HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Okružní výšlap náhorními loukami přes Secedu

Poznejte místo, kde dělal své první horolezecké krůčky slavný Reinhold Messner. Kromě všudepřítomného lezení se tady najde i něco pro milovníky ferát.

Dolomity – Itálie

Typ
1-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
2440 m n. m.
Převýšení
1050 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Krajina Jižního Tyrolska se rozkládá na nádherném malebném území Dolomit, jež poskytuje milovníkům hor vše, pom čem jejich dobrodružné i romantické duše touží. Malebná dlouhá údolí, sevřená vysokými skalními štíty, vysoko položená horská sedla, oddělující jednotlivé bizarní horské skupiny, jež mají každá své osobité kouzlo.

V severozápadní části Dolomit, nedaleko Brixenu se mezi údolími Villnösstal / Val di Funes na severu a Grödnertal / Val Gardena na jihu rozprostírá Přírodní park Puez-Geisler / Puez – Odle, jež nese název podle výrazných skalnatých vrcholů. Strmé hroty vrcholů skupiny Geisler / Le Odle, jež se náhle zdvíhají z mírně nakloněných horských pastvin pamatují začátky horolezeckého mistrovství Reinholda Messnera, který se tu učil lézt po skalách.

Výchozím místem poznávání horské skupiny Geisler / Le Odle je městečko Santa Cristina v údolí Val Gardena. Od placeného parkoviště (2,5 € / den) u dolní stanice kabinové lanovky na Col Raiser vychází značená makadamová cesta k horské chatě Rifugio Firenze / Regensburger Hütte ve výšce 2037 m.n.m, jež je výbornou základnou pro horské túry. Pokud se chcete ušetřit pětisetmetrového výstupu s plnými batohy, lanovka vás vytáhne až k vyhlídkové restauraci s obchůdky Col Raiser, odkud je to k chatě mírným sestupem jen 15 minut.

Okružní výšlap náhorními loukami přes Secedu

Na dnešní spíše fotografickou túru po zvlněných náhorních loukách se salašemi, jezírky i bizarními skalními bloky se vydáváme od rozcestníku u chaty Firenze cestou č. 13 , přičemž u dalšího rozcestníku po kilometru chůze pokračujeme dále rovně, směr Seceda. Kamenitá stezka vede pod skalními stěnami masivu Gran Fermeda k bizarnímu skalnímu útvaru Piera Longia, který z dáli připomíná prsty, vztyčené do písmene „V“, jež se v horní části svahu, posetého balvany a borovicemi tyčí vysoko nad planinou. Pro romantika a fotografa kouzelné místo pro delší pauzu. Opatrnou rekognoskací tohoto malebného koutu přírody se mi podaří nalézt sviští sídla a jednoho jejich „hlídače“ ulovit, samozřejmě fotoaparátem.

Piera Longia se nazývá i útulná salaš kousek za tímto skalním útvarem, která poskytuje kromě příjemného posezení s malebnými výhledy i domácí občerstvení. Dávám si hrnek domácího mléka a pokračuji značenou stezkou č.2b horní částí horských luk Seceda až ke stejnojmenné horské chatě, k níž směřuje odbočka značky č. 1. Z městečka St. Ulrich v údolí Val Gardena sem vede kabinová lanovka, takže je tu plno výletníků. Okružní trasa pokračuje dolů šotolinovou silničkou přes malebné louky Aschgler Alm až do sedla Col Raiser s horní stanicí lanovky ze Santy Cristiny.

Doporučená mapa

Naturpark Puez-Geisler (3), Wanderkarte 1:2500

Lanovka Santa Cristina – Col Raiser

jedna jízda 11 €, obousměrná 16,5 €, provoz 8.00 – 17.30 hod., parkoviště u lanovky 2,5 €/ den

Ubytování a jídlo

Základnou nejen pro výstup na skalní terasu Col da la Piëres může být zmiňovaná chata Rifugio Firenze. Možností túr je tady totiž spousta. Cena osoba / noc 24 – 31 euro (členové AV mají slevu). Tel: +39 0471 796307.

Potřebné vybavení

Obvyklé vybavení pro trekování jako například pohorky, trekové hůlky apod. V létě nezapomenout na opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Do Santa Cristiny se dostanete od Cortiny d´Ampezzo, anebo přímo z dálnice od Klausen-Chiusa. Do městečka jezdí také autobus.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Santa Cristina - chata Firenze - Seceda - Col Raiser - Santa Cristina

Další možnosti túr v okolí

Okruhem za vyhlídkou Col de la Pieres v Dolomitech,  anebo výstup na zubatý Sass Rigais v Dolomitech.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Kristýna

Aktualizace červenec 2020: parkování u lanovky Col Raiser na méně než 12 hodin 5€, nad 12 hodin 10 €. Zpáteční lanovka pro dospělého 21€.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: