Přechod hřebene Steinberge
Treky

Přechod hřebene Steinberge

Steinberge – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2506 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pokud pozorujeme loferský hřeben Kamenných hor od Loferu, vidíme prakticky jen tři dominantní vrchy, které zelené údolí převyšují takřka o dva kilometry – nejvyšší rozložitý Ochsenhorn, ostrou pyramidu Reifhorn uprostřed a mohutný Hinterhorn na západě zakončuje defilé horských krás. Zatímco úpatí hor tone v zeleni lesů a pastvin, nahoře vládne takřka „měsíční“ krajina vyprahlých krasových polí a ostrých štítů. Málokde jinde můžeme v rámci jednodenní túry poznat tak protikladné přírodní scenérie jako právě zde. 

Z Loferu se vypravíme (vyjedeme) po asi 4 km dlouhé sjízdné silnici do údolí Loferer Hochtal (parkoviště). Po značené cestě č. 601 stoupáme nejprve bukovým lesem, později serpentinami skalnatým terénem (ve výši 1 400 m zbytky staré kamenné salaše) vyjdeme na travnatý výběžek, kde stojí v nádherném prostředí těsně semknutých skal chata Schmidt Zabierow-Hütte (celkem 2,5 hod.). Od chaty Schmidt-Zabierow-Hütte můžeme dosáhnout vrcholu Grosser Hinterhorn (v mapách se setkáme také s názvem Mitterhorn) jak po normální stezce, tak po značně náročném „klettersteigu“ Nackter Hund (Nahý pes?), vedoucí přes jihovýchodní hřeben. Tato jištěná cesta je vhodná spíše jako první část jednodenního okruhu přes druhý nejvyšší vrchol pohoří se sestupem po „normálce“, zvláště pokud jsme drženi návratem do Loferu (exponované, těžké, celkem cca 4–5 hod.). Pokud se chystáme na celý hřebenový přechod západní části pohoří Loferer Steinberge, vyberme si raději normální cestu. Značená cesta č. 601 stoupá od chaty západním směrem a po několika serpentinách traverzuje příkrou stěnu spojující hřeben Hinterhorn – Breithorn do sedla Waidringer Nieder (2 302 m). Ostrým skalnatým hřebenem, ovšem bez výrazných potíží vyjdeme ke kříži na vrcholu Grosser Hinterhorn. Jedinečný rozhled do vyprahlých kotlů a děsivých stěn Loferer Steinberge. To jsme však teprve vykročili na dlouhou cestu přes tento bizarní svět skal. To hlavní nás teprve čeká, ale již zde se musíme posoudit, zda nám vydrží počasí, neboť možnosti ústupu z následující hřebenovky jsou nulové. „Vysoká cesta“ Nurracher Höhenweg má svůj počátek (nebo lépe svůj konec) právě zde. Z vrcholu sestupujeme pomocí zcela nově instalovaných žebříků a ocelových kramlí k rozcestí na jižní straně Hinterhornu (2 483 m, vpravo odbočuje zeleně značená spojka na hlavní cestu č. 613 mezi údolími Lastal a Loferer Hochtal – poslední možnost návratu do výchozího místa).

Červeně značený chodník, nebo lépe řečeno „nechodník pokračuje po ostří hřebene do sedla Ulrichsnieder a náročnějším terénem (zajištění ocelovými lany) stoupá k vrcholu Östlicher Rothorn (2 403 m), který svému jménu nezůstává skutečně nic dlužen. Vápencová hornina zde má skutečně zvláštní načervenalou barvu. Následuje spojovací hřebínek na sousední, jen o metr vyšší „Velký červený roh“ – Grosser Rothorn (2 404 m). Nurracher Höhenweg zde uhýbá do východní stěny vrcholu Rothörnl a exponovaným traverzem dospěje k vrcholu Schafleck (2 175 m, odbočka přes Zwölferhörnl do Waidringu, 2,5–3 hod.). Naše hřebenovka však nekončí. Před námi je poslední vyšší vrchol – Ulrichshorn (2 155 m), odkud klesáme přes Seehorn (2 050 m, nádherný výhled na jezero Piller See) ke kříži Heiskehrerkreuz (2 030 m). Čeká nás sestup serpentinami na louku Bränalm (1 219 m), kde si můžeme konečně vydechnout a osvěžit zrak v zeleni. Značená cesta nás dovede až k pěknému menšímu jezeru Piller See. U hotelu Pillersee Hof autobusová zastávka (spojení do údolí Strubtal – Lofer). 

Na spodním okraji jezera zajímavá Čertova soutěska (Teufelskamm) s vodopády. V případě delšího pobytu u jezera Piller See (nejbližší kempink je u osady Unterwasser, cca 6 km severně), pak si rozhodně nenechejme ujít výstup na vynikající rozhledový vršek Kirchberg (1 678 m). Od hotelu Adler vede na vrchol zn. cesta č. 611 přes travnatý Schfelberg (1 593 m). Celkem 2,5 hod. Fantastické panoráma.

Ubytování a jídlo

Jedinou turistickou chatou v masívu Loferer Steinberge je Schmidt-Zabierow-Hütte(1 963 m, majetek DAV, kapacita 65 míst, v provozu 1. 6.–30. 9., tel. 0043 6588 7284, info: www-schmidt-zabierow.at).

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 92 1:50 000, Kompass č. 14 Berchtesgadener Land/Chiemgauer Alpen 1:50 000, f&b č. 101 Lofer/ Leogang/Steinberge 1:50 000, AV Karte č. 9 Loferer und Leoganger Steinberge 1:25 000

Přístup na začátek

Jedno z nejstarších sídel v oblasti Lofer(639 m, 1 700 obyvatel), leží na prastaré obchodní stezce. Velmi příjemné městečko s poklidnou atmosférou, k níž jistě přispívá mnoho kavárniček a obchodů zakomponovaných do několika barokních měšťanských domů s freskami na zdech. Z výletů po okolí bychom si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu půvabného, bíle zářícího kostela Maria Kirchental (z let 1639–1701), citlivě zasazeného do krajiny (3 km ve směru k obci St. Martin bei Lofer, odtud úzkou silnicí až ke kostelu, v blízkosti velký ubytovací hostinec). Poněkud vzdálenější, ale nesmírně zajímavá je Seisenbergská soutěska, údajně nejkrásnější v Salcbursku (12 km jižněji u obce Wiessbach, prohlídka po upravené stezce trvá cca 1,5 hod, impozantní je především 80 m vysoký vodopád).

Lofer leží na silnici č. 312, vedoucí z německého Bad Reichenhall (velmi výhodná spojka při příjezdu z ČR přes Salzburg – pouze 45 km). Přístup od jihu vede od jezera Zeller See (cesta č. 311) přes Zell am See a Saalfelden. Nejbližší železniční stanicí je Saalfelden (trať Bischofshofen – St. Johann in Tirol).

Základní trasa

Schmidt-Zabierow- Hütte – Waindringer Nieder 1 hod. – Gros- ser Hinterhorn (Mitterhorn) 1 hod. – Rot- horn – Schafleck – Ulrishorn 3,5–4 hod. – St. Ulrich am Piller See 2–2,5 hod. Cel- kem 7,5–8 hod. Do Loferu zbývá 17 km po silnici (autobusové spojení přes Waidring).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: