Přechod hřebene Besseggen v Norsku
Treky

Přechod hřebene Besseggen v Norsku

Jotunheimr – neboli Domov obrů, tak pojmenoval nejvyšší a nejrozsáhlejší norské pohoří norský básník a novinář Aasmund Olavsson Vinje.

Jotunheimen – Norsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
14 km
Nejvyšší bod
1570 m n. m.
Převýšení
1200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jotunheimen – pod tímto názvem najdeme nejvyšší a nejrozsáhlejší norské pohoří. Suchou řečí statistiky se dozvíme, že se zde na ploše 3500 km² nalézá asi 400 ledovců (200 km²) a více jak 200 vrcholů, jejichž výška přesahuje 2000 m (včetně 26 nejvyšších norských vrcholů). Může se zdát, že výškově nejsou hory nic moc, ale pozor! Místní dva vertikální kilometry jsou díky poloze na severu a drsným klimatickým podmínkám ekvivalentem alpské čtyřtisícovky! První turistickou chatu v pohoří u jezera Tyin postavil norský turistický spolek (DNT) již v r. 1869, dnes jich zde stojí 35 a pohoří patří k nejlépe zpřístupněným turistickým oblastem v zemi (200 km značených stezek).

Po stopách šíleného soba

Kroky takřka všech návštěvníků pohoří Jotunheimen míří k proslulému hřebeni Besseggen. Místo proslavil především dramatik Henrik Ibsen, když přes tuto úzkou skalnatou úžinu vyslal svého antihrdinu, dobrodruha, rváče a snílka Peer Gynta na divokou jízdu na hřbetě soba. Přechod hřebene Bessegen patří k turistickým klasikám a pokud máme štěstí na počasí, neměli bychom si tento výlet nechat ujít. Startovním místem je parkoviště a přístav Gjendesheim. Odtud vede severním směrem hned několik vyšlapaných chodníků, které se po dosažení hřebene Veslefjellet scházejí a pokračují „jako jeden muž“ dál po plochém kamenitém hřbetu. Správa NP zde v minulosti z důvodů ochrany vzácné květeny poněkud pozměnila průběh stezky, která mírným stoupáním vyjde k nejvyššímu bodu do výše 1743 m. Po pár minutách sestupu se konečně dostáváme do nejužšího místa – slavnému úseku Besseggen. Skalní stěny zde spadající na jih ve čtyřsetmetrové vertikále k protáhlé smaragdově zelené nudli jezera Gjende. Prostor na straně opačné vyplňuje kobaltové jezero Bessvatnet, kde mohou i uprostřed léta plout ledové kry. Úžasný výhled plný barevných kontrastů doplňují kulisy zasmušilých sněhových hor na obzoru.Přestože sestup exponovanou skalnatou hranou není nebezpečný, pádícího soba s Peer Gyntem na zádech si zde lze představit jen s velkou dávkou fantazie. Jakmile překonáme tento skutečně zajímavý a vzrušující úsek, čeká nás přechod kolem většinou zcela zamrzlého jezírka Bjørnbøltnjørna a sestup k několika dřevěným chalupám turistické stanice Memurubu. Pohled na jízdní řád parníku, který pendluje po ose Gjendesheim – Memurubu – Gjendebu příliš nepotěší. Poslední spoj z pěti zde fungujících odjíždí ve tři čtvrtě na pět (pouze v sezóně, tedy v červenci a srpnu) a navíc ta cena…85 norských peněz za nějakých 10 minut plavby! Pěší přechod po severním břehu jezera Gjende sice v mapě existuje, v praxi se však připravme, že pěšina sem tam ztrácí ve vodách jezera a tak o občasnou koupel nohou není nouze (za deště dosti drsný zážitek).

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek.

Přístup na začátek

Autem do Marvangenu po cestě č. 51

Základní trasa

přístav Gjendesheim - hora Veslfjellet - jezero Bessvatnet - Memurubu

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Møysalen – mýtická hora severních ostrovů Norska

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: