HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Po stopách válek za výstupy na Cima Presena a Cima Casaiole
Treky

Po stopách válek za výstupy na Cima Presena a Cima Casaiole

Jistě jsou v masivu Presanella – Adamello významnější a mohutnější vrcholy, než jakým je „kopeček“ Cima Presena. Jedná se však o snadno přístupný vrchol v blízkosti komunikačně důležitého sedla Passo dell Tonale. Tak se i jen projíždějícím turistům naskýtá jedinečná možnost nahlédnout do divokého světa ledovců a strmých žulových stěn hor tohoto zajímavého pohoří.

Dolomity – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
25 km
Nejvyšší bod
3068 m n. m.
Převýšení
1900 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Charakteristika

Vrchol Cima Casaiole tvoří jen zcela bezvýznamnou kótu jižního okraje pohoří Ortles. Zde však máme možnost putovat po stopách I. světové války, která zde zachovala mnoho stop. Navíc se přidávají fantastické rozhledy, především do obrovské severní stěny vrcholu Cima Presanella.

Náročnost

Oba dva výstupy jsou snadné vysokohorské túry bez technických těžkostí. Pro spěchající turisty existuje navíc možnost využití kabinové lanovky až k chatě Presena. Pak se z výšlapu na Cima Presena stává záležitost, kdy báječný rozhled z této třítisícovky si snad ani nezaslouží takový „paďourský“ přístup. Trasa přes Cima Casaiole je sice neznačená, ale natolik jednoznačná, že zbloudění může být dílem pouze úplného horského ignoranta.

Cima Casaiole (2779m)

Sedlo Tonale bylo v minulosti místem krvavých bojů v 1. světové válce. Právě zde probíhala tzv. „tyrolská“ fronta mezi Itálií a Rakousko-Uherskem. Linie bojů vedla po ose vrcholů Cima Presanella – Cima Presena – Lobbia Alta – Cresta della Croce /zde leží dodnes ve výši 3290m zbytky kanonu – tzv. Canone 149/ – Corno di Vavento až do údolí Val Genova. Úsek těžkých bojů byl pak veden dále na sever přes sedlo Tonale a na hřeben Cima Casaiole. Právě v blízkosti vrcholu Cima Presena byla vybojována první velká bitva /červen 1915/, další urputné boje byly vedeny v dubnu a květnu 1916 na ledovcích Vedretta del Mandrone. Vysoký, těžce dostupný hřeben Lobbia Alta – Monte Fuso byl hlavní frontovou linií. Vydejme se nyní v rámci nenáročného výletu po stopách těchto nesmyslných bojů. Hřeben mezi vrcholy Cima Casaiole – Cima Bleis nedosahuje sice výšek nejvyšších bojových pozic na ledovcích, ale pozůstatky války jsou zde více než patrné. Zároveň se jedná o rozhledově velice poutavé místo.

Italské Alpy – západ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava

Ubytování a jídlo

chata Presena.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Passo Tonale se dostanete velmi jednoduše buďto z východu od Bolzana, ze západu od Sondria či po menší komunikaci ze severu, pokud bste třeba předtím byli na Ortleru :-).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Passo Tonale - chata Presena - Cima Presena

Orientační rozpis po dnech

1. den – Passo Tonale – chata Presena

2. den – chata Presena – Cima Presena – Passo Tonale

Velmi záleží, jestli túru půjdete „poctivě“ po svých, anebo využijete lanovky, to se pak dá výstup stihnout celkem v poklidu za jeden den.

Další možnosti túr v okolí

Ortler je výázvou pro všechny vyznavače VHT.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: