Okružní túra dolinou Giffre do ráje vodopádů
Treky

Okružní túra dolinou Giffre do ráje vodopádů

Le Bout du Monde neboli Konec světa. Přesně tento název dali lidé jednomu z nejkrásnějších koutů Alp. Ostatně – není se co divit. Zde skutečně končí všechny cesty, ledovcový kotel Cirque du Fer-à-Cheval je skutečnou „koňskou podkovou“, která uzavírá svět severovýchodního koutu francouzských hor.

Alpy – Francie

Typ
1-denní
Stát
Francie
Další státy
Francie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
1421 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pohoří Cablais nepatří mezi nijak abnormálně navštěvované kouty Francie. Pouze v zimě se ve velkolepě zbudovaném veleareálu Portes du Solei prohání tisíce lyžařů, bez sněhu zde ale na mnoho lidí nenarazíme. To ovšem neplatí pro velkolepou kotlinu Cirque du Fer-à-Cheval. Parkoviště na konci silnice praská za pěkných dní ve švech, najít místo v kempu rovněž není jednoduché. Ostatně není se divit. Míst, jakým je horský amfiteátr „koňská podkova“ totiž jinde mnoho nenajdeme.

Výlet do historie

Modelace doliny Haut Gifre začala někdy před 2 miliony lety. Hlavním tvůrcem tohoto jedinečného přírodního výtvoru byl především ledovec a následná vodní eroze. Horotvorný proces byl ukončen teprve před 12 tisíci lety a jeho výsledkem je přírodní amfiteátr Cirque du Fer-à-Cheval, největší ledovcový kotel v Alpách (evropské prvenství náleží slavnému Cirque de Gavarnie v Pyrenejích).

Až do 12. stol. nevkročila do těchto míst lidská noha, teprve založením opatství v Abondance (r. 1144) se do hor vydávají rolníci, lovci a hledači pokladů. Právě z této doby pochází pojmenování „bout du monde“ – konec světa. Odlehlost místa, špatný přístup a neschůdný terén způsobily, že lokalita byla turisticky objevena teprve na počátku 18 století. Je to dosti paradoxní situace, neboť je pár kilometrů jižněji leží rušné Chamonix, rovněž slavný Mont Blanc je odtud co by kamenem dohodil. Svérázný svět vápencových útesů a mohutných vodopádů přilákal nejprve vědce, hledající vysvětlení vzniku nevšední krajiny. Některé teorie byly skutečně pozoruhodné – od pozůstatku výbuchu dávné sopky po následek obrovské seizmické katastrofy. Otcem zdejší turistiky se stal londýnský soudce Alfred Wills, jenž nechal vystavět v r. 1854 v závěru doliny skromnou turistickou chatu Le Nid d´Aigle (Orlí hnízdo). Dnes navštíví kotlinu ročně na 350 000 lidí a je to skutečně znát. I když ne tak docela.

Le Bout du Monde

Pokud se chceme vypravit na skutečný „konec světa“, navíc na ten, který to má přímo v názvu, pak se vydejme do úplného závěru doliny Giffre. Dovede nás k němu značená, navíc dobře vychozená stezka. Čím hlouběji zacházíme do „konce světa“, tím jsou scenérie kolem nás velkolepější. Snad právě zde podle staré báje zastřelil lovec kozorožce, na jehož kopytech ulpěl zlatý prach. Když se pak vydal po zvířecích stopách, skutečně zlatý poklad našel. Pobral, co unesl, ale vrátit se stejné místo se mu už nepodařilo.

V celém závěru údolí Giffre je na 30 vodopádů, z nichž nejvyšší dosahuje výšky 90 m! Především skalní práh, spadající zpod ledovce Glacier du Ruan, je jimi doslova osypán. Největší koncentraci skutečně velkých vodopádů najdeme v samotném karu Cirque du Fer-à-Cheval, ležícím na jihovýchodním konci doliny. Nejdokonalejší výhled poskytuje nenápadný vršek Croix de la Frête (1969 m). Výstup můžeme vést jak z vesnice Sixt-Fer-à-Cheval nebo přímo ze závěru doliny. Od dřevěného kříže pak můžeme pozorovat v přímém přenosu a z bezprostřední blízkosti rovnou desítku těch nejmohutnějších vodopádů, doplněných pravidelnou siluetou vrcholu Pic de Tenneverge.

Ubytování a jídlo

resturace Chalet du Boret

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do doliny Giffre se dostanete od Ženevy, Aosty či z jihu od Grenoblu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Fer-a-Cheval - most Le Fond de la Combe - resturace Chalet du Boret - Fer-a-Cheval

Další možnosti túr v okolí

Nejtěžší trek ve Francii – Tour de Oisans

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: