Pobřežní trek Abel Tasman Coast Track
Treky

Pobřežní trek Abel Tasman Coast Track

Národní park Abel Tasman na Novém Zélandu je vyhlášen svými zlatými plážemi, nádhernými útesy, průzračnou mořskou vodou, skrytými zátokami a také světoznámým trekem Abel Tasman Coast Track, který patří k nejlepším novozélandským trekům Great Walks.

NP Abel Tasman – Nový Zéland

Typ
3-denní, 4-6 denní
Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
4
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
60 km
Nejvyšší bod
200 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Skrz NP Abel Tasman

Abel Tasman Coast Track prochází národním parkem Abel Tasman, který leží na severním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Byl založen roku 1942 a je nejmenším novozélandským národním parkem, vyhlášeným svými zlatými plážemi, nádhernými útesy, průzračnou mořskou vodou a skrytými zátokami. TrekAbel Tasman Coast Track, který je jednou z novozélandských Great Walks. Coast Track je jedním z nejpopulárnějších treků v zemi, nabízí skvělé výhledy z útesů, prochází typickou buší, klesá až na úroveň mořské hladiny na písčité pláže.

Trasu je možné si rozplánovat do různě dlouhých úseků podle místa spaní, na trase jsou 4 chaty a 18 tábořišť. Krátké odbočky je možné podniknout k vodopádům, vzdálenějším plážím a zátokám nebo na vyhlídky.

Sytě zelené lesy a panenské písčité zátoky čekají na trase Abel Tasman Coastal Track na Jižním ostrově Nového Zélandu.
Sytě zelené lesy a panenské písčité zátoky čekají na trase Abel Tasman Coastal Track na Jižním ostrově Nového Zélandu.

Pozor na příliv

Čtyři úseky stezky prochází přílivovým pásmem, dvě z těchto míst je možné obejít delší variantou po souši, ale zbylé dvě jsou překonatelné pouze za odlivu – Awaroa Inlet: 2 hodiny na obě strany od maximálního odlivu, Onetahuti Beach je možno překročit v rozmezí cca do 4 hodin před a po odlivu. Opatrnost je nutná zvláště při překračování Awaroa Inlet, příliv nastupuje rychle a přechod se stává nebezpečným.

Biodiverzita

Les i pobřeží jsou plné života, ze stromů převažují black beech (Nothofagus solandri, sušší místa blíže k moři), hard beech (Nothofagus truncata, vlhčí stanoviště dále ve vnitrozemí), kanuku najdeme na místech exponovaných větru, manuka roste na půdě degradované vypalováním. Nejběžnějšími ptačími obyvateli lesa jsou medosavka novozélandská (belbird), pávík popelavý (fantail), holub maorský (new zealand pigeon) a tui zpěvný, poblíž pláží, mokřadů a říčních ústí můžeme pozorovat slípku modrou (pukeko).

Okolí ústí řek obývá velké množství brodivých ptáků, poblíž pobřeží lze často spatřit potápějící se tereje, kormorány a rybáky. Vzácněji lze zahlédnout i modré tučňáky (blue penguins) a lachtany (fur seals). Ve řekách a tocích národního parku se také nachází velké množství ryb, průzkumem bylo zjištěno 14 domácích druhů, včetně několika ohrožených.

Ubytování a jídlo

  • Ubytování ve 4 chatách nebo na 18 tábořištích udržovanými DOC (Department of Conservation), na obojí je povinná rezervace a zakoupení Great Walk Ticket předem na www.doc.govt.nz
  • Jídlo a potřeby pro vaření je třeba mít vlastní, případně možnost občerstvení v některé ze soukromých chat.

Potřebné vybavení

Běžná trekingová výbava včetně potřeb pro vaření.

Přístup na začátek

V Marahau i Wainui jsou parkoviště přístupná po silničkách navazujících na hlavní silnici Nelson – Takaka (SH 60). Vzdálenost Marahau – Nelson je cca 70 km. K dopravě je také možné využít služeb vodních taxi.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Celoročně platí povinná rezervace ubytování na trase

Základní trasa

Marahau - Anchorage Bay - Bark Bay – Awaroa – Totaranui - Wainui

Orientační rozpis po dnech

  1. Marahau – Bark Bay: 24 km
  2. Bark Bay – Totaranui: 21 km
  3. Totaranui – Wainui: 16 km

Další možnosti túr v okolí

Několik kratších, značených odboček na vyhlídky, k vodopádům, zátokám, jezírkům … Trek je možné zkrátit – přístupové cesty a parkoviště v Awaroa a Totaranui. Velmi oblíbená je též kombinace treku a plavby na mořském kajaku. Variantou je Inland Track vedoucí vnitrozemím, možnost kombinace obou treků.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

gudmundur

Pri kliknuti na fotky z Abel Tasman naskakuje, svete div se, Jizni Korea.

Redakce
gudmundur:

Ahoj, děkujeme za upozornění. Web se zajíždí, pracujeme na vychytání chyb.

Lenka

Ano, krásný trek, a to jsme šli jen jeho malou část (cca 22 km). V Marahau jsme se nalodili do lodi na traktoru, který nás odvezl na moře, jedna skupinka vystoupila na první zastávce a šla jen asi 8 km trasu. Na delší trase byl zřízený most, museli jsme brodit říčku, vody celkem dost, protože se blížil vrchol přílivu :-)) Při troše kooperace šlo všechno jako na drátku.
Spousta nádherných malých skrytých pláží. Stojí to za to, jestli se na NZ někdy vrátím, určitě si tenhle trek zopakuji v mnohem delší variantě.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: