Přechod hřebene Smrekovško pogorje
Treky

Přechod hřebene Smrekovško pogorje

Karavanky – Slovinsko

Typ
1-denní, 2-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
1684 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hřeben Smrekovško pogorje je slovinskou raritou. Jedná se totiž o jediné horské pásmo vytvořené sopečnou činností. Vrcholy jsou tvořeny andezitem, který v podobě obnažených skal tu a tam vystupuje na povrch. Přechod celého hřebene, který byl v r. 1987 z větší části vyhlášen za geologickou a biologickou rezervaci, nabízí nejen občasné nádherné výhledy z otevřených, vysokou trávou porostlých luk, ale také možnost setkání s divokou zvěří a v neposlední řadě své největší bohatství – zdravé smrkové lesy. Jelikož vrcholy Travnik a Komen málokdy bývají pro zdlouhavý přístup samostatnými cíly, byl pro potřebu tůry vybrán celkový přechod masívu se startem na chatě Koča na Loki, kde jsme ukončili předchozí túru.

Od chaty Koča na Loki scházíme po červených značkách (transverzála č. 1) nejprve mírně na sever k loukám planiny Javorje. Lesem, později kosodřevinou pokračujeme vzhůru do sedla Prelaz Bela peč (1 218 m), kde končí cesta z doliny Bistra (rozcestník). Naše kroky se stáčí k východu a stále po hlavním značeném chodníku stoupáme po hřebeni vrcholu Travnik. Značená pěšina samotný vrchol obchází (vede obloukem na jih k chatě Koča na Travniku), ale k výrazné dřevěné rozhledně na vrcholu vede široce vyšlapaný chodník v trávě. Z rozhledny je skvělý kruhový výhled. Pokračujeme dále k východu a zakrátko se napojíme na značenou cestu. Široká, vyjetá cesta nyní vede přímo po hřebeni. Lesní úseky se střídají s otevřenými polanami. Na vrcholu Hlipovec (konec sjízdné cesty od jihu) se stáčíme mírně doprava a vyjdem strměji přímo ke skálám na nejvyšším vrcholu celého hřebene – Komen (krásný výhled, impozantní skalní stěny na severu). Cesta pokračuje dále na severovýchod, přechází lesem a vyjde na vrcholu Krnes (1 613 m). Jedná se o poslední vyšší vršek hřebene. Od tohoto místa budeme již jen klesat. Přestože je cesta značená, občasným orientačním problémům  se asi nevyhneme (především v lesních partiích, směrové tabulky vytvořené v duchu lidové dovednosti).

Posledním vrcholem v hřebeni je Smrekovec (1 577 m), ten však již leží mimo značenou trasu (výstup je možný od boudy Krumpaška planina). Strmější sestup nás přivede k chatě Dom na Smrekovcu. Transverzála č. 1 se zde lomí na sever a pokračuje do sedla Kramarica a k chatě Andrejev dom (vhodný sestup přes Ludravski vrh do města Črna na Koroškem, cca + 2 do nejbližší civilizace). Můžeme se však také spustit na jih, kde zhruba po půlhodině sejdeme do osady Mačkin kot a odtud dlouhým údolím potoka Krumpah dosáhneme města

Ljubno ob Savinji (dobrých 10 km, autostop možný). Celá hřebenovka mezi chatami Koča na Loki a Dom na Smrekovcu zabere cca 5–6 hod. Se sestupem do údolí celodenní túra.

Přístup na začátek

Pro začátek tůry je nutné nejprve dosažení chaty Koča na Loki. Krásnou, ale skutečně značně dlouhou variantou výstupu na chatu je trasa vedoucí z městečka Luče ob Savinji přes louky a lesy jižní rozsohy masívu Raduha. Během 3 hodinového výstupu však budeme odměněni nejen nádhernými výhledy do kraje, ale můžeme nahlédnout do života horalů, obývajících malebné samoty v horách.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: