Za vodopády Cascate di Fanes v Dolomitech
Treky

Za vodopády Cascate di Fanes v Dolomitech

Tahle túra v Dolomitech není úplně vhodná pro milovníky poklidných výstupů s umeteným chodníčkem. Při výstupu není nouze o místa, která vám zvýší tepovou frekvenci.

Dolomity/Fanes – Itálie

Typ
1-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
10 km
Nejvyšší bod
2100 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Severně od Cortiny d´Ampezzo vyhloubila řeka Rio Fanes mohutný kaňon, na jehož dno padá v několika dlouhých kaskádách vodopádů. Přímo k vodopádům a na vyhlídky pak vedou krátké zajištěné úseky. Krásný tip na jednodenní výlet v Dolomitech. Podél toku řeky se dá přes horské sedlo dojít až k chatě Rifugio Fanes u trojice jezer.

Z dřevěného mostu Ponte Outo nad soutokem řeky Rio Travenanzes s řekou Rio Fanes se otevírá úchvatný pohled na dno propasti s tyrkysově modrou vodou. Obě řeky se zařízly opravdu hluboko do skalního masivu. Stezku lemují rozeklané skály.

K odbočce ke spodnímu vodopádu je to jen cca 50 m. Jsme ve výšce 1490 m a po skalní římse doplněné lanovým jištěním se dostáváme přímo pod přepad vodopádu Cascata di Fanes. Škoda, že není vidět dolů, kde se vodopád tříští o dno průrvy. Skalní stupeň, po kterém lze přejít na druhou stranu řeky, jej dělí na dvě kaskády – výrazně kratší horní a mnohem delší dolní a celková výše vodopádu je cca 100 m.

Soutěskou dolů pokračuje cesta dolů jako ferrata obtížnosti B (Via ferrata G.Barbara-L.Delai) – skalní cesta po železných skobách, po které se lze dostat na výhlídku na protější skálu. Je to cesta poměrně lehká, není potřeba jištění, ale pozor – všechny cesty v okolí vodopádu vyžadují jistý krok.

Ale my se vracíme se zpátky na cestu – ještě je zde jeden úžasný vodopád výše proti proudu cca půl hodiny vzdálený a jmenuje se Cascata Sbarco di Fanes. Procházka lesem je moc příjemná, bude opět pořádně horký den. Všude roste spousta kytek a dokonce i orchideje a my postupně nabíráme výšku – horní vodopád se nachází v nadmořské výšce přibližně 1700 m. Silně převislá výrazná jižní stěna masivu Taé je stále výraznější.

I tato cesta nahoru nad vodopád je značená jako ferrata (Via Cengia Matia) – ale je to jen pár metrů po několika železných skobách bez nutnosti nějakého jištění.

Převzato z blogu Aleny Ilčíkové alena.ilcik.cz

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Badie se dostanete z východu od Cortiny.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Další možnosti túr v okolí

Výstup na bělostný vrchol Palla Bianca neboli Weisskugel.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: