Poutní cesta Blaník–Říp
Treky

Poutní cesta Blaník–Říp

Spolek Cesta Česka ve spolupráci s Klubem českých turistů otevřel v roce 2019 Poutní cestu Blaník–Říp. Trasa o délce 200 kilometrů propojuje dva bájné vrcholy v Česku a je rozdělena do sedmi etap se sedmi tématy k zamyšlení. Vydejte se na cestu a poznejte českou zemi i sami sebe!

Střední Čechy – Česko

Typ
7-10 denní, Dálkový trek, Túra vhodná pro děti
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
7
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
200 km
Nejvyšší bod
659 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Poznej českou zemi a sám sebe

Putování je nadstavbou pěší turistiky, která má u nás dlouhou a silnou tradici. Mezi nejznámější poutě současnosti jistě patří pouť do španělského Santiaga de Compostela. V České republice máme také množství dálkových tras, mezi nimiž je Poutní cestu Blaník–Říp novinkou, která nabízí jak poznávání přírody a historických míst středních Čech, tak poznávání sebe sama. Každá ze sedmi etap nese samostatné téma k zamyšlení s otázkami, které si lidé kladou v každé době bez ohledu na své náboženství či kulturu. Autorkou textů k těmto tématům je Ladislava Paterko, autorka knih věnovaným české tradici a osobnímu rozvoji.

Poutní cesta spojuje dvě významné české hory, Blaník a Říp. Zatímco Blaník nese symboliku ochrany před nespravedlností a bezprávím, Říp je symbolem počátku či zrodu českého národa. Jde tedy o cestu od chaosu a nespokojenosti, které v sobě poutník cítí, k nalezení sebe sama, tedy toho, kým je. Pomáhá poutníkovi v sebepoznání, utřídění svých myšlenek a hodnot. Cestou navštěvuje místa, která jsou neodmyslitelně spjatá s českými dějinami a získává tak nový pohled na svou zemi a společnost, v níž žije. Chůze také uvolňuje napětí a napomáhá ke zklidnění. Každý má možnost zvolit si vlastní tempo a návodné otázky mu pomáhají udržet si záměr. Záleží na každém, zda trasu projde celou, nebo postupně po etapách, třeba o volných víkendech. Rozhodne-li se zvládnout všechny úseky najednou, doporučujeme vyhradit si 8–10 dnů.

Blaník a pohled na Vlašim. Poutní cesta Blaník–Říp
Blaník a pohled na Vlašim. Poutní cesta Blaník–Říp

Sedm etap a sedm témat k zamyšlení

Cesta začíná v Louňovicích pod Blaníkem. Na úřadě městysu, v Zámecké hospodě či poutnické schránce si můžete obstarat mapu cesty. Na trase u rozcestníků KČT je umístěno 52 tabulek s QR kódy odkazujícími na webové stránky projektu. Jen pro zajímavost, je to vůbec poprvé, kdy byly QR kódy na tabulkách KČT takto systematicky použity. První, třicetikilometrová etapa začíná výstupem na vrchol Velkého Blaníku, kde podle legendy dřímá vojsko svatého Václava, připravené vyjet české zemi na pomoc, až jí bude nejhůř.

Cesta vede přes místa hojně navštěvovaná turisty, ale i místy, která na své objevení teprve čekají. Druhá etapa z Českého Šternberka do Sázavy měří 18,5 kilometru. „Věřím, že poutníky okouzlí zdejší krajina stejně jako mne a generace mých předků, kteří tu žili již před osmi sty lety,“ řekl o kraji svého srdce nedávno zesnulý hrabě Zdeněk Sternberg.

Český Šternberk
Hrad Český Šternberk

Třetí, 23kilometrová etapa vede přes Sázavský klášter do Kouřimi, kde v minulosti stálo jedno z nejvýznamnějších českých hradišť.

Etapa číslo čtyři vede úrodným Polabím přes Klášterní Skalici se zřícenou gotického kláštera, jehož základní kámen položil Karel IV. Podle pověsti je zde v podzemí dodnes ukryt poklad cisterciáků. Doporučujeme dále navštívit například kostel ve Vrbčanech, který údajně založil svatý Vojtěch.

Pátá etapa o délce 36 kilometrů ze Sadské do Staré Boleslavi vede místy, kde se psaly nejstarší dějiny českého státu. Cesta vede také Hrabalovým Kerskem, které je součástí Přírodního parku Kersko-Bory.

V centru Staré Boleslavi začíná šestá etapa poutní cesty. Doporučujeme vydat se zde za poznáním, po stopách svatého Václava a historie s ním spojené. Lze navštívit Baziliku sv. Václava (nejstarší křesťanské poutní místo v Čechách) nebo si prohlédnout Palladium země české v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Závěrečná 7. etapa z Mělníka vede podél Vraňansko-hořínského plavebního kanálu a dále přes Ctiněves, ve které je údajně pohřben praotec Čech.

Závěrečný výstup na Říp ze Ctiněvsi k rotundě svatého Jiří má 225 výškových metrů a společně s praotcem můžete na vrcholu zvolat: „To je ona země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající!“ Momentálně pracuje spolek Cesta Česka na další trase, tentokrát z Řípu na Blaník, a její otevření je naplánováno na podzim roku 2022.

Hora Říp – symbol české národní historie (poutní cesta Blaník–Říp)
Hora Říp – symbol české národní historie (Poutní cesta Blaník–Říp)

Jak na putování?

Na začátku cesty doporučujeme zakoupit mapu celé trasy a Poutníkův deník, do kterého si můžete zapisovat poznatky a prožitky z putování, ale také sbírat razítka. V informačních centrech podél trasy jsou zdarma k dispozici jednostranné mapy formátu A4 věnované jednotlivým etapám, tzv. trhačky.

QR kódy na rozcestnících odkazují na interaktivní informační web www.cestaceska.cz, kde najdete podrobné informace.

A jak tedy správně putovat? Předně v tichosti. V každodenním životě se stěží zastavíme, abychom si dopřáli klid. Obyčejná chůze nám pomáhá lépe se vnitřně naladit a lépe vnímat to, co k nám přichází jak zvenčí, tak i zevnitř. Při chůzi si všímáme svých pocitů a pozorujeme své reakce na podněty. Lidé, kteří cestu absolvují, se na stránkách mohou zapsat do elektronické Knihy poutníků. Na Facebooku existuje také skupina pro poutníky, kteří trasu prošli nebo se na ni chystají.

Základní trasa

Louňovice pod Blaníkem - Český Šternberk - Sázava - Kouřim - Klášterní Skalice - Sadská - Stará Boleslav - Mělník - Ctiněves - Říp

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: