Pinzgauer Spaziergang – jedna z nejkrásnějších túr ve Východních Alpách
Treky

Pinzgauer Spaziergang – jedna z nejkrásnějších túr ve Východních Alpách

  Návod, jak si užít příjemnou procházku po rakouských horách i s dítětem…

Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, Hřebenovka
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
19 km
Nejvyšší bod
2215 m n. m.
Převýšení
1100 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Začíná se na horní stanici lanovky na Schmitenhohe (1965 m), kde se Vám okamžitě otevřou výhledy na jezero Zeller See a ledovce NP Vysokých Taur. Následně na jih dolů do sedla po značce Saalbach a na Pinzgauer spaziergang. Značky mají červenobílé pruhy. Ze sedla se stočíte mírně na západ a pokračujete po cestě až k horní stanici vleku v Kettingtorlu. Mírným svahem vystoupáte na plochý hřeben a pokračujete již úzkou pěšinou borovicovým lesem mezi kapradinami, brusinkovými keři, klečí a temně modrými jezírky. Po chvíli vyjdete z lesa na kamenitou cestu a před Vámi vyroste vrchol Maurerkogel (2074 m). Značka pokračuje pastvinami a asi po hodině se stáčí kolem jižních svahů Maurerkogel. Nová dominanta před Vámi je Oberer – Gernkogel (2175 m). Dále se brodíte přes drobné potůčky vytékající z tajícího sněhu až k srubu v Sonnenbergalmu, kde následuje krátký výstup do sedla Rohretorl (1918 m). Při pohledu na horizont můžete porovnat kontrast mezi alpskými ledovci Vysokých Taur na jihu a vápencovými horami na severu (Kaisergebige).

Minete dvě křižovatky a po krásném „balkóně“ začnete opisovat základnu Oberer – Gernkogl. Po výstupu na nižší Niederer – Gernkogl (2153 m) opět sestoupíte na Klammscharte (1993). Pozor na začátku sezóny můžete narazit i na sněhové pole. Dalším vrcholem, který může (ale nemusí – + 1 hod) být Vaší výzvou je Zirmkogel (2215 m). Kamenitá cesta se mění na pěšinu vysokohorskými loukami kolem větších i menších jezírek. Za malou chvíli se dostanete k chatce u potůčku, kde si můžete cca po čtyřech hodinách odpočinout a pojíst něco ze svých zásob.

Po načerpání sil se vydáte stezkou stáčející se vpravo a pokračujete přímo k sedlu Klingertorl (2059 m). Přejdete základnu útesu a budete sestupovat dolů z Hochkogel až na Seetorl (1964 m). Z tohoto místa lze spatřit zelená jezera Hackelberger Seen.

Zde se vydáte na sever. Nejdříve půjdete kolem Saalbachkogel (2092 m), následuje smyčka kolem Stemmerkogel (2123 m). Z tohoto místa je poslední možnost spatřit vrcholky Vysokých Taur. Závěr túry již míří k horní stanici lanovky na Schattbergu. Po vrstevnici sestoupíte do sedla a po napojení na širší štěrkovou cestu Vám už zbývá posledních pár metrů výstupu na již zmíněný Schattberg. Ti co toho měli ještě málo, můžou nechat lanovku lanovkou a do Saalbach sestoupit po svých (+ 1,5 hod). Autobus do Zel lam See zastavuje přímo naproti dolní stanice lanovky.

Praktické info

Cena kombinovaného lístku na lanovku na Schmitenhohe a z Schattbergu je 23,- Euro

Cena za lístek ze Saalbachu zpět do Zel lam See je 4,- Euro

Cena lístku autobusu v Zell am See se pohybuje okolo 1,3 Euro

První lanovka z Schmitenhohe odjíždí v 8:30 a poslední z Schattbergu vyráží v 16:15.

Autobusy ze Saalbachu do Zel lam See jedou každou hodinu. Poslední odjíždí v 19:15 (30 min).

Ubytování a jídlo

Ubytování je v Zell am Seee hodně, ale je celkem dražší. Výhodnější je ubytovat se v Thumersbach (na protějším břehu jezera), který je s Zell am See spojen, kromě autobusu, i lodí.

Po celé trase je možnost základního občerstvení jen u stanic lanovek, nebo až v samotném Saalbachu.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě a na jaře nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Na začátek túry do Schmitenhohe se můžete dostat buďto po svých, anebo využít lanovku ze Zell am See, kde se dostanete autem, vlakem či autobusem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Zell am See - Maurerkogel - Rohretorl - Zirmkoge - Klingertorl - Schattberg

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: