HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Pobřežní trek – Mys Reinga na Novém Zélandu
Treky

Pobřežní trek – Mys Reinga na Novém Zélandu

  Cape Reinga a Te Paki Stream leží na úzkém poloostrově Aupori, na nejsevernějším výběžku Severního ostrova Nového Zélandu. Pro maorské obyvatele je toto místo spirituálně velmi významné, protože právě tady po smrti všechny duše putují ke stromu pohutukawa na mysu Reinga a odtud po kořenech sestupují do podsvětí pod mořskou hladinou.

Aupouri Peninsula – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
53 km
Nejvyšší bod
300 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Cape Reinga a Te Paki Stream leží na úzkém poloostrově Aupori, na nejsevernějším výběžku Severního ostrova Nového Zélandu. V blízkosti samotného mysu se ve zpěněných hřebíncích střetávají vody Tasmanova moře s Pacifikem. Pro maorské obyvatele je toto místo spirituálně velmi významné, protože právě tady po smrti všechny duše putují ke stromu pohutukawa na mysu Reinga a odtud po kořenech sestupují do podsvětí pod mořskou hladinou (reinga). Znovu se vynořují na Ohaua, nejvyšším bodu Three Kings Islands, aby se naposledy rozloučily před návratem do země jejich předků, Hawaiiki-A-Nui.

Krajina tohoto severního výběžku Nového Zélandu je velmi rozmanitá, najdeme zde kopcovitý terén, strmé pobřežní útesy, neustále se měnící duny, pláže a rozsáhlé mokřady s mnoha endemickými druhy rostlin a živočichů. Každoročně se zde shromažďuje velké množství tažných ptáků, spolu s ústřičníkem proměnlivým (variable oystercatcher), kulíkem novozélandským (New Zealand dotterel) a rybákem velkozobým (Caspian tern).

Ptačími obyvateli mokřadů a dun jsou například potápka novozélandská (New Zealand dabchick), Bowdleria punctata (New Zealand fernbird), polák tmavý (New Zealand scaup), bukač australský (Australasian bittern) a chřástal temný (spotless crake). Pobřežní trek prochází rozličnou, unikátní a mnohde i zcela liduprázdnou krajinou, klidnější východní pobřeží je poměrně dobře chráněné a vhodné pro vodní sporty a koupání. Exponované západní pobřeží, kde se vytvořily pozoruhodné dunové formace, je mnohem drsnější. Trek je možné ho nastoupit i ukončit v různých místech podél trasy. V létě je jistější si s sebou nést více vody, některé zdroje pitné vody mohou být vyschlé.

Ubytování a jídlo

spaní v kempech udržovanými DOC (Department of Conservation), stanování ve volné přírodě povoleno (“Freedom/leave no trace” camping) Jídlo vlastní.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava

Přístup na začátek

po State Highway číslo 1 na sever, asi 60 km od Kaitaia, k nástupnímu místu Kapowairua vede silnička odbočující z Waitiki Landing na Te Hapua Road a poté Spirits Bay Road.

Přístup z konce

Te Paki Stream je rovněž dostupný po State Highway č.1

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Kapowairua (Spirits Bay) – Pandora - Tapotupotu Bay - Cape Reinga - Twilight Beach - Te Paki Stream

Orientační rozpis po dnech

  1. Kapowairua Campground – Taputaputa Campground
  2. Taputaputa Bay – Twilight Beach
  3. Twilight Beach – Te Paki Stream

Další možnosti túr v okolí

z Te Paki Stream je možno dále pokračovat po 90-Mile Beach do: Bluff: 19 km, Hukatere: 51 km, Waipapakauri: 69 km, Ahipara: 83 km

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: