steinernes Meer(744 m, 12 400 obyvatel). Z památek je třeba vzpomenout alespoň farní kostel z r. 1719 nebo zámek Formach (dnes starobinec). V blízkém zámku Ritzen je jedna z největších sbírek lidových betlémů a velká kolekce minerálů. K nástupu na částečně jištěný chod- ník Saalfeldener Höhenweg musíme však vystoupit až na chatu Peter Wiechentha- ler Hütte (1 752 m, majetek OeAV, v provozu pouze v létě). Výstup ze Saalfeldenu po zn. cestě č. 412 zabere cca 2,5–3 hod.

Základní trasa

Saalfelden – Peter Wiechenthaler-Hütte 3,5 hod. – Persail horn 2 hod. – Breithorn 2,5 hod. – Rie mannhaus 1,5 hod. Celkem 8,5–9 hod. Druhý den: Riemannhaus – Schönfelder spitze 2 hod. – Buchauer Scharte 45 min. – Bivakschachtel 2,5–3 hod. Celkem 5,5 až 6 hod. Přechod na Hochkönig dalších 6 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: