Přechod Arete des Cosmiques na Aiguille du Midi
Treky

Přechod Arete des Cosmiques na Aiguille du Midi

Jedna z nejznámějších hřebenovek v Alpách: přechod Arete des Cosmiques na Aiguille du Midi. Krásná VHT túra v okolí Chamonix v masivu Mont Blancu.

Alpy – Francie

Typ
2-denní, Hřebenovka
Stát
Francie
Další státy
Francie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
3842 m n. m.
Převýšení
400 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA IV a těžší

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Chamonix, mekka alpinismu, není jen městem pod vysokou Bílou horou. Mont Blanc táhne, ale možností se vyřádit i jinde je tu celá řada. Vlastně je tu pro každého něco. Můžete se „mrskat“ po ledovcích, lézt ledové kuloáry, mixové stěny. Dole v údolí bouldrovat, lézt sportovky nebo v hnusném počasí drytoolovat v převisech.

Túra kolem Aiguille du Midi:

Po troše ranního stresu při hledání volného parkovacího místa natěšeně přešlapujete na dolní stanici lanovky na Aiguille du Midi. První lano téhle velké francouzské atrakce vás vyveze do 3 800 metrů nad mořem. Není na co čekat. Obouváte mačky, navazujete se a za moment už stojíte v ledové jeskyni a následně scházíte po ostrém sněhovém hřebínku na plato Midi.

Od chaty Cosmiques vede snad nejznámější hřebenovka v Alpách – Arete Cosmiques zpět na jednu z teras Midi. Stojí za to si ji trochu prodloužit a chatu o pár stovek metrů podběhnout ve směru nástupu na normálku na Mont Blanc du Tacul. V nejnižším místě nastoupíte z ledovce do skalního hřebene Laurence, známého jako Ladies ridge. Výhledy na Bossonský ledovec pod vámi jsou dechberoucí. Cestou k chatě Cosmique je na hřebenu jen jedno nepříjemné místo. Krátký sestup. Obtížnost asi 4b a lze jej vyřešit i krátkým slaněním. Na terase „kosmické chaty“ doporučuji kávu a pár minut pohody na křesle.

Proběhněte chatu (samozřejmě bez maček a bot) a přes sedélko (pozor i tady na trhliny) zamiřte pod samotný Arete des Cosmiques. Držte se žlábku a kličkujte po policích. Že jste správně, vám potvrdí četné škrábance od maček. Po krátkém traverzu následují dvě slanění. Přičemž první je lépe slézt. Druhé je trochu oříšek vzhledem k sesuvu kamení v srpnu 2018. Nicméně se jím dostanete pod první věž, kterou podejděte a následným krátkým výšvihem dosáhnete systému polic vedoucích kolem druhé věže se známým Digital crack až ke cruxu hřebene, asi pětimetrovému výšvihu za 4c. Ale nebojte, sokolík drží, jde do něj super friend a nad sokolíkem je nýt. Pak už sledujete logicky police a dostanete se na závěr do severozápadní stěny a žlábkem na fotoplac pod terasou. Třešničkou je pak výstup po žebříku na terasu pod dohledem turistů.

Potřebné vybavení

Jednoduché lano 60 m, cepín, mačky, sedák, základní sada karabin, 3 x expreska,
2 – 3 friendy a 2 x 120 cm šitá smyčka, ledovcové šrouby 2 ks, sada prusíků pro záchranu z trhliny. Mapa, buzola a navigace. Lékárnička, žďárák, čelovka. Může se hodit také jedna treková hůl s velkým talířkem.

Přístup na začátek

Horní stanice lanovky Aigulle du Midi 3 842 m n. m.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Lanovka Chamonix – Aiguille du Midi

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: