Přechod hřebene Rottenmannských Taur a výstup na Grosser Bösenstein
Treky

Přechod hřebene Rottenmannských Taur a výstup na Grosser Bösenstein

Grosser Bösenstein je nejvyšším vrcholem Rottenmannských Taur a je snad ze všech tauernských vrcholů nejsnáze dostupný. Vděčí tomu především vysoko položené silnici přes sedlo Hohentauern (1 274 m), která jej míjí po východní straně. Vrchol je zároveň vhodným vstupem na hřeben Rottenmannských Taur, proto se vydáme v rámci této túry nejen na Grosser Bösenstein, ale budeme pokračovat v přechodu pohoří dále na západ vstříc nejvyšším vrcholkům Nízkých Taur.

Rottenmannské Taury – Rakousko

Typ
1-denní, 2-denní, Hřebenovka
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
2448 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Rekreační osada Hohentauern na tauernské silnici je příjemným a ještě poměrně čistým místem, které je vyhledáváno především v zimě. Přesto si zachovala selský ráz a krajina zde kupodivu není ve jménu lyžování zdevastovaná jako jinde v Rakousku. Sedlo je navíc díky své poloze ideálním nástupním místem do dvou krásných a neznámých horských celků Nízkých Taur – na východě to jsou Triebenské Taury, západně od sedla se táhnou Rottenmannské Taury.

Ze sedla Hohentauern nejprve dosáhneme chaty Edelrautehütte, stojící na konci krátké a kroutící se horské silnice (mýto, značená cesta č. 902 od hostince Heinrich Kern-Hütte serpentiny silnice podstatně zkracuje). Od jezera za chatou vede přímý výstup po cestě č. 946 na Velký Zlý kámen neboli Grosser Bössenstein, dálková trasa Zentralalpenweg 902 však od chaty pokračuje nejprve na jih, kde se stáčí ve směru travnaté hory Grosser Hengst. Odtud po tzv. „Langmannweg“ vyjdeme na Kleine Bössenstein (2 396 m) a dále k rozcestí značených cest. Zde je turista horský postaven před dilema. Pokračovat hřebenem Rottenmannerských Taur na severozápad, kde je charakter hor sice velehorštější, ale končí trochu slepě u většího města Rottenmann nebo vstoupit do tajuplného světa travnatých vršků táhnoucích se západním, tedy hlavním hřebenem.

V případě výběru první možnosti stoupáme s plnou polní na dominantní horu celého hřebene, skalnatý zub Grosser Bössenstein, odkud po trase č. 944 pokračujeme po páteři skalnatých vrcholů Sonntagskarspitze (2 350 m), Dreistecken (2 382 m), Hochheide (2 363 m) a Moserspitz (2 230 m) k poslední vyvýšenině hřebene Stein am Mandl (2 043 m), kde cesta klesá k chatě Rottenmannerhütte. Po lesní silnici sejdeme přímo do Rottenmannu. Na tento přechod budeme potřebovat zhruba 7–8 hodin času, dobré počasí a klouby a kolena v provozuschopném stavu. 

Pokud se rozhodneme pro druhou možnost, tedy pokračovat po hřebeni Taur na západ, můžeme batohy zanechat na prvním rozcestí a na nejvyšší vrchol Grosser Bössenstein vyběhnout jen nalehko. „Devětsetdvojka“ pokračuje kosodřevinou nepříjemně zarostlým hřebenem do hlubokého sedla Bärwurzpolster (1 814 m, u nedalekého jezera Geisstrinksee perfektní podmínky pro táboření). 

Terénem ala Nízké Tatry pokračuje značená cesta k vrcholu Bärwurzgupf (2 082 m) a na nejvyšší vrchol dalšího průběhu hřebene – Zinkenkogel (2 233 m). Následuje travnatý, místy hustou kosodřevinou porostlý hřeben, jehož překonání není vždy tak úplně jednoduché. Pokud se nám počasí pokazí, pak opouštíme hřeben především na severní stranu hřebene. Počítejme však s tím, že boční doliny jsou velmi dlouhé (až 15–20 km) a nejbližší civilizace je skutečně daleko. Na vrcholu Breiteckoppe (2 144 m) přecházejí Rottenmannerské Taury plynule do dalšího horského celku Wölzer Tauern, který má pověst naprosté divočiny. Se sestupem do turistického střediska Planeralm potřebujeme celkem od sedla Hohentauern cca 12 hod.

Náročnost: Výstup na Grosser Bösenstein je technicky jednoduchá túra. Naopak přechod celého hřebene Rottenmanner Tauern je klasickým vysokohorským trekem se vším co k podobným podnikům patří a absence ubytovacích zařízení (stan nutný). Na hřebeni se nesetkáme s výrazně náročnými úseky, ale terén je vskutku velehorský. Přechod je vhodný především pro horaly se zkušenostmi z podobných akcí.

Ubytování a jídlo

V blízkosti sedla Hohentauern najdeme turistickou chatu Edelrautehütte (1 700 m, majetek OeAV, kapacita 84 míst, v provozu od května do začátku října, tel. 0043 664 9136670). Další významnou chatou jeRotten-mannerhütte(1 578 m, majetek OeAV, otevřeno pouze v sezóně a podle počasí, tel. 663-37221. 

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 129 a 130 1:50 000, Kompass č. 222 Rottenmanner-Wölzer-Trieben Tauern 1:50 000, f&b č. 6 Ennstaler 

Alpen 1:50 000, AV Karte č. 45/3 Nieder Tauern III 1:50 000 

Přístup na začátek

Příjezd možný jak od severu (dálnice A 9 Wien – Salzburg), tak z jižní strany z dálnice A 2 (Wien – Villach). Silnice č. 114 pokračuje z města Trieben přes sedlo Hohentauern do Judenburgu na jihu masívu. Železnice vede po obou stranách pohoří. Nejbližší stanice na severu je přímo v Trieben (autobusové spojení na sedlo Hohentauern), na jihu to pak je stanice Thalheim (4 km od Judenburgu). Z jihu je však přístup značně komplikovanější. 

Výchozí bod: Silniční sedlo a osada Hohentauern (1 274 m, 650 obyvatel) na východě hřebene je nejen ideálním výchozím bodem na samotný vrchol Grosser Bösenstein, ale také pro celkový přechod hřebene. Přechod přes hlavní hřeben Taur v tomto místě byl využíván od 10. století a zájezdní hostinec „Thauern“ byl znám již v r. 1470. Nástupy na hřeben z jižních či severních dolin jsou velmi dlouhé. Nejblíže k hřebenu dosahuje od jihu dolina Pusterwaldtal (1 073 m) a Bretsteintal (1 048 m). Ze severní strany lze dojet autem do údolí Gullingtal z obce Oppenberg (1 006 m).

Základní trasa

Hohentauern – Edel- rauterhütte 1,5 hod. – Kleine Bössenstein – Grosser Bössenstein 2–2,5 hod. Celkem 4 hod. Přechod do Rottenmannu zabere dalších 6–7 hod., do střediska Planner Alm pak 12 hod. (2 dny).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: