Přechod hřebene a výstup na zelený vrchol La Paganella
Treky

Přechod hřebene a výstup na zelený vrchol La Paganella

Travnatý vrchol La Paganella ležící v blízkosti metropole provincie Trentino – Alto Adige – Trenta je populárním výletním cílem.

Alpy – Itálie

Typ
Hřebenovka, Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
23 km
Nejvyšší bod
2125 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Za oblíbenost může dobrý přístup /několik lanovek/, množství turiských chat a restaurací, ale především nádherný panoramatický rozhled z vrcholu na celý hřeben Dolomiti di Brenta.

Nedaleký vrchol Monte Garzole ležící na nejjižnějším konci protáhlého hřebene Monte Gazza, tvoří s vrcholem La Paganella jeden horský celek, je cílem zcela z jiného soudku. Zde se dostáváme do říše vertikály ve své nejodvážnější formě. Via ferrata Rino Piseta je v současnosti považována za nejtěžší jištěnou cestu v Evropě. Na vrchol je možno rovněž vystoupit normální cestou, ale kvůli rozhledu se sem rozhodně nechodí /i když je fantastický/. Určeno jen špičkovým lezeckým „fajnšmekrům“.

Náročnost

Turistika v oblasti vrcholu La Paganella zcela jednoduchou záležitostí. Krásné putování přes louky a v lesích po udržovaných stezkách s vynikajícími rozhledy. Po vážných a většinou velmi náročných túrách v Dolomiti di Brenta si jistě každý návštěvník hor zaslouží odpočinek. Balzámem na duši i pro oči, přivyklých pouze na vyprahlou vápencovou poušť vrcholových partií, bude jistě malebné okolí neskutečně zeleného jezera Molveno na východním okraji Brenty.

Když se dostatečně osvěžíme v chladivé vodě /parádní oblázková pláž na západním břehu/, jistě naši pozornost přitáhne travnatý vrcholek La Paganella, vypínající se naproti nad jezerem. Čeká nás sice delší, ale pohodové putování vonícími lesy a loukami plných květů. Navíc se přidávají až kýčovité pohledy na celou hradbu Dolomiti di Brenta včetně samotného jezera Molveno.

Jak už bylo řečeno, na vrchol La Paganella je možné vyjet lanovkou, a to z Andala (severozápad) či Fai della Paganella (sever). Samozřejmě je možné výlet z obou směrů vykonat taky „po svých“. Další pěší možností je kompletní přechod hřebene od vesničky Ranzo, který je z mého pohledu asi nejvhodnější variantou.

Italské Alpy – západ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava

Ubytování a jídlo

Po cestě, cca 7 km před La Paganella je možné se občerstvit a také přespat v chatě Bait del Germano.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Jak do Ranza, tak Fai della Paganella jezdí autobus, což je vzhledem k charakteru přechodu důležité. Pokud tedy někoho nechcete posílat stopem podél hřebene pro auto.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

vesnice Ranzo - vrchol La Pragnella - městečko Fai della Paganella

Orientační rozpis po dnech

1. den – Ranza – Bait del Germano

2. den – Bait del Germano – La Paganella – sestup do Fai della Paganella/Andalo

Další možnosti túr v okolí

Dalším lehkým cílem je zhruba 100 kilometrů vzdálený vrchol Pizzo di Redorta, což snadná třítisícovka.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: