Okružní túra kolem francouzské Patagonie
Treky

Okružní túra kolem francouzské Patagonie

Vyražte do Alp, přesněji horského celku Grandes Rousses. Jedno z míst, které stojí za návštěvu je tzv. francouzská Patagonie neboli věže Aiguille d´Arves.

Alpy – Francie

Typ
1-denní
Stát
Francie
Další státy
Francie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
3150 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Podrobný popis

Francouzská Patagonie

Toto přirovnání mě napadlo již při prvním pohledu na strohou monumentální krásu věží Aiguille d´Arves (3514 m), tyčící se vyzývavě k nebi v západní části pohoří Grandes Rousses. Cílem zajímavého poznávacího výletu tehdy byla neméně monumentální hora Aiguille du Goleón (3427 m), ležící jižně od vzpomínané „Patagonie“. Je až s podivem, že tento skutečně jedinečný výtvor přírody nepatří mezi přední atraktivity francouzských Alp a že zde nesměřují davy turistů. Na druhé straně – buďme rádi, jedině díky tomuto status quo si můžeme v klidu vychutnat podivuhodnou magii místa. Samotné věže Arves jsou turisticky nedosažitelné (III. – IV. UIAA), ale to snad díky atraktivnímu vzhledu celého masívu není až tak na škodu. Pokud si chceme prohlédnout věže ze všech úhlů, pak se můžeme vydat na zajímavý, ale velmi náročný okružní trek.

Startovním místem může být přívětivá osada Valloire, známá především mezi lyžaři jako špičkové středisko. Prvním záchytným bodem pak bude chata Refuge des Aiguilles d´Arves. Přechodem přes sedlo Epáisseur se dostaneme na opačný pól oblasti a podél severozápadního úpatí všech tří věží přejdeme do dalšího hůře schůdného sedla Lombard, kde se dostáváme nad hranici 3000 m. Hory jsou zde tvořeny škaredě rozbitou sutí a orientačně i fyzicky se jedná o nesnadné sousto. Zejména přechod do sedla Tres Pointes je poměrně náročný. Největší těžkosti nás však čekají při sestupu do sedla k chatě Aiguille d´Arves. Veškerá námaha je však vyvážena stále se měnícími pohledy na „patagónskou“ krajinu pověstných věží.

Vzpomeňme v rámci pohoří a pro inspiraci ještě na jeden z nejvyšších a také díky blízkosti lyžařského střediska L´Alpe d´Huez hojně navštěvovaný vrchol Pic de l´Etendard (3464 m). Jedná se jediný zaledněný masív na území pohoří (zároveň nejzápadnější ledovcové území Alp) a jelikož výstup po jen mírně nakloněném ledovci St. Sorlin není nijak extra náročný, je hora vyhledávána také skialpinisty. V neposlední řadě musíme také vzpomenout na desítku jištěných cest, instalovaných po celé ploše pohoří, z nichž mnohé pak patří mezi skutečné top ferraty (např. Via ferrata Point Ravier nebo Via ferrata Saint Pierre).

Mapy a průvodce

Celá oblast je znázorněna na nové mapě řady Rando Édition č.A5 Belledonne 1:50 000 (cena 9,50 €), která nahrazuje velmi dobrou mapu Didier Richard – Écrins. Jednotlivé části hor jsou pak znázorněny na podrobných IGN v měřítku 1:25 000. V češtině existuje na našem trhu průvodce Francouzské hory (Mirago 2004), kde je pár kapitol věnováno tomuto pohoří.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Základní přístupovou trasou do masívu Grandes Rousses je silnice N91 (Grenoble – Briançon). Možný přístup z ČR tedy vede přes Torino a pohraniční město Susa. Letecké spojení je možné s Torinem a Grenoblem a odtud lze pokračovat autobusy do hor.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Valloire - chata Refuge des Aiguilles d´Arves - sedlo Epáisseur - sedlo Lombard - sedlo Tres Pointes - chata Aiguille d´Arves

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Pointe de Pécé, žiletku s mnoha vrcholy

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: