Treky

Okružní přechod náhorní plošiny Lange Alm

Plánujete dovolenou a priority jsou krátká vzdálenost a něco, co by se dalo nazvat divem světa? Myslím, že Sextenské Dolomity budou ta správná adresa!

Dolomity – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
2470 m n. m.
Převýšení
700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Od parkoviště u chaty Auronzo se vydáme širokou kamenitou cestou pod jižním úpatím Drei Zinnen, z níž se otvírají náramné výhledy k jihu na horskou skupinu Cadini. Před chatou Rifugio Lavaredo začínáme sutí cestou č. 101 pomalu stoupat vlevo do sedla Paternsattel ve výšce 2454 m, odkud se otevře velice zajímavý pohled na skalní monument Drei Zinnen, náhorní planinu Lange Almvrchol Toblinger Knoten s chatou Drei Zinnen-Hütte na úpatí; k severu se pak tyčí hora Schusterplatte (2957 m).

Cesta nyní mírně klesá dolů na náhorní planinu; po pravé straně se táhne rozeklaný skalní hřeben Bodenknoten, z něhož vyčnívá vrcholek Paternkofelu (Monte Paterna) a my po 1.5 km vystoupáváme k chatě Drei Zinnen-Hütte ve výšce 2405 metrů.

Po doplnění kalorií a tekutin pokračujeme a vyrážíme obtěžkáni batohy zpět po cestě č. 101 jižním směrem k rozcestníku, od něhož se dáváme vpravo cestou č. 105 přes louky na západ dolů až k dalšímu rozcestníku u příkrého svahu proti údolí Val Rinbon. Stezka nás dál vede vlevo loukou Pian da Rin, kde se nám poštěstí zdálky sledovat rozsáhlé sviští sídliště s nádhernými zvířaty. Odtud pak strmě vystoupáme k náhorní plošině Lange Alm, kamenitou cestou kolem jezírek k sedlu Forcella Col di Mezzo ve výšce 2315 m. Předtím však zastavujeme svoje kroky u soukromé chatky, v níž přívětivá horalka prodává produkty svého chovu koz. Připíjíme si na zdraví hrnky kozí smetany; výtečná chuť a dobrá cena přispějí k tomu, že si dáváme repete; bez následků na rychlosti dalšího pochodu. Ze sedla je to pak už jen něco přes kilometr k chatě Auronzo, která je v provozu od začátku června do konce září.

Trocha historie

Samostatným horským světem jsou Sextenské Dolomity, proslulé zejména světoznámým trojvěžím Drei Zinnen (Tre Cime di Lavaredo) .

O frontovou linii, vedoucí od vrcholu Sextener Rotwand přes Toblinger Knoten, Paternkofel až po Monte Piano se sváděly během horské války v letech 1915 – 1918 urputné boje. Turistické cesty se v té době změnily na bojové chodníky. Z horských chat se staly vojenské opěrné body, anebo byly bezohledně zničeny. Téměř tři a půl roky byly Dolomity tragickým dějištěm krvavých válečných jatek. Historické prameny vypovídají o vleklých bojích o jednotlivé hřebeny a sedla, o útocích, spojených s obrovskými lidskými i materiálními ztrátami. Protivníci trávili často celé měsíce na protilehlých skalách, vzdáleni od sebe na pouhé zavolání. Tato vysokohorská poziční válka nepřinesla ani jedné z válčících stran žádný podstatný zisk území.

Když v šedesátých letech zintenzivněly práce pro zajištění schůdnosti bývalých vojenských chodníků, bylo zřízeno mnoho zajištěných cest v dějišti bývalých válečných událostí. S vrcholem Paternkofelu (Monte Paterna) je spojeno jméno sextenského horského vůdce Seppa Innerkoflera, který zde v červenci 1915 padl v bitvě o vrchol.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Turisticky je skupina Sextenské Dolomity velmi dobře přístupná. Od severu vede silnice do údolí Innerfeldtal a Fischleintal, od západu se lze dostat od Misuriny po silnici s mýtem na parkoviště u chaty Auronzo, na úpatí Drei Zinnen. Na parkovišti u chaty Auronzo můžete dospat dlouhý noční přejezd. Kolem chaty je situováno několik parkovišť s poměrně velkou kapacitou, místními je vcelku tolerováno i stanování na okraji parkovišť přes noc; ráno je však třeba stany sbalit.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

parkoviště u chaty Auronzo - Rifugio Lavaredo - chata Drei Zinnen-Hütte - Forcella Col di Mezzo - parkoviště u chaty Auronzo

Další možnosti túr v okolí

Výstup kamzičí štěrbinou na Monte Paterno

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: